BSoD ze zmiennym kodem błędu

W załączniku znajduje się screen.

Na pierwszy rzut oka widać, że system wymaga paru aktualizacji.

post-132445-0-29679600-1423229214_thumb.

Tak jak myślałem, problemy ze sterownikami…

Zaaktualizuj je i wykonać restart systemu…

Driver Genius jest OK

Slim Driver - nie używaj tego programu! Instaluje stare lub nie prawidłowe sterowniki! Wiem co mówie…

Zaktualizowałem system za pomocą Driver Genius. Jednak Slim Drivers krzyczy, że zarządzanie system Nvidia nForce PCI wymaga aktualizacji. Grzebać się z tym, czy zostawić? Oczywiście, skoro SD miałby instalować stare lub nieprawidłowe sterowniki to w takim wypadku ściągnąłbym odpowiedni sterownik samemu.

isio05 - Slim Drivers, DriveMax itd. to totalne szaleństwo, instaluje wadliwe sterowniki, które powodują BSOD.

Zresztą rób jak uważasz, jak będziesz tak kombinować to nie moja sprawa.

Moja pomoc została wyczerpana.

Sprawdź działanie systemu po restarcie… Gdy zainstalowałeś sterowniki Driver Genius…

Dobrze, w takim wypadku odpuszczę sobie ten program.

Teraz trzeba mu dać trochę czasu, żeby zobaczyć jak będzie działał,ale tak jak napisałem wcześniej, teraz może się wysypać za minutę, albo dopiero za trzy dni, tydzień wywali BS i się przekonamy, ze jednak problem jest nadal aktualny.

Spróbuj jednak zdać się na SD. Mi i wielu innym, którym nim instalowałem sterowniki nie uczynił żadnej krzywdy - tylko pomógł. @Djzon trochę przesadza w swej opinii o nim.

Zainstaluj nim sterowniki - ryzykujesz jedynie poprawę sytuacji :slight_smile:

 

Zrób też skan dysku na potencjalną obecność BAD sektorów. Jeśli już to robiłeś to czym i jak?

Czym i jak skanowałeś RAM?

Sprawdź czy wszystkie wtyczki na płycie, do dysków, te elektryczne i nie, karty rozszerzeń w gniazdach itp, - czy wszystkie siedzą dobrze osadzone w swoich gniazdach i nic nie jest poluzowane.

Czy pasta termoprzewodząca na procu nie jest za stara? Czy chłodzenie na procu właściwie przylega?

Jakie masz temperatury na procu i chipsecie?

 

Jeśli masz zapasowy (drugi dysk fizyczny) sklonuj na niego partycję systemową i z niego uruchamiaj system - poobserwuj.

Dobrze, zaktualizowałem sterowniki za pomocą SD, myślę, że stwierdzenie, że nic nie ryzykuje jest słuszne, w razie problemów zawsze jest punkt przywracania.

 

RAM był sprawdzany MemTestem. Zadając pytanie “jak” domyślam się, że chodzi o to czy skanowałem każdą kość osobno, odpowiem więc, że w komputerze jest tylko jedna kość RAM.

Dysk sprawdziłem programem HDTune, który nie wykazał żadnych błędów.

Screeny z temperaturami podczas normalnej pracy (Office, przeglądarka, itp.) znajdują się w poście na górze strony. 

Niestety nie posiadam drugiego dysku, który mógłbym podłączyć, ani nie mam skąd go wziąć.

 

Idąc za Twoją radą rozkręcę dzisiaj komputer sprawdzę wszystkie przewody i chłodzenie, przy okazji go wyczyszczę i sprawdzę stan pasty na procesorze.

@djzon Z całym szacunkiem ale dawno już wyrosłem z piaskownicowych słownych przepychanek. Masz coś merytorycznego do powiedzenia to mów, jak nie to sobie daruj. Rodzaj oprogramowania nie służy mi za przedłużenie członka. SD zdał wielokrotnie egzamin i nie mam mu nic do zarzucenia. Poza tym nie zawsze najnowsze sterowniki są najlepsze, tak więc szał numerków to zły doradca.

 

@isio05

Czy HDTune wykonałeś dokładne sprawdzenie (to trwa kilka godzin)

Do testów powierzchni dysków stosuję programik Victoria http://www.cdrinfo.pl/download/7273182135 (odpalany z zestawu HirensBoot - spod uruchomionego w trybie live WinXP)

Jeszcze przypomniałem sobie o możliwych błędach BIOSU. Może warto przywrócić jego ustawienia do standardowych? Sprawdzałeś czy producent wydał jakąś nowszą wersję BIOSu?

Przejrzyj też Dzienniki systemu Windows. Mogą tam być wpisy o błędach, które mogły zainicjować BSOD.

Wykonałem dokładne sprawdzanie HDD. Spróbuję jeszcze użyć programu który podlinkowałeś.

BIOS próbowałem przywrócić do ustawień fabrycznych, do ustawień zoptymalizowanych i fail-safe, ale nic to nie pomogło. Chociaż przyznam, że BIOSu w sumie nigdy nie aktualizowałem… Zobaczę, czy coś  w tym temacie da się ruszyć.

Dzienniki zawierają kody błędu które Windows mi wyświetla przy okazji BS, najświeższy sprzed kilku minut to 0x34 (cache manager). Dziwne jest to, że BS wyskoczył, mimo, że komputer był bezczyny od około 10 minut i nie miałem włączonych żadnych programów.

 

EDIT: sprawdziłem, jest jedna aktualizacja do BIOSu jednak nie wprowadza on zbyt wielkich zmian.

Twój ostatni zrzut mówi o uszkodzeniem pamięci lub niekompatybilne sterowniki.

@isio05

Szybko ten skan ci jakoś poszedł. Albo masz mały dysk, albo to nie był najdokładniejszy. Jeśli masz płytę HirensBoot to spróbuj przeskanować Victoią. Zrób to jednak w nocy bo dokładny skan może potrwać parę godzin. Ja takie skany zapuszczam na noc.

Bios zaktualizuj. Ale bądź ostrożny. Najlepiej aktualizuj narzędziami, które nie działają pod Windowsem - głupio by było aby podczas aktualizacji BIOSa wyskoczył BSOD :frowning: Znajdź programu pracujące poza Windowsem. Odpal program i niech sobie komp postoi trochę z uruchomionym programem aby się upewnić, że wtedy nie występują BSODY. To tak dla pewności gdyby przyczyną był zasilacz.

Jeśli masz miernik elektryczny i coś kumasz z elektryki to możesz sprawdzić zasilacz.

Jeśli masz jakąś zapasową kartę grafiki to też możesz ją na chwilę wymienić, aby wyeliminować potencjalne błędy obecnej karty.

 

Plik stronicowania to nie pamięć RAM. W ustawieniach systemu sprawdź ustawienia pliku stronicowania. Najlepiej aby jego wielkość była ustawiona na auto. Grzebałeś coś w tych ustawieniach.

Nie aktualizuj BIOS-u.

  1. Jeśli Komputer działał wcześniej poprawnie na obecnym biosie.

  2. Nie wykonuj aktualizacji BIOS-u jesli nie masz pewności co robisz. Jeśli aktualizacja się nie powiedzie uszkodzisz w ten sposób płytę główną… I pozostaje albo serwis albo wymiana…

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie: Zwiększ lub WŁĄCZ plik stronicowania.

Screen%20Shot%2002-07-15%20at%2004.32%20

Nie testowałem dysku teraz , tylko parę dni wcześniej przy pomocy HDTune.

Teraz wykonałem w cmd:

Również nie zostały wykryte żadne problemy z dyskiem.

Kartę grafiki również podejrzewałem, dlatego spróbowałem ją wyjąć i zdać się tylko na kartę zintegrowaną, szybko się okazało, że problem nie leży w grafice.

Ciężko by z tym było, poza tym zasilacz był niedawno włożony do komputera.

Nic nie zmieniałem.Załączam screen z obecnymi ustawieniami pliku stronicowania. Sądzicie, że powinienem coś w tym ruszać? Jeśli tak, to co należy zmienić?

Przyznam, że wolałbym tego nie ruszać.

 

post-132445-0-96632000-1423323920_thumb.

isio5 - spróbuj zmienić na rozmiar niestandardowy.

ile masz pamięci RAM?

Ja mam minimum: 800 MB

Max: Ustawienie zalecane - czyli 15346 MB

Ty musisz ustawić inaczej w zależności ile masz pamięci RAM.

 

 

 

Kompletna diagnostyka sterowników komputera

Jak wykonać:

 

Włączyłem weryfikator sterowników zaznaczając opcję “automatycznie wybierz sterowniki niepodpisane”, program zwrócił komunikat, że nie można znaleźć niepodpisanych sterowników.

Wracając do tematu pliku stronicowania: otóż, mam 2048 MB pamięci RAM, myślę, że maksymalny rozmiar pliku ustawię na wartość zalecaną, ale za bardzo nie wiem na ile ustawić wartość minimalną… 

isio05 - wybierz 3 opcję… Sterowniki zainstalowane na komputerze.

32 bit czy 64 bit system ?

Windows 7 czy inny?

Jest jeszcze jedna metoda aby przynajmniej stwierdzić czy to wina systemu czy sprzętu.

Jak już przeskanujesz HDD i będziesz absolutnie pewnym, że jest ok, to zainstaluj na nim dodatkowy system - może być w pliku VHD. Popracuj na nim trochę, pokatuj go, np jakimiś benchmarkami. Możesz też odpalić jakiego linuxa w wersji live, lub zainstalować go w podobny, nieinwazyjny sposób. Jak wystąpią BSODy to wina sprzętu, jak nie to znaczy że czeka cię reinstalka systemu.

 

Napisz jeszcze jak duży masz HDD, jak wielką partycje z systemem (zapewne c: ) i w jakim procencie jest zajęta.

 

Co do pliku wymiany to nie sądzę aby tu był pies pogrzebany. O ile było ustawione na auto to nie powinno byc problemu. System całkiem dobrze sobie z tym radzi. Problemy częściej występują gdy się zaczyna przy tym grzebać, nie do końca wiedząc co i jak ustawić. Mogą też wystąpić problemy gdy zaczyna brakować miejsca na plik wymiany.

Sluchaj jeśli masz 2048 MB to zbyt skromnie jak na system 64-bit, przydalo by się dołożyć jeszcze pamięci…

Ok, powtórzę wszystko jeszcze raz, myślałem, że ma być tak jak na screenie.

Na pewno spróbuje, może nawet jeszcze dzisiaj użyje xPuda (system, o ile można tak to nazwać, uruchamiany z płyty), żeby zobaczyć jak będzie na nim chodził. Poza tym, znasz może jakieś narzędzie, którym mógłbym katować poszczególne podzespoły bez uruchamiania Windowsa? Linuksa wolałbym uniknąć, o ile jest możliwe, z bardzo prostego względu, że podczas nagrywania płyty czy może nawet na etapie ściągania system może mi wywalić BS i będzie po sprawie.

Cały dysk ma łącznie 500GB. Partycja systemowa ma rozmiar 200 GB, z czego zajętych jest 50GB.

Windows 7 64-bit

Nie wiem, czy w tym może być problem, system pracował na tej konfiguracji już dłuższy czas. Też kiedyś myślałem, że będę tego RAMu dokładał, dlatego system jest w wersji 64-bit, ale komputer “zdecydował”, że zamiast RAMu chce nowy zasilacz i HDD…

Kiedy to się zaczęło, jakie programy instalowałeś gdy te symptomy zauważyłeś?

Partycja systemowa 200GB ?

Nie potrzeba aż tyle przestrzeni na system, warto kiedyś pomyśleć o zmniejszeniu a pozostałą przestrzeń utworzyć tylko na dane…

Dla bezpieczeństwa i efektywności.