Brak sterownika do wykrycia dysku

Witam,
Mam problem z zainstalowaniem systemu na laptopa z nośnika USB (pendrive).
Pojawia się błąd ,Brak wymaganego przez komputer sterownika nośników (…)‘’.

Próbowałem instalować z różnych pendrive i podłączałem do różnych wejść USB - cały czas ten sam problem.

Poniżej wysyłam zdjęcia krok, po kroku jak to u mnie wygląda. Gdzie szukać przyczyny?
Sprzęt to : Asus r556lj-xo165h.




Myślałem, że to będzie prosta sprawa :slight_smile:
Dziękuję za pomoc !

Wygląda na to, że instalator systemu nie wykrywa kontrolera dysku.

Pobierz i rozpakuj ten sterownik (najlepiej na innego pendrive’a) https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/nb/DriversForWin10/IRST/IRST_Intel_Skylake_Win10_64_VER14601029.zip?model=r556lj
i gdy pojawi się to okienko

to kliknij Przeglądaj i wskaż mu plik iaAHCIC.inf (jeśli nie zadziała to wskaż mu drugi plik .inf który tam jest).

Jeśli instalator dalej nic nie będzie w stanie wykryć, to trzeba będzie przyjrzeć się ustawieniom w BIOSie.

Cześć !
Dziękuję Ci za próbę pomocy.
Gdy te sterowniku wrzuciłem na pendrive (inny) to po kliknięciu ,przeglądaj’’ nie mam możliwości otwarcia tego dysku i jego plików.
Tak to wygląda.

Wykonaj jeszcze raz nośnik instalacyjny (pendrajw) przy wykorzystaniu microsoftowego Media Creator: https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209
Wykonaj pendrajwa bezpośrednio z tego narzędzia, usuwając „po drodze” (w kreatorze) zaznaczenie z pozycji „użyj zalecanych opcji dla tego komputera”, a następnie wybierz „Dysk flash USB”. Odśwież listę dysków i wybierz właściwego pendrajwa.

Łącząc obie podpowiedzi, udało mi się przejść do wyboru sterowników - natomiast przy wyborze każdego z Nich pojawia się taki komunikat :

Dodatkowo lista, która się pojawiła :


Zajrzyj na stronę Asusa. Przeczytaj dokładnie. Być moze chodzi o Intel Rapid Storage Technology (IRST) driver.

https://www.asus.com/support/FAQ/1044458/

Chyba popełniasz jakiś błąd podczas instalacji systemu? Szczególnie mam na myśli instalacyjną tabelkę z partycjami, w której powinieneś usunąć poprzednią partycję systemową oraz wszystkie partycje powiązane z poprzednim systemem, np. „zastrzeżone przez system” itp., a następnie jako miejsce nowej instalacji wybrać powstały w ten sposóbobszar nieprzydzielony” i kliknąć po prostu Dalej.

Być może tak jest. Natomiast problem jest taki, że wcześniej próbowałem skorzystać z opcji ,resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego’’ - natomiast cały proces się zaciął. Po oczekiwaniu kilku h i wyłączeniu jednostki laptop już się nie uruchamiał (cały czas podczas ekranu startowego i napisu ,asus’’ laptop się uruchamiał ponownie). Dlatego chciałbym zainstalować system z poziomu nośnika USB.
Czy jestem jakoś w stanie usunąć poprzednią partycję systemową ?

Dzięki.
Spróbowałem - cały czas ten sam błąd.

Usuwa się ją podczas instalacji systemu w momencie, gdy kreator instalacji pokaże tabelkę istniejących bieżąco partycji na dysku. Resztę opisałem wyżej.
UWAGA! Cały czas opisuję postępowanie, gdy bootowalny pendrajw jest użyty do tzw. „czystej” instalacji z poziomu „bootowania”, czyli np. z użyciem „boot menu”, klikając podczas startu w klawisz „esc” i tu wybierając swój pendrajw > potem Enter.

Jasne.
Jeżeli chodzi o sam pendrive i instalację, robię to właśnie poprzez wciśnięcie klawiszu ,esc’’ i wybór pendrive.
Natomiast jeżeli chodzi o usunięcie partycji podczas instalacji w kreatorze - nie widzę takich opcji.

Na poście początkowym screeny które dałem, to są w 100% opcje które mi się pojawiają. Że tak powiem, po drodze nic innego do wyboru nie mam.

Wynika z tego, że twój laptop „nie widzi” twardego dysku z poprzednią instalacją. Tak jakby go nie było lub jest w jakiś sposób wyłączony.
Może faktycznie potrzebne są sterowniki kontrolera dysków ze strony firmowej tego laptopa?

Dwa sposoby wyjścia z tego problemu są tutaj podane:
Intel® Rapid Storage Technology (Intel® RST) DriverIntel®
Jak rozwiązać problem niemożliwości znalezienia dysków podczas instalacji systemu Windows? - YouTube
Mimo, że opis dotyczy Win11 to można to traktować odpowiednio dla Win10. Zwróć uwagę, że w pierwszym opisie podane oprogramowanie powinno być „wklejone” wewnątrz instalatora na pendrajwie instalacyjnym.

Cześć
Zobacz pod wskazany link,jak dodać sterowniki https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1044458/

Zobacz co masz na partycji „Boot” / „X:/”.

Zaznacz pole „Ukryj sterowniki niezgodne ze sprzętem…”. Lista powinna się zawęzić do modelu zgodnego z tym który posiadasz.

Sterownik który wskazałem w swoim pierwszym poście to właśnie Intel Rapid Storage Technology Driver

Gdy zaznaczę pole ,ukryj sterowniki niezgodne ze sprzętem’’ to lista jest pusta.
Za każdym razem, gdy próbuję zainstalować w.w. sterowniku to mam ten sam błąd :

Rozumiem. W takim razie zajrzałbym do BIOSu i sprawdził wszystkie ustawienia dotyczące kontrolera dysków i rozruchu.

Tak wygląda BIOS. Niestety nie za bardzo ,ogarniam’’ - stąd post na forum.





Wejdź do SATA Configuration.