Brak możliwości wejścia do BIOS

W jaki sposób wejść do ustawień uefi po ich zmianie .Netbook cegła.
PS.Głupoty które wypisują w internecie ,przecież po zmianie ustawień nie padł netbook.
To co piszą i filmiki które są na Youtubie to nie jest 2023 r i bios UEFI.

Ustawienia . system >odzyskanie >uruchamianie zaawansowane.

Na pewno upewnij się, że ten netbook nie jest z okolicy 2005-2012 roku, bo to już raczej złom nawet po użyciu GNU/Linux czy Chrome OS Flex.

Może jak się da w tym ograniczonym biosie coś za bardzo podkręcić to uwaliłeś opcję uruchomienia BIOS-u, Windows XP - 10 lub GNU/Linux albo Chrome OS Flex - można by sprawdzić czy BIOS ma wtedy swoją bateryjkę lub czy wystarczy na 10-20 minut odpiąć główną.

Uefi/BIOS jest fizycznie zapisany w co najmniej w dwóch miejscach.
W CMOS w którym sa zapisywane ustawienia „fabryczne” stawień UEFI i jego ewentualne zmiany oraz „gdzieś”, gdzie jest zapisane jego firmware czyli jego „system”
Jesli zmieniłes ustawienia „systemu” UEFI, to wystarczy zresetować CMOS ( zworka, wyjecie baterii) by CMOS został przywrócony do ustawień fabrycznych i UEFI ponownie z nich korzystalo ( to tak jakbyś na nowo skonfigurował system) ale wtedy w zalezności od firmware, moze trzeba będzie ponownie pewne rzeczy poustawiać ( np. zegar, bootowanie… ).
Ale z reguły powinno wszystko powrócic do normy.
Jesli to nie działa to znaczy ze cos nie tak ze sprzetem ( np. UEFI/Bios, RAM…) a czasem z systemem

Tak dla sprostowania, CMOS nie przechowuje np. po „zresetowaniu” (np. zworku) domyślnych ustawień BIOS. Jest gotowy na przyjęcie „słowa BIOS”, czyli konfiguracji ale sam z siebie nic nie ma. Ot, komputer szuka po uruchomieniu konfiguracji w CMOS a jak jej nie ma przyjmuje domyślne ustawienia.

Z tego co wiem to za nim cokolwiek sie zmieni w cmos lub po wykonaniu clear cmos w jego pamieci sa zapisane ustawienia „fabryczne” lub potem sa ponownie tam ładowane.
Nawet w swiezo kupionej płycie.
Piszac fabryczne mam na myśli opcje zanim dokonano w uefi „prywatnych” zmian konfiguracyjnych.

Jesli nie dokonano zmian ustawienia sa „fabryczne”.
Jeśli dokonano

Przywracane „fabryczne” dane nie biora się z powietrza.
Gdzieś w uefi są i jakaś część jego firmware za tę operacje odpowiada.
To moze odrobinę naciagane ale pamięc cmos i jej stosunek do reszty uefi to cos podobnego do pamieci RAM i tego co zapisane na dysku w przypadku ustawień systemu operacyjnego.
Naciągane, bo RAM w trakcie startu systemu jest pusty a pamięć CMOS w trakcie startu uefi/bios nie.

Chodziło mi o to, że CMOS nie przechowuje danych fabrycznych tylko przechowuje konfigurację tego, co z niego korzysta; a ustawienia fabryczne - podaje je np. BIOS. To dokładnie jak przy wymianie baterii w zegarku elektronicznym, przyjmuje on np. datę 01.01 2000 i godzinę 00:00.

Cała zabawa z BIOS/UEFI polega na tym ze w zasadzie pamięć w UEFI jest pamięcia do odczytu (jest to uproszczenie ponieważ to sie zmienia poprzez dodanie pamięci typu flash) natomiast pamięć w CMOS jest typu zapis/odczyt i dlatego UEFI na niej bazuje.
W zwiazku z tym te tzw ustawienia musza być najpierw załadowane do CMOS by BIOS/UEFI mógł z nich korzystać.
P.S.
Kazda płyta jest przystosowana do pewnych parametrów obsługiwanego sprzętu.
Firmware Uefi płyty zawiera ich ogólne, „fabryczne”, ustawienia konfiguracyjne
Te domyślne ustawienia są dostarczane przez producenta płyty głównej i obejmują podstawowe konfiguracje, które są zgodne z ogólnymi normami i standardami sprzętowymi. Przykładowe domyślne ustawienia mogą obejmować parametry dotyczące procesora, pamięci RAM, interfejsów dysków, kolejności bootowania i innych podstawowych parametrów.

Kiedy dokonujesz resetu CMOS, płyta główna odczytuje te domyślne ustawienia z pamięci ROM i zapisuje je ponownie do pamięci CMOS. W ten sposób przywraca się pierwotne konfiguracje, co umożliwia prawidłowe uruchomienie, zwłaszcza w sytuacjach, gdy dokonano zmian, które spowodowały problemy z uruchamianiem komputera.
Reset CMOS czy fizyczny czy programowy to nic innego jak nadpisanie „swoich” wyspecjalizowanych danych, danymi ogólnymi, „fabrycznymi”
I gwarantuję, to nie zegarek, tych danych jest sporo