Bluescreen na laptopie HP

Czyli z tego wszystkiego wynika, że póki co wszystko jest w miarę ok, ale dysk w końcu padnie. Kopie zapasowe robię już od jakiegoś czasu regularnie i będę się tego trzymał :slight_smile:

To już chyba wszystko. Czy coś jeszcze mogę zrobić?

Hej,

Niekoniecznie - może to być efekt działania innego oprogramowania, na przykład antywirusowego. Dlatego test dysku najlepiej robić wtedy, gdy nie jest on systemowy; ewentualnie z poziomu systemu typu LiveCD. Sama zaś wydajność dysku ok - jak przystało na model z 5400 RPM.

Pozdrawiam,

Dimatheus

A możesz coś polecić, żebym mógł przetestować dysk z poziomu niesystemowego?

Hej,

Myślę, że przy wyborze systemu pomocna może być strona http://jakilinux.org/jaki-linux/live-cd/. Ewentualnie płytki w stylu Hirens’ Boot CD.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Chyba ta Hirens’ Boot CD będzie najlepszym rozwiązaniem. Spróbuję pewnie w weekend to zapuścić i dam znać, co wyszło.

Hej,

Sprawdź przede wszystkim, jak będą wyglądać transfery danych na dysku i jak wyglądają parametry z analizy S.M.A.R.T.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Przejrzałem co jest na Hirens’ i jak rozumiem najlepiej żebym zapuścił HDTune. 

 

W grę wchodzą jeszcze:

ExcelStor’s ESTest 4.50

HDD Scan 3.3

Victoria 3.33e 

 

Chyba, że coś przeoczyłem:

http://www.hiren.info/pages/bootcd

 

Coś poza HDTune warto zapuścić?

Hej,

Myślę, że skan HD Tune powinien wystarczyć.

Pozdrawiam,

Dimatheus

No i mam problem. Wypaliłem na płytce Hirens’ Boot CD 15.2 i nie wiem jak odpalić HD Tune. DOSowe programy widzę, ale rozumiem, że do odpalenia HD Tune muszę załadować namiastkę Windowsa. Przy próbie załadowania Mini Windows XP wywala mi bluescreena. I teraz nie wiem, czy da się to obejść czy może mam odpalić jakiś inny program?

Hej,

Skoro pojawia się BSOD, musi istnieć jakiś konflikt sprzętowy, albo komputer ma niestandardową konfigurację. Na pewno warto sprawdzić, czy błąd będzie się pojawiał także wtedy, gdy w BIOSie na czas uruchamiania systemu z płyty ustawisz tryb działania kontrolera SATA na IDE.

Ewentualnie możesz sprawdzić, jakimkolwiek innym programem zawartym w narzędziach dotyczących HDD.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Czy skoro mam dysk Seagate to musi to być narzędzie Seagate czy innych firm też dadzą radę? Jest też program Test Hard Disk Drive 1.0.

 

Najpierw oczywiście sprawdzę kwestię ustawienia kontrolera tak jak zaleciłeś. Będę się jeszcze odzywał.

Hej,

Większość narzędzi będzie działać poprawnie. Ewentualnie uraczą Cię komunikatem, że nie znaleziono żadnego dysku danego producenta. :slight_smile: Test Hard Disk Drive 1.0 jak najbardziej może być przydatny.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Póki co instaluję jeszcze uaktualnienia sterowników. Dawno tego nie robiłem. Potem wykonam test dysku. Mam nadzieję, że się uda. W międzyczasie wyniknęła jeszcze jedna sprawa. Rzadko, bo rzadko, ale jednak zdarza się, że komputer nie chce się włączyć. Wtedy trzeba wyjąć baterię, włożyć i rusza bez problemu. Co to może być?

Jeśli masz dodatkowo problemy z włączeniem laptopa to wszystko wskazuje na przegrzanie mostka na płycie głównej…

Do tej pory to się zdarzyło chyba tylko 3 razy na przestrzeni miesiąca, ale ponieważ jest to już trzeci raz, to postanowiłem sprawę wyjaśnić. A jak można zaradzić temu przegrzaniu lub jak sprawdzić, czy to jest rzeczywiście przyczyną?

W BIOSie nie mam nigdzie możliwości przestawienia trybu działania kontrolera. W ogóle mam bardzo mało możliwości zmiany jakichkolwiek ustawień.

W zakładce system configuration w opcji Boot Options mam:

  • POST Hotkey Delay (sec) <0>

Hej,

Generalnie można poprawić chłodzenie, ale w laptopie ograniczeń konstrukcyjnych obejść się nie da. Jeśli układ nie ma własnego chłodzenia (w postaci radiatora), to nie poradzisz na to nic. Zresztą gdy zaczynają się dziać takie cyrki, najczęściej jest już za późno i dni laptopa są policzone. Jeśli radiator jest - pomocna może być wymiana pasty termoprzewodzącej.

Pozdrawiam,

Dimatheus

OK. Wszystko jasne. Chyba nic takiego nie ma, bo to nie jest jakiś wybitny laptop. Najśmieszniejsze jest to, że to jest laptop żony, który ma 2,5 roku. A ja mam swojego Lenovo Thinkpada SL 410, który działa już 6 lat i poza wymianą baterii nic nie musiałem z nim robić :slight_smile:

Hej,

Wszystko zależy od tego, na jaką konkretną sztukę trafisz. Duże znaczenie ma też konkretny model bo u każdego z producentów zdarzają się modele lepsze i gorsze. A raczej żaden sklep nie zgodzi się na rozbieranie sprzętu w celu sprawdzenia konstrukcji.

Pozdrawiam,

Dimatheus