Bootowalny obraz Windows 10 w Rufus pod UEFI (Pendrive, GPT, FAT32)

Czołem Drodzy Forumowicze!

Mam pewien problem, z którym nie mogę sobie poradzić i proszę Was o pomoc.

Otóż chcę stworzyć bootowalny obraz ISO Windowsa 10 w Rufus na pendrive. Mam dysk SSD, chcę zainstalować Win10 w UEFI. Mój BIOS w UEFI czyta tylko FAT32 (próbowałem w NTFS - wogóle nie bootuje). Dotychczas robiłem wszystko zgodnie z tym poradnikiem: Jak zainstalować Windows w komputerze z UEFI - poradnik

Czyli wybierałem:

Schemat partycjonowania GPT dla UEFI
FAT32
4096 bajtów
Standardowa instalacja Windowsa
Utwórz rozszerzoną nazwę i pliki ikon

Reszta ustawień bez zmian

Było wszystko w porządku, do czasu pojawienia się najnowszych kompilacji Win10. Ich obraz przekracza 4 GB, więc Rufus wyrzuca mi oczywiście info, że nie można zainstalować obrazu w FAT32 przekraczającego 4 GB. Mój obraz ISO Win10 ma ponad 5GB. Jak rozwiązać ten problem? Muszę dzisiaj wrzucić najnowszego Win10 pod UEFI i nie mam już pomysłu jak sobie z tym poradzić. Pomóżcie proszę.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i zaangażowanie w temat.

Spróbuj nowego Yumi for UEFI.

https://www.pendrivelinux.com/downloads/YUMI/YUMI-UEFI-0.0.0.6.exe

YUMI UEFI Changelog

12/10/17 Version 0.0.0.6: Update to support AEOMI Backupper. Fix broken Tails.

10/06/17 Version 0.0.0.5: Update to support newer Tails and Manjaro. Fix broken Debian, Lubuntu, and Xubuntu links. Replace empty spaces in copied ISO files with dashes to prevent paths from breaking.

01/19/17 Version 0.0.0.4: Fix to replace empty spaces in Distro filename with dashes. Update Get Drives function to ignore system and network drives. Correct some wording.

08/19/16 Version 0.0.0.3: Add support for Arch Bang, Skywave Linux, and Cyborg Linux.

07/28/16 Version 0.0.0.2: Fix entry for Slacko Puppy UEFI

06/28/16 Version 0.0.0.1: Initial Release.

A jakby nie było na liście Windows to najnowsze zwykłe YUMI:

https://www.pendrivelinux.com/downloads/YUMI/YUMI-2.0.5.3.exe


Co do twojego obrazu to jest dziwny:

  • 32 bitowy Windows 10 PL FCU (1709) - 3,1 GiB
  • 64 bitowy Windows 10 PL FCU (1709) - 4,3 GiB

Co do Rufusa, nie ma on opcji by rozpakować obraz na pendrive (wtedy już pojedyńcze pliki i foldery mają mniej niż 4 GB i nie powinno być takich ostrzeżeń) a nie w locie z ISO go rozpakowywał?

Dlaczego ty to próbujesz przekombinować? Windows ma wbudowane narzędzie do tworzenia nośnika instalacyjnego (pendrive/płyta). Wystarczy wejść na stronę, kliknąć, pobierze się kilku megabajtowy pliczek który pobierze ostatni obraz i wrzuci na pendrive
https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10ISO

Może mu szkoda tych kolejnych 2 godzin na pobieranie ISO (lejek microsoftowych serwerów).

To nie tylko twój BIOS nie czyta UEFI - żaden tego nie robi przy schemacie partycjonowania GPT, musi być FAT32.

boot

Robię to Rufusem i zawsze mi to wychodzi. Podejrzewam, że masz nieprawidłowe ISO Windowsa - ściągnij najnowszą wersję za pomocą Windows ISO Downloader - jest na DB.

To i tak raczej mu znów wywali że za duży plik (wersja 64 bitowa), jak piszę obraz ma 4,3 GiB.

Być może nie potrzebnie sobie ręcznie próbuje wrzucić na pendrive - więc komunikat z Windows a nie z Rufusa.

Absolutnie nie ma prawa “wywalić” - robiłem to 1000 razy. Ściągnij nowy obraz ISO. Nie można obrazu “wrzucić” na pendrive ręcznie - musi to zrobić Rufus.

Nie wystarczy obrazu po prostu rozpakować na pendrive?

Nie!!! Zaznacz “Utwórz bootowalny dysk używając” Obraz ISO i kliknij na ikonkę dysku - pokaże ci się wybór dysków i plików - wskaż plik z rozszerzeniem ISO. Nie można ręcznie bo Rufus tworzy sektor bootowalny na pendrive.

Jak np. diskpartem nie przygotujesz, to nie będzie bootowalny.
I podejrzewam że nie ma UEFI w standardowej instrukcji np. dla diskpart z www.benchmark.pl / spece.it - nie mam maszyny z UEFI by to sprawdzić czy nie trzeba specjalnie dodatkowo jakiegoś polecenia wpisać czy też jakiś UEFI danej firmy ma taki nośnik gdzieś jak na innych przechodzą.


No dziwne, bo @roobal wystarczy że skopiuje pliki i mu działa, a u was trzeba czarować :wink:

Jeszcze problem że formatuje do NTFS, a żeby nie było klapy dobrze by było spróbować na FAT32.

Tak, fat32 jest pewniejszym rozwiązaniem, nie wiem dlaczego opisał akurat ntfs. Dla pewności tablicę partycji na pendrive zrobiłbym jeszcze gpt i to powinno wystarczyć. Kopiujesz pliki z obrazu iso i ma działać :wink:

Pewnie też miał jakieś stare biosy lub w legacy instaluje zwykle?

Dzięki Krystian. Natomiast z YUMI jest ta sama śpiewka - obraz za duży na FAT32. Mam świadomość, że struktura FAT32 nie pozwoli mi wrzucić obrazu większego niż 4GB, czymkolwiek bym tego nie robił. Dlatego właśnie chcę znaleźć jakieś rozwiązanie które pozwoli mi zbootować w UEFI obraz powyżej 5GB - nie upieram się przy FAT32, choć wiem że chyba nie da rady w innym formacie.

Obrazy zawsze biorę stąd: http://basewin.pl/10fcu.html Sprawdzone źródło, czyste instalki z MSDN.

Ściągnąłem dokładnie to ISO:
Wersja 64-bitowa:
pl_windows_10_multi-edition_version_1709_updated_dec_2017_x64_dvd_100406388
SHA1: 0E4B5EAB08114149AE01AFF96F6C2539AA0A3905

Więc mamy 4,84 GB (bajtów: 5 198 202 880)

Tam jest dużo wersji do wyboru podczas instalacji, stąd pewnie tak duży rozmiar. Jeśli masz może linka do jakiegoś Win10, np. zawierającego tylko Home & Pro - to chętnie. Bo właśnie na tych dwóch wersjach na obrazie mi zależy. Wtedy może byłby mniejszy niż 4 GB i dałbym radę wrzucić w FAT32. Na drugim pendrive muszę mieć też Enterprise. Więc jak masz jakieś sprawdzone źródło z czystymi instalkami to poproszę. Czyli najlepiej 2 obrazy:

  1. Win10 x64 Home & Pro
  2. Win10 x64 Enterprise

Najważniejsza sprawa, żeby były to najnowsze kompilacje. Często muszę stawiać Win na firmowych komputerach i nie chcę tracić czasu na te wszystkie aktualizacje i mielenie. Wiesz o co chodzi. A jak wrzucę najnowszą kompilację to Update przemieli parę sztuk i jest gotowy do działania.

P.S. Tak - Rufus w locie rozpakowywuje ISO + tworzy pliki do bootowania. Działa super, tylko właśnie zatrzymało mnie to ograniczenie o którym piszemy.

Przecież podałem ci stronę z obrazami oficjalnymi ze strony MS? Na cholerę szukasz ich po niewiadomych stronach, a nie u producenta? Za bardzo kombinujesz zamiast zastosować się do tego co pisze producent systemu. Ludzie, czytajcie instrukcje.

2 polubienia

Próbuję “przekombinować”, ponieważ muszę przygotować instalację pod UEFI w FAT32 (w schemacie partycji GPT). Oczywiście wiem o tym co piszesz, ale to narzędzie, dla Twojej świadomości, tworzy NTFS w standardzie i nie możesz dostosować ustawień tak, aby przygotować obraz pod UEFI w FAT32. Twoim sposobem można zrobić tylko pod standardowy Legacy w NTFS. A to mnie nie interesuje. Aczkolwiek dzięki za Twój komentarz.

Tak tak, znam tą tabelkę. Natomiast czytałem na jakimś forum, że niektóre BIOS’y potrafią odpalić NTFS pod UEFI (przy GPT). Ale traktuję to bardziej jako ciekawostkę pokroju potwora z Loch Ness :wink: Tak czy owak - mój tego nie ogarnia, a być może właśnie wszystkie - tak jak piszesz. ISO mam prawidłowe, sumy kontrolne zgadzają się z tymi z serwerów MS. Jednakże są to bogate wersje, mają kilka wersji od wyboru podczas instalacji - stąd ich duży rozmiar. Takie są w nim: [Home], [Home N],[ Pro], [Pro N], [Education], [Education N], [S], [S N], [Home single Language]

Dziękuję za Twój komentarz

win10x64pl
win10x32pl
Masz linki do obrazów iso ze strony ms. Przez chwilę te linki powinny być aktywne. To są wersje PL które ważą 4,27GB dla x64 i 3,1GB dla x32

To pewnie i tak mu wywali znowu błąd z tym 4,27 GiB że za duży. A 32 bitowej wersji raczej on nie potrzebuje.

Trzeba znaleźć w rufusie opcje by sobie rozpakował obraz i nie próbował umieszczać gdzieś w katalogu i program rozruchowy sobie rozpakowywał go do ramu.