Brak światłowodu czy można coś podziałać by jednak był?

Witam.

Mieszkam na Warszawskiej Pradze. Obecnie używam od 4 lat nielimitowanego internetu lte 60Mb/s za 55zł miesięcznie. W budynku istnieje tylko okablowanie Orange. Można zamówić netię na ich kablach w opcji 10/1Mb/s lub neostrada 80Mb/s, która powinna działać w granicach 26Mb/s lub do 20Mb/s (liczmy jednak na stabilne 10Mb/s, konsulanci raczej wspominali o 2.5Mb/s). Budynek typu kamienica 4 piętrowa, w bliżniaczym budynku obok jest UPC z pełnym pakietem, po drugie stronie jest blok z orange ftth, vectra i całą resztą. Jednak tutaj UPC obsługuje 5 budynków na całej ulicy, Orange może z jeden budynek obsługuje (wspomniany blok).

Fajną ofertę ma tmobile w ofercie światłowód (cena - prędkość atrakcyjne).
Są jakieś działania, które mogę zrobić by tmobile chociaż zaczął brać pod uwagę podciągnięcia kabla pod ten budynek czy raczej pozostaje czekać dekadami na cud?

Pisz podania do operatorów. Najlepiej, żebyś zebrał większą grupę zainteresowanych. Możesz też uderzyć do gminy w ramach uzupełniania białych plam. Możesz też zaznaczyć zainteresowanie na UKE - Wyszukiwarka. Jeśli kamienica ma administratora to pewnie najlepiej, żeby to wyszło od niego.

Generalnie trzeba męczyć. Da się zamęczyć tak, że coś się ruszy.

1 polubienie

Od tego bym zaczął. Im więcej chętnych tym szanse bardziej rosną.

to tylko 4 piętra potencjalnych zainteresowanych. Swego czasu miało tu wejść UPC, były nawet szkice na ścianach jak listwy położyć, w finale się rozmyślili. Nawet niedawno pojawiały się ulotki UPC, ale możliwości technicznych jak nie było tak nie ma i raczej 90% nie będzie samo z siebie. Myślę że sąsiedzi sobie już ogarnęli jakieś limitowane lte albo w internet się poprostu nie bawią.

wg. tego linku wygląda to tak. Orange sprzedaje 80Mb/s, ale do centrali jest 1.6km, jak będzie 20Mb/s to cud. To i tak nie światłowód więc odpada, będzie wolniej i drożej niż jest na tym lte.Screenshot at 2022-01-28 11-19-58

Nic lepszego niż męczyć operatorów nie zrobisz. Znam kilka przypadków, że to podziałało, ale może zająć kilka lat. Tak jak pisałem najlepiej gdyby wyszło to od administratora / wspólnoty / spółdzielni. Sami raczej nic nie zrobią, szczególnie że teoretycznie masz dostęp do internetu „szerokopasmowego”.

1 polubienie

Dogadać się kimś w tym bloku gdzie jest, zwłaszcza, że to obok. Zasunąć AP na parapecie kierunkowy, drugi w domu na 5GHz i już. Kilka takich rozwiązań znam, ba, sam udostępniam zaprzyjaźnionemu sklepowi 300Mb/s przez ulicę, bo niema tam żadnej opcji a LTE ma bardzo marny zasięg.

szeropasmowe do 10Mb/s. Jak ktoś ma rodzinkę, trójkę dzieci ma robić tą enaukę dla trójki na uploadzie 1Mb/s z kamerkami? Zwłaszcza teraz ISP powinni się zainteresować tematem.

5Ghz wifi ma marny zasięg, żaden z moich routerów nie ma opcji zalogowania się do wifi i udostępniania go. Pewnie były by fatalne straty w sygnale. Sam na lokalu wyłaczyłem 5Ghz i zostawiłem 2.4Ghz bo ma lepszy zasięg. Blok jest w linii prostej jakieś 70 metrów, szanse marne. Jeśli będzie to wyciągać 60Mb/s to nie ma sensu + ryzyko, działanie na obcym wifi jest mocno niebezpieczne.

U mnie jest to lte i mam stałe 60Mb/s, w teorii można upgrade’ować do 90Mb/s także bez limitu, ale cenowo to nie ma sensu.

Jakieś 5 km jeśli jest widoczność, przy rynkowym sprzęcie w rozsądnych cenach. Montuje się dwa AP i jak się widza, to te 500-600 bez problemu idzie.

Szansa, że jakiś operator coś sam z siebie zrobi jest raczej marna. Jeśli rzeczywiście chcesz coś zmienić to musisz sam podziałać. Zacząłbym od tego UPC, skoro jest w bloku obok. Dowiedział się dlaczego przerwali inwestycję, pewnie jakieś problemy formalne. Może problem z doprowadzeniem kabla, albo jakiś sąsiad się nie zgodził.
Generalnie łatanie takich białych plam operatorom się nie opłaca. Są to tysiące lub dziesiątki tysięcy złotych kosztów, które odzyskają jak dobrze pójdzie po 10 latach (przy obecnych symbolicznych opłatach za net). Sami z siebie na pewno nic nie zrobią, chyba że będą to tego np. przymuszeni ustawą albo dostaną dotacje.

Narzekanie na brak jakiejś opcji w routerach nie do końca rozumiem. Wchodzisz na allegro i kupujesz taki co ma odpowiednią opcję. To już tylko w twojej kwestii.
2,4GHz i 5Ghz się nie wyklucza. Jak siedzisz blisko i chcesz mieć szybko to korzystasz z 5GHz, jak jesteś dalej to się przełączasz na 2,4GHz. Nowsze routery i sprzęty mogą to robić automatycznie.

Bo on myśli, że za 5zł zrobi sobie łącze. .Zestaw do zrobienia łącza 600-700zł. :grinning:

To nie wiem, u mnie 5Ghz nie jest w stanie przetrwać dwóch 20 cm ścian 30 metrów. Operatorom przy takich abonamentach szybko się zwraca. Pewnie chodzi o jakiejś kwestie formalne z administracją budynku. Trzeba sobie jednak odpuścić temat. Może 4G kiedyś się rozwinie do większych prędkości w ofertach. W orange kiedyś były gotowe plakaty do wywieszenia na klatce. Z tego co pamiętam to całą ulicę podpisały to dwie osoby.

Moze być radiówka. To pracuje na identycznych częstotliwościach co wifi, Poczytaj w sieci jak to działa.
Dowiedz się czy jakiś operator takiej usługi u ciebie nie oferuje.
Ewentualnie antena kierunkowa lub dookólna wifi ale tu potrzebny ktoś kto ci udzieli dostępu do swojej sieci.

Warto też popytać, jak ta radiówka się sprawuje. Mam w okolicy radiówkę i już wolę lejek 2Mbps w operatora internetu mobilnego jak to coś.

Warto? Trzeba, bo mozesz trafić na coś takiego.

No chyba nie skoro teraz mam 60Mb/s down, 30Mb/s up za 55zł bez limitu transferu

A kto każe ci przez ściany cokolwiek puszczać? Zestawiasz dwa zewnętrzne AP, mocujesz na oknie, parapecie itp. i tyle. W domu rozprowadzasz sygnał jak chcesz.

To trochę za mało by zadziałało.

Nie chce podpinać pod kogoś. Dużo kombinowania i niezbyt bezpieczne.

Doprawdy? A ja postawiłem dziesiątki takich łączy i działa. Montujesz coś w rodzaju MikroTik SXT SA5 i tyle.

Znam osoby, które po prostu wykupiły sobie u kogoś znajomego swoje łącze i korzystają bezprzewodowo w taki sposób. Sposobów jest mnóstwo, to raczej kwestia tego czy szybkie łącze jest naprawdę potrzebne.