Brak wspólpracy Visty z 3GB pamięci RAM

Korzystam bez problemu z 3 x 1GB. GoodRam 800.

Ciesze się, że innym działa i utwierdza mnie to w przekonaniu, że jednak ta Vista, nie jest taka beznadziejna.

Wracając do tematu i problemu bluescreenów. Przyczyną ich pojawiania w mojej ocenie jest wysokie użycie procesora z jednej strony i te trzy kości z drugiej strony. Przy dwóch kościach problem nie występuje. Tak więc, winą jest… właśnie. Pamięci RAM były testowane różnymi programami, i nie pozakazywało żadnych problemów. Teoretycznie wszystko jest w porządku z nimi. Stawiam na błędy systemu we współpracy z moim hardwarem.

Wrzucam pliki *.dmp (wszystkie raporty jakie zaczęły się pojawiać od momentu instalacji trzech kości)

http://monczkin.kk.e-wro.pl/bluescreen.rar

i program do ich czytania

http://www.microsoft.com/whdc/devtools/ … llx86.mspx

lub

http://msdl.microsoft.com/download/symb … 6.03.5.exe

:arrow: wchodzimy do Start - Programy - Debugging Tools For Windows - WinDbg.exe

:arrow: klikamy na File - Open Crash Dump

:arrow: wskazujemy na plik z paczki, po rozpakowaniu archiwum

Może ktoś biegły w te klocki znajdzie rozwiązanie.

Monczkin , Vista nie jest taka beznadziejna,ja sam używam i wolę ją od xp i mam 4gb pamięci i działa chociaż przedtem też miałem bluescreeny,a przejżałem twoje bluescreeny,nie dokońca się znam na tym,ale problem może leżieć po stronie braku jakiegoś pliku .Niech inni się wypowiedzą pozdrawiam cię!.

Czytam wasze podpowiedzi, tyle że ja wkładam dokładam odejmuje ram i nie muszę ponownie instalować systemu :wink: (dodaje dla tych co nie czytali też mam 3 gb)

Pozdrawiam

Monczkin , Widać, że nie znasz się wiele na Linuksie więc na początek poleciłbym ci łatwy OpenSUSE 11.0. Co do RAMu to MS tak już zrobił, że 32-bit Windows nie potrafi działać z 3 GB RAMu. Dopiero wersja 64-bitowa obsłuży tyle pamięci. Ale i tak masz dużo RAMu :o .

SIę byś zdziwił :smiley:

Tak, rzeczywiście się zdziwiłem kiedy na dobreprogramy.pl Monczkin komentuje, że ma OpenSUSE. Niemożliwe a jednak. :stuck_out_tongue:

Dziecko, używałem Linuksa, jak Ty jeszcze na stojąco wchodziłeś pod szafę.

Nie musisz polecać, bo używam openSUSE od wersji 10.2

Co do ramu i jego obsługi, to właśnie popisałeś się znajomością tematu, tylko, że jej wartość Ci się porymbała. Problem dotyczy obsługi 4GB. Jak wytłumaczysz konfiguracje, które na 32bitach działają normalnie z 3GB?

Jak nie masz nic wartościowego odnośnie problemu, to nie wypowiadaj się z łaski swojej. Widzę, że większość fahofcóf jest mocna w buzi w komentarzach, a jak przychodzi co do czego, to jakoś mało kto ma coś konkretnego do napisania.

Witam.

Co do błędów odczytanych z kolejnych plików DMP:

0x19: BAD_POOL_HEADER - ntoskrnl.exe - Błąd alokacji pamięci, dotyczy zarówno RAM, jak i bad sektorów na dysku

0x8E: KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED - ntoskrnl.exe - Nie przechwycony wyjątek. Najczęściej jest to problem zgodności sterowników (zazwyczaj grafiki firmy Nvidia). Dla XP wydano łatkę, dla Visty nie wiem: http://support.microsoft.com/kb/930916/en-us

0x19: BAD_POOL_HEADER - ntoskrnl.exe - omówiony

0xA: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL - win32k.sys - Uszkodzony lub niekompatybilny sterownik. Należy przeinstalować sterowniki lub oprogramowanie, którego dotyczył błąd

0x19: BAD_POOL_HEADER - win32k.sys - opisany

0x7F: UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP - win32k.sys - błędy sprzętowe lub programowe jądra systemu, a w zasadzie wszystko co może się zepsuć: od oprogramowania, po uszkodzoną pamięć, może pomóc aktualizacja BIOSu.

Dodatkowo: http://support.microsoft.com/?kbid=137539&sd=RMVP

Ogólnie, czytając wątek wiele propozycji padło.

Po pierwsze, aktualizacja biosu (błąd 0x8E).

Po drugie, porządny test pamięci, np Memtestem86+ (błędy 0x19 oraz 0x7F).

Po trzecie, sprawdzenie SMART dysku twardego oraz skanowanie na bad sektory (opcjonalnie w związku z błędem 0x19).

Po czwarte, niestety sterowniki, zwłaszcza w przypadku używania karty graficznej NIVIDII (pozostałe błędy).

Niestety w żadnym przypadku, a w szczególności przy błędzie 0xA, nie padła nazwa sterownika. Nie wiadomo, więc co jest tu przyczyną.

Najcenniejszy wydają się błędy 0x7F oraz 0x19, a zatem uszkodzenie pamięci. Dziwi mnie jeden fakt, jakim cudem, przy automatycznych ustawieniach, pamięci chodzą na 333MHz (3xDDR400)? Z tego co wiem, w tym momencie powinny zwolnić do 266MHz. Projekt DDR400 nie został nigdy ustandardardyzowany, a spowodowane to było kresem możliwości tych pamięci. Wprowadzono, więc w te układy ograniczenia, zapewniające im stabilną pracę. Jedna pamięć działa jako DDR400, dwie na DDR333, a 3 jako DDR266. A, więc w zamyśle twórców DDR400, pamięci Twoje nie działają stabilnie. Trzeba je ręcznie przestawić w tryb DDR266.

Co do dysku i uruchamiania instalacji XP. Zazwyczaj pomaga wyłączenie trybu AHCI/RAID (ktoś już pisał o tym). W Biosie, w oknie Integrated Peripherals należy przestawić tryb działania kontrolera SATA (SATA Mode), z AHCI na IDE. Wadą jest wyłączenie kolejkowania NCQ dysku twardego. Zaletą, nie potrzeba dodatkowych sterowników.

No można by.

Pamięci były testowane różnymi programami, łącznie z testem z poziomu livecd Linuksa.

Dyski są sprawne, były sprawdzane.

Nie używam NVIDII

Pamięci były sprawdzane na innym komputerze oraz ma moim, w rożnych kombinacjach (przy dwóch, wszystko działało prawidłowo, dołożenie trzeciej powodowało problemy).

Taktowanie pamięci było zmieniane. Po zmianie zazwyczaj, komputer nie uruchamiał się w ogóle i trzeba było restartować bios. Pod XP, były trzy kości, w tym dwie szybsze. Jak pisałeś, zostały one automatycznie “dostosowane” do wolniejszej i wszystko grało.

Sam nie mam pojęcia co się stało i dlaczego. Koniec końców odsprzedałem jedną kość. W mojej ocenie, jeśli chodzi o sprzęt, jego prawidłowe działanie, to wszystko grało. Gdyby problem leżał w wadliwych pamięciach czy innych usterkach, to żaden system operacyjny by nie działał. Pod Linuksem, działało. Pod Vistą nie. Stawiam na Vistę.

No nic, potrzebowałem sprawnego komputera, więc wybrałem najprostszą metodę. Może wskazówki, które tu padły pomogą innym w podobnych problemach. Oby ich nie mieli.

a jaką masz wersję visty? 32 czy 64-bit?

Nie czytałem wątku od początku przyznaje. No ale cóż tak to jest z kompami czasami wszystko sprawne a nie działa a czasami jest na odwrót. Jako doświadczeni spece powinniście to wiedzieć a nie bawić się w dziecinadę bo moim zdaniem topic ma podtekst co lepsze czy Windows czy Linuks.

Ja mogę dodać na pocieszenie, że mam Vistę x64 4GB ramu 4x1GB w tym dwie kości ramu NIESPRAWNE. Niesprawność wykrywa każdy program do testowania pamięci a jednak wszystko mi śmiga, gry, programy, a Vista chodzi czasami 3 dni bez przerwy. Oprócz tego mam jeszcze openSuse, ubuntu i Mandrive :smiley:

I co teraz wymienić kości na gwarancji? A jak nowe będą krzaczyć?

Co więcej przełożyłem te kości na mobo Asus P5Q PRO i też działają tyle, że po uśpieniu S3 Vista wywala się i co teraz wina pamięci w końcu są uszkodzone niby? Może ale na Abicie IP35 jest wszystko OK :o

A masz to kochane Asus EPu Engine zainstalowane?

EPU na Asusie to pic na wode nie działa po OC polecam Gigabyta tam to działa bardzo dobrze jeśli komuś zależy. Poza tym Asus nie wspiera OC, dostałem takie info z pomocy technicznej Asusa z USA, że strace gware jak będe robił OC :smiley: Poza tym rzeczywiście po OC nie działają wszystkie funkcje oszczędzania energii więc Asus jest bardzo słabą firmą, ma kilka dobrych mobo ale są bardzo drogie. Pozbyłem się tej płyty także ze względu na słabe biosy nowego P45…

Gratuluję.

OT - kosz.