Brak pełnej predkości internetu światłowodowego przy pobieraniu przez przeglądarkę

nieee spokojnie, tu jest 1 gigabitowa.
@_frosty sprawdzę ci na jutro i dam znać, bo aktualnie nie mam jak sprawdzić.

w pierwszym mam ledwo co 2MB/s
w drugim 1,5MB/s
w trzecim 4,5MB/s
a w czwartym 2,2MB/s
tu masz tracert z tego najszybszego:

Podsumowanie

Tracing route to ftp.atman.pl [217.17.34.102]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms funbox.home [192.168.1.1]
2 4 ms 5 ms 4 ms kat-bng4.tpnet.pl [80.50.18.90]
3 17 ms 18 ms 18 ms kat-r1.tpnet.pl [80.50.122.89]
4 12 ms 12 ms 12 ms 195.117.0.22
5 12 ms 12 ms 12 ms 80.50.143.94
6 12 ms 12 ms 12 ms ftp.atman.pl.34.17.217.in-addr.arpa [217.17.34.102]

Trace complete.

a jedyne co mi się nasuwa, to czy może to być wina firewall’a, albo ( o ile taka istnieje) włączonej ograniczonej przepustowości w konfiguracji routera?

Cytat
Inna możliwość to poszukać VPNa w DC, z którym Twój ISP ma dobry peering i przepychać tamtędy dane. To może pomóc. :slight_smile:

Jak tego dokonać, nie bawiłem się nigdy w VPN, w sensie, że ściągnąć vpn i odpalić to nie problem, ale raczej nie o to ci chodziło.

Hej @Ferros, jesteś u lokalnego operatora czy bezpośrednio w Orange? Jeżeli to drugie, to zdecydowanie jest coś nie tak. W przypadku ATMANa trasa wygląda bardzo dobrze.

Łączysz się z routerem po kablu czy WiFi?

co do pierwszego umowę mam w orange i sprzęt też jest z orange, więc raczej bezpośrednio, drugie pytanie łączę się przez kabel.

Sugeruję w takim razie skontaktowanie się z Orange – w zasadzie to powinno być pierwszą rzeczą jaką powinieneś był zrobić. Mi to wygląda na anomalię techniczną, która nie powinna mieć miejsca.

Raczej standardowe działanie Orange w godzinach szczytu.
W tym wypadku pozostaje zmiana dostawcy.

Bardzo możliwe. Pewnie w jego okolicy PoP jest zapchany :wink: Wciąż warto zgłosić problem, żeby go rozszerzyli.

Tego bym nie podejrzewał. Problem leży w samej polityce Orange, stąd jedyne słuszne rozwiązanie czyli zmiana dostawcy.

O ile istnieje konkurencja w jego zasięgu, tak.

tak tak, ale to działo się od kiedy nabyłem ten internet, czyli od dwóch tygodni, więc godziny szczytu odpadają, w poniedziałek zadzwonie na infolinie i się dopytam, ale szczerze mówiąc to nie wiem w czym mi pomogą, bo pytając o PoP, to pewnie wypowiedzą znaną formułkę, staramy się rozwijać się jak tylko możemy, etc.
Co do zmiany dostawcy no już nie bardzo, bo termin na odstąpienie umowy mija dzisiaj.
Nie miałem z tym problemu, gdyż przeważnie ściągam z torrentów i wykorzystuje upload (z którym nie ma problemów), akurat na ostatnią chwilę postanowiłem coś zrobić, a więc jest już za późno na zmianę dostawcy.

2 polubienia

Myślałem nad upc, ale upload jest wyjątkowo niski, tak to poza nimi to nic ciekawego nie ma.

No to niestety będziesz musiał z takimi problemami się borykać.
Reklamacje jak najbardziej możesz składać, ale na pewno nie nastąpi żadna poprawa z tego tytułu.

@_frosty spytał wcześniej jakie masz CIR (gwarantowana przepustowość łącza). Masz podane w regulaminie/warunkach umowy – przejrzyj ją i znajdź to. Może to być 10, 100 albo połowa łącza, tego nie wiem. Muszą zapewnić wydajność na poziomie tego, co gwarantują.

okej to nie pozostaje mi nic innego jak zadzwonić do nich i ich o tym poinformować.

100 Mbps może być zagwarantowane, ale na pewno nie do hostów poza siecią :wink:

Myślę, że szukasz dziury w całym i próbujesz na siłę przypisywać same negatywne cechy temu operatorowi. Nie ma co popadać w skrajność i twierdzić, że wszystko się robi na przekór ludziom. CIR postrzega się jako cywilizacyjną normalizację dostępu do Internetu – inaczej jego zapis nie miałby praktycznego zastosowania. Klient może powołać się na to i, w przypadku niedotrzymania tego ze strony ISP w ramach współpracy, odstąpić od umowy. Jeśli operator robi problemy z tego powodu, nie jest to wizerunkowo dla niego korzystne i prawnie wątpliwe.

Załóżmy, że ktoś wszedłby na rynek i wszem wobec ogłaszał ofertę 1 Gbps, a w umowie zapisał 1 Mbps tylko lokalnie – czy to jest korzystne dla konsumenta końcowego? Sprawa godna poruszenia w UOKiK.

Nie mam ochoty więcej z Tobą dyskutować. Próbuję mu pomóc i podawać różne rozwiązania, a Ty jedyne co robisz to szerzenie pesymizmu i bezustanne przekonywanie, że to co radzę/mówię nie ma sensu, bo i tak nic z tego nie wyjdzie, najlepiej poddać się :joy:

Gdybyś znał tą sprawę od “backstage’u” zrozumiałbyś mój pragmatyzm co do ewentualnych szans poprawy całej sieci tego operatora jednym telefonem na infolinię :slight_smile:

“1 <1 ms <1 ms <1 ms funbox.home [192.168.1.1]
2 4 ms 5 ms 4 ms kat-bng4.tpnet.pl [80.50.18.90]
3 17 ms 18 ms 18 ms kat-r1.tpnet.pl [80.50.122.89]
4 12 ms 12 ms 12 ms 195.117.0.22
5 12 ms 12 ms 12 ms 80.50.143.94
6 12 ms 12 ms 12 ms ftp.atman.pl.34.17.217.in-addr.arpa [217.17.34.102]”
Świetne wyniki .
nie chodzi mi o torrenty
Jesli równoczesne pobieranie z wielu hostów (adresów) zajmie ci 100 MB/s a dostawca (ISP) dał ci 100 MB/s to w czym problem. Chyba ze coś pochrzaniłeś z wielkościami.
Jesli problem dotyczy pobierania plików przez przegladarkę to moze napisż jaką ?

Na dzień dobry tu. Na kablu i na wifi


Moze wreszcie dowiemy się jaką masz faktyczną prędkość.

We wszystkich testach (pobieranie pliku z danego serwera) nie wycisnął więcej niż 50 Mbps, a ~100 Mbps był w stanie wyciągnąć jedynie na torrentach.