Brak pełnej predkości internetu światłowodowego przy pobieraniu przez przeglądarkę

Cześć, mam 1Gb/s światłowodu, pobieranie gier przez steam osiąga połowę swojej prędkości, na torrentach zdarza się, że dojdzie do tego +/-100MB/s, ale nie o to chodzi, chodzi o to, że przy większości pobierań przy użyciu przeglądarki przepustowość internetu sięga do 2-3MB, nie więcej, nawet zdarza się, że jest 300KB/s, jeśli ktoś mi chce napisać, że używam słabych serwerów, to niech już sobie odpuści, bo przy starym internecie miałem 6MB/s, więc nie rozumiem o co może chodzić.
Na dobryprogramach na starym necie mialem to 6MB, teraz mam 300KB, ■■■?

Może tak ograniczone są serwery DP lub plik leci z chińskiego jakiegoś mirroru a ty myślisz że z serwerów DP lub jakiegoś w Europie?

ale dp to tylko przykład, nawet jak ściągam z mega, a na pewno mają dobry serwer to jest to samo, nie kiedy skoczy do 6MB, a dalej nic nie ma, mój kolega ma światłowód z upc, i u niego pobiera nawet z pełną prędkościa, tzn 15MB/s, czyli większą od mojej, więc nie wiem o co kaman.
Jbc to teraz go poprosiłem o pobranie z tego samego linku i u niego jest to 15, a u mnie teraz 6.

Jakie masz CIR dla łącza?

a bo ja wiem jak to sprawdzić?

Jaka karta sieciowa? Bo jak 50-tka, to święty borze nie pomoże.

CIR może być w umowie, w skrócie jest to gwarancja jakości łącza.

Co to za łącze, od jakiego operatora?

Z torrent ci idzie MAX Download bo jest z wielu hostów a jak pobierasz z 1 hosta to przy takim łączu jak ty masz będzie to przeważnie ograniczone rurką hosta a więc download będzie zależał nie od twojego łącza tylko od serwera z którego pobierasz i jego aktualnego wysycenia oraz ograniczeń poustawianych przez administratora tego serwera.

Zainstaluj sobie jakiś dobry downloader, dobrze go skonfiguruj na równoległe pobierania i po kłopocie

Jeżeli Twój operator oferuje po taniości 1 Gb/s (skoro jako klient indywidualny z niego skorzystałeś), to infrastruktura może zostać łatwiej zapchana przez innych. Nie ma znaczenia to, czy Ty od siebie do operatora jesteś w stanie przepychać dane bez problemów, skoro i tak wyjście na świat może być słabe.

Moim zdaniem lepiej się pokusić na nieco wolniejszy internet, ale z rozsądnym peeringiem i tranzytem, który nie jest zapchany. Istotnie oznacza to w przeliczeniu na każdy 1 Mb/s większy koszt, ale w ostatecznym rozrachunku czasem “mniej znaczy więcej”.

Inna możliwość to poszukać VPNa w DC, z którym Twój ISP ma dobry peering i przepychać tamtędy dane. To może pomóc. :slight_smile:

Ma to co kupił, tylko wydaje mu sie że serwer zapewni mu pełny, nieograniczony pobór danych. Nie zapewni ponieważ ten host musi podzielić swoją “rurę” na wiele mniejszych, tak by równolegle mogło pobierać wielu użytkowników. W zwiazku z tym ogranicza swój upload do jakiejs konkretnej wartosci. Dlatego wymyślono downloadery by oszukac serwer i korzystac z wielu rur.

I jak byś chciał to zweryfikować? :slight_smile:

@Ferros

Wykonaj test pobierając plik z poniższych źródeł (każdy osobno):

https://speed.hetzner.de/1GB.bin (Niemcy)
http://proof.ovh.net/files/1Gio.dat (Francja)
http://ftp.atman.pl/test5gb (Polska, Warszawa)
http://cachefly.cachefly.net/100mb.test (b. szybki CDN)

Jeśli któryś z serwerów jest wyjątkowo wolny, zrób test tracert do niego: Start (Windows) -> cmd -> tracert “IPserwera” (możesz podać domenę np. ftp.atman.pl). Wykonany test możesz podać tutaj lub wysłać go swojemu operatorowi zgłaszając problem z łączem.

Na rynku jest kilka większych ISPów, którzy zostali już zbadani pod kątem peeringu i tranzytu. Mają w internecie nawet podane jaką mają politykę routingu. W ten sposób na pierwszy rzut oka można to określić.

Szybki przykład: https://www.peeringdb.com/net/5283 (peering Netii)

Jeśli to lokalny ISP, zapytać go skąd bierze internet (zwykle biorą od większych i rozdają dalej tam, gdzie tylko on sięga). Można też u sąsiada to sprawdzić.

Tak czy siak, ja tylko chciałem przedstawić możliwą przyczynę problemu :slight_smile:

Polityka peeringowa to jedno, a pojemność upstreamów to co innego.
To, że operator wymienia ruchem za pomocą konkretnych operatorów tranzytowych wcale nie musi gwarantować wysokiej przepustowości.

Nie wiem po co mi to teraz mówisz, bo dokładnie tak wcześniej powiedziałem, że im lepszy peering i tranzyt (“pojemność upstreamów”), tym lepiej dla niego.

Ale co to znaczy lepszy? Jak to zweryfikować?
Bo na pewno nie tak jak proponujesz.

Peering pomiędzy ISP słuzy do podniesienia wydajności i wyeliminowania połaczeń tranzytowych czyli pośrednich.
A o to definicja.

Czy ja wcześniej twierdziłem, że to “idealna, obiektywna i nieomylna metoda” sprawdzenia dostawcy? Im lepszy peering i tranzyt, tym lepsze doświadczenie. Są oczywiście inne czynniki determinujące przepustowość łącza, ale to co podałem, to solidna podstawa.

Operator, który inwestuje w wymienianie się z innymi IXami ruchem, to świetny start. Przykład: kiedyś w Orange nie było GCC (Google Global Cache), więc cały kraj niezależnie od pakietu internetowego miał problemy z YouTube (nawet kiedyś artykuł na ten temat spłodziłem).

Jeśli lokalny operator wpina się do dostawcy, który ma krótko mówiąc beznadziejny peering i zapchany tranzyt, to pozamiatane.

wiedziałem ze ktoś to napisze… nie chodzi mi o torrenty, tylko o pobieranie z 1 serwera… , z pierwszego internetu miałem inne pobieranie - większe, a ze światłowodu mam mniejsze, co maja do tego torrenty?
przy pobieraniu z serwerów na starym necie (mobilnym) miałem około 6MB/s, a tutaj mam 2MB/s,gdzie wczoraj po prosiłem kolegę by pobrał to samo co ja, u niego światłowód pobierał z maks. prędkością - 15MB/s, a u mnie 2MB/s. nie “ma to co kupił” i nie “tylko wydaje mu się że”, bo wiedziałem od początku, że nie dostane tego 100MB/s pobierania z jakiegoś serwera, bo te serwery nie posiadają takiego uploadu, ale nie spodziewałem się, że ten światłowód będzie miał znacznie mniejsze pobieranie, niż na mobilce, nie czaisz tego?

@MatX1
wspomnę, że mam orange swiatlowod.