BSOD podczas grania


(Filarel) #1

Witam!

Sporadycznie widzę BSOD, lub ścinę komputera, która czasami też jest BSOD’em, tylko bez ujrzenia tego ekranu mi. Czasem jednak taka ścina jest chwilowa, to znaczy, że po chwili się odcina, jednak jest to rzadkie i częściej kończę to resetem komputera. 

*Poniżej jest dużo pieprzenia*

Dzieje się to od początku kiedy mam komputer, gdy gram w wymagające gry. Z początku działo się to w Wiedźminie 2, jednak powodem była przegrzewająca się karta graficzna (tak sądzę, ponieważ po godzinnej rozgrywce osiągała w szczytach 82 stopnie, wyższej mi się nie udało zanotować, gdyż miałem bluescreena - jak sądzę - właśnie z tego powodu). Tym razem to nie jest powodem. Niedawno wymieniłem zasilacz na lepszy - on nie będzie powodem. Myślałem, że stary jest powodem, gdyż był już stary i strach było nim zasilać. Wymieniłem go, bo planowałem zmianę, dodatkowo miałem nadzieję, że problemu ustaną. Więc to, że zasilacz może być powodem można pominąć. Dodatkowo załączam link do filmu z ukazanym “ścięciem” albo “freezem” komputera. https://youtu.be/yrQ7LULi8Iw
Dodatkowo na filmie widać godzinę, która się zgadza z logami z BSOD’a.

Specyfikacja komputera:
CPU: AMD Phenom II X4 840 @3.48 GHz

GPU: Gigabyte GTX 560 Ti 1GB

RAM: Patriot DDR3 2x4GB 1333MHz

HDD: Hitachi Deskstar 7K1000.B 1 TB

MOBO: MSI 760GM-P33
Windows 7 Home Premium 64-bit

Kod problemu:

 

 


(bigdamian) #2

Spróbuj zainstalować najnowsze sterowniki do graficznej karty.


(Filarel) #3

Gdyby to byłoby powodem, nie pisałbym tu. Sterowniki najnowsze, pastę wymienię na dniach, lecz to nic nie zmieni bo to nie przez temperatury dostaję tego bluescreena. Temperatura przy bluescreenie to 64 stopnie, gdzie w wiedzmina grałem przy 82 stopniach przez długą rozgrywkę bez bluescreena. 


(adam9870) #4

Sprawdź pamięć:

  • pobierz Memtest
  • rozpakuj memtest86-iso.zip aby otrzymać plik ISO
  • nagraj plik ISO jako obraz na płytę np. używając Active ISO Burner
  • uruchom komputer z płyty i wykonaj testy pamięci

 

Sprawdź dysk - pobierz CrystalDiskInfo i przedstaw zdjęcie na forum.


(Filarel) #5

Da rade na pendrive?


(rgabrysiak) #6

Da radę: Image for creating bootable USB Drive


(adam9870) #7

https://www.bigfile.to/file/v7x2gAV6HrFT/Memtest-z-pendrive-krok-po-kroku.pdf


(Filarel) #8

Memtest nie wykazał żadnych błędów.

Bez tytułu.png


(adam9870) #9

Twój dysk prawdopodobnie wkrótce ulegnie awarii. Może to być jutro, za tydzień, za miesiąc, za kilka miesięcy lub dłużej.
Wykonaj jak najszybciej kopię zapasową ważnych danych z dysku na nośnik zewnętrzny (np. płyty CD/DVD, pendrive).
Wymień dysk twardy. Podczas zakupu proponuję zastanowić się nad WD Black (np. ten model w przypadku komputera stacjonarnego) z uwagi na gwarancję producenta 60 miesięcy.
Jeżeli nie chcesz stracić ważnych danych, wykonuj kopie bezpieczeństwa regularnie - również po wymianie dysku twardego.

Możesz przenieść dane z jednego dysku na drugi w ten sposób, że:

  • podłącz do komputera oba dyski
  • na nowym dysku nie twórz żadnych partycji po zakupie
  • uruchom komputer z poziomu CloneZilla z opcją klonowania z dysku na dysk (device to device), przy czym wybierz tryb expert i zaznacz opcję rescue, dzięki której proces będzie kontynuowany jeśli program natrafi na uszkodzony sektor na dysku. Pomiń wszelkie sprawdzania. Jeżeli prawidłowo wybierzesz dysk źródłowy i docelowy to wszystko pójdzie dobrze. Opis tutaj: http://clonezilla.org/show-live-doc-content.php?topic=clonezilla-live/doc/03_Disk_to_disk_clone
  • odłącz stary dysk, pozostaw podłączony nowy dysk

(Filarel) #10

Czy to jest powodem bsoda? 


(adam9870) #11

Możliwe, że tak.

Problemem BSODa jest jądro systemu - zwykle oznacza to problem sprzętowy.


(Filarel) #12

Dobrze, obecnie nie mam pieniędzy ale zrobię tak jak mówisz, wymienię niedługo, lecz myślałem na WD Blue lub też myślałem o używanych dyskach, jest sens?


(adam9870) #13

Tak czy inaczej proponuję abyś wykonał teraz kopię ważnych danych na inny nośnik (np. pendrive, płyty CD/DVD).

 

Dyski używane są ogólnie w porządku, ale:

  • po zakupie sprawdź w CrystalDiskInfo czy dysk nie jest uszkodzony (tak jak Twój teraz) i jeśli jest uszkodzony to reklamuj

  • regularnie wykonuj kopie zapasowe na inny nośnik, np. pendrive, płyty CD/DVD na wypadek gdyby dysk uległ awarii

 


(Filarel) #14

A co powiesz o tym dysku? Planuję jego zakup. 

https://www.morele.net/dysk-twardy-hitachi-travelstar-7k1000-1000gb-2-5-7200rpm-sata-iii-32mb-rv-czujnik-wibracji-0j22423-556010/

Jest jeszcze kilka opcji, ogółem mam do wydania około 250 zł na dysk.

https://www.morele.net/dysk-western-digital-caviar-blue-3-5-1tb-sata-600-7200rpm-64mb-cache-wd10ezex-479659/

Lub cała reszta https://www.morele.net/wyszukiwarka/0/0/,sd,1,/1/?q=dysk+twardy

Najpopularniejszy jest WD Caviar Blue ale podobno Hitachi najmniej awaryjny, w dodatku zachęca gwarancją 3-letnią, gdzie WD oferuje 2-letnią.


(adam9870) #15

Jeżeli miałbym wybierać między wskazanym Hitachi i WD Blue to wybrałbym ten drugi, bo ma więcej pamięci cache, co może przełożyć się na szybkość oraz posiada gwarancję producenta, a nie sklepu.


(Filarel) #16

Dodatkowe pytanie, czy mogą te BSODy być spowodowane uszkodzeniem płyty głównej? Jakie są objawy uszkodzenia płyty głównej? 


(adam9870) #17

Wg danych, które przedstawiłeś problem powoduje jądro systemu - zwykle oznacza to problem ze sprzętem. Wówczas aby w 100% określić w czym jest problem, najlepiej jest wprowadzać sukcesywnie zmiany, np. zmienić dysk i zobaczyć czy będzie problem, jeśli tak - to jednak nie dysk, jeśli nie - to dysk. Na różne problemy mogą wskazywać sygnały podczas włączania komputera, tutaj orientacyjna rozpiska: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1235473.html


(Filarel) #18

Przy włączaniu systemu sygnał dźwiękowy jest prawidłowy. Oprócz wymiany po kolei sprzętu, jak można “zbadać” płytę główną? Kiedyś żadnych bsodów nie miałem, teraz mam parę dziwnych błędów, m.in właśnie te bsody, po długim użytkowaniu komputera przy przeglądarce nagle windows się w kilku krokach wiesza, najpierw internet nie działa i strony się nie ładują, później wiesza się przeglądarka i windows explorer, ctrl+alt+del ani ctrl+shift+esc nie działają, działa tylko przełączanie między otwartymi aplikacjami alt+tab, później niektóre otwarte aplikacje się również wieszają. Pomaga zwykły reset. 


(Filarel) #19

up


(Filarel) #20

Witam ponownie.

Odświeżam, dysk wymieniony, system od nowa postawiony, partycja rozruchowa na nowym dysku, stary ogólnie odpięty. Co się dzieje podczas grania? A właśnie, niestety BSOD. Załączam logi z BlueScreenView. Przed wymianą dysku robiłem memtest, nie wykazał żadnych błędów, procesor i karta graficzna stabilna, procek sprawdzany pod presją programu OCCT. Ogółem wszystko cacy, więc skąd błąd? 

bsod ;(.txt