BSOD i inne błędy

Od wczoraj borykam się z awarią mojego sprzęta.
Ostatnio normalnie wszystko działało, komputer zamknąłem poprawnie.
Wczoraj odpalił niby normalnie ale po kilku minutach pracy wskoczył niebieski ekran. Przy kolejnych odpaleniach BSOD wskakiwał razem z pulpitem. Wykręciłem GPU, przepiąłem na na integre dalej to samo, zmiana procesora na jakiś Gxxxx i inną kartę też nic nie zmieniła.
W końcu poskładałem kompa po staremu i za którymś razem odpalił pulpit. To odpaliłem Glary utilities i zrobiłem kompleks czyszczenie i diagnozę. Łącznie z anty vir, wiele nic nie znalazło. Włączyłem testowo kilka gier i za każdym razem to samo, po odpaleniu gry natychmiast chłodzenie grafiki wskakuje na prawie 4000 obrotów mimo że temperatura jest w granicy 57 stopni, a po kilku minutach znowu blue. Od razu strzał że to wina oprogramowania Radeon. Więc pełna reinstalacja i dalej nic. Dalej to samo. Ale po którymś razie coś się jednak zmieniło. Teraz już nie wyskakuje niebieski ekran, ale błąd silnika gry. Nie zależnie od tego jaka gra i od kogo. Odpalona w chmurze czy na PC zawsze wyskakuje ankieta zgłoszenia błędu silnika gry.

Aha jeszcze 2 sprawy :
Zauważyłem że bardzo często kontrolka aktywności dysku wskazuje praktycznie niemal 100% jego aktywność.

No i nie podałem co za wynalazek się popsuł:

Płyta główna - asus z170 gaming pro
Procesor - i7 6700k
Karta graficzna - radeon vega 56 reddragon 8GB
Pamięć - 2x hyperx fury 16gb.
Dysk - PNY CS900 960GB SSD 960,1 GB
Zasilacz - bequiet 1200w 80plus Platinum.
Obudowa - bequiet pure base 600.

Wykluczyłem kartę graficzną, płytę główną, zasilacz, pamięć.
Próby naprawy przez winRe jak i przez nośnik kończą się tak samo czyli komunikatem że narzędzie naprawcze nie było w stanie odnaleźć problemu.
Usunięcie ostatniej aktualizacji też nic nie dało.
Tak samo jak przywrócenie systemu do ostatniej stabilnej konfiguracji.

Sprawdź stan dysku:
CrystalDiskInfo 8.15.2 - dobreprogramy .

Przestaw „Wartość RAW” na 10 [DEC].

Jak wrócę do domu zaraz się tym zajmę. Chociaż trochę to dziwne bo dysk zakupiony w październiku.

Gdzie to się przestawia bo nie mogę znaleźć?

W funkcjach na górze okna.

Potem z listy „funkcje zaawansowane” i będzie w kolejnym menu „Wartość RAW” do zmiany na „10 [DEC]”.

W interfejsie angielskim:

  • functions
  • advanced futures
  • Raw values
  • 10 [DEC]

Dolną krawędź okna można rozciągnąć jak masz niewielkie przewijanie (redukcja screenów do 1).


Tak to wygląda

Te BSOD-y mają swoje nazwy. Tworzą pliki dmp.
Mały zrzut jest w C:\Windows\ Minidump, pozostałe w C:\Windows\MEMORY.DMP. Pod warunkiem ze zostało ustawione ich utworzenie.
Do obejrzenia bywa pomocny program BlueScreenView z Nirsoft.
Do obejrzenia obciazenia dysku masz Menedżer zdarzeń by zobaczyć które procesy to powodują.

To akurat wiem tyle że nic nie wskazuje żeby miał „skrobać” jak opętany, bo żadne poważne procesy się nie uruchamiają. A potrafi jechać nawet 10 min po odpaleniu, zmulając kompa masakryczne. Tak mi się zrobiło od jakichś 2 tygodni, a teraz jeszcze te błędy krytyczne i rozjechana kompatybilność.

Takie krzaczki. pomoże ktoś w interpretacji?

Z dmp wyglada ze masz problemy z karta graficzną.
dxgmms2.sys to sterownik systemowy odpowiedzialny za renderowanie grafiki. Błedy powoduje, Ram, dysk lub uszkodzony sterownik karty graficznej.
Sterownik ADM, amdkmdag.sys raczej potwierdza tą trzecia wersje bo system sie na nim wysypał.
Przeczytaj i próbuj

Dodatkowo w wierszu poleceń (administrator) kolejne polecenia.

Dism / Online / Cleanup-Image / CheckHealth

Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

sfc / scannow

Nie zaszkodzi uzyc polecenia chkdsk
Co do dysku. Zajrzyj, próbuj
https://www.easeus.com/partition-manager-software/fix-windows-10-100-disk-usage-in-task-manager.html

Wymiana na innego radeona nic nie dała, więc trzymam się kurczowo nadziei że problem w sterowniku.
Jeszcze jedna dziwna sprawa na obu kartach. Wentylatory GPU pracują w systemie 0,1 czyli albo wcale albo na ful obrotach.
A puku co czas na walkę.
A jak nic nie pomoże to najwyżej zrobię system od nowa i zobaczę.

No o tym piszę. Nie o fizycznej zabawce a o sterownikach.
Nie tak dawno w sterownikach GPU Intela był „bajzel” i dopiero cofniecie się, chyba o cztery wersje naprawiało problem.

Nie przypominam sobie żeby ostatnio jakąś aktualizacja wskoczyła, więc to raczej nie tu problem.

„naprawa” sterownika dała tyle że zaczyna działać ale tylko do momentu restartu systemu.

Właśnie walczę z z chekdisk zobaczymy co pokaże.

Jeszcze zostanie directX. Potem zostaje chyba tylko pełny format dysku i świeży system.

Pewnie stracę większość zapisów w grach ale cóż.

Zrób te polecenia dism i sfc.


Tu masz DISM

A Sfc właśnie zapuszczam.

ScnDsk też nic nie wykrył

Te dismy słuzyły do sprawdzenia i pobrania najnowszych plików systemowych z serwera MS.
I tu jest OK.
Co do sterownika AMD. Nie ma nowszej to wypróbuj starsza.
Choć przyznam sie ze przegladajac fora amd pocieszajacych wiesci nie mam.
Częsty problem i tak naprawde nie ma jednego rozwiazania. Od naprawy/reinstalacji sterownika lub sterowników amd, po usuniecie jakiś gier( one bruździły) po czysta instalacje.

Tu jest Sfc

Były błedy systemowe. Windows je naprawił. Teoretycznie mozna sprawdzić co to za błędy ale z mojego doswiadczenia wynika ze gdy coś naprawił to w CBS.log jest tylko info ze to zrobił.
Mozesz wpisać w wiersz poleceń to

findstr /c:"[SR]" %windir%\Logs\CBS\CBS.log >"%userprofile%\Desktop\sfc.txt"

Na pulpicie dostaniesz log

Właśnie przyuważyłem w którym momencie wskakuje błąd.
Klik power komp startuje, wiatraki od GPU zaczynają pracować, podświetlenie karty również.
Wskakuje ekran startowy i po krótkim czasie na ułamek sec pojawia się artefakt, w tym samym momencie karta gaśnie, wiatraki się zatrzymują. Od tego momentu włączają się co kilka min na chwilę w max prędkości.