Buczenie 100 Hz w bloku przy ścianie łazienki - co może być źródłem?

Od kilku tygodni mam problem z buczeniem w bloku. Pojawia się one w moim pokoju przy ścianie od łazienki oraz słychać to też w sypialni . Raz jest takie ,że buczy i przestanie , kilka minut przerwy , po czym znowu buczy , a raz takie ,że buczy dłuższy czas przez kilka minut , po czym się wyłączy i kilka minut przerwy i znowu się załączy . Pobrałem aplikację na androida i zmierzyłem i to buczenie jest z częstotliwością 100 Hz . Załącza się to w różnych godzinach i wyłącza się też o różnych godzinach, słychać też to w nocy i wtedy nie idzie spać . W piwnicy sprawdzałem i nie jest za głośne to buczenie ,czyli to coś wyżej będzie. W bloku nie ma żadnego sklepu spożywczego , na dachu nie ma anten , nikt z sąsiadów nie ma klimatyzacji. Co może być przyczyną takiego buczenia ?

Nagraj to i zapodaj.

Może interferencje, tzm. zakłócenia od WI-FI lub coś…

Jeśli masz mieszkanie na wynajem, to zgłoś właścicielowi lub komuś od technicznych spraw.

Ktoś z sąsiadów zamontował wentylator do wspomagania wentylacji w łazience?

Oprócz wentylatora…
Zasilacz do lampek, paska led.
Nawet to może być zwykła żarówka która dogorywa, miałem taką w kuchni, że jęczała jak wypasiona mucha.

Zasuwasz do sąsiada i podpuszczasz go, ze coś od niego brzęczy jak paląca się, iskrząca instalacja to wzbudzisz zainteresowanie aby poszukał tego komara :slight_smile:

Jeszcze jedna rada, jeśli masz miernik, zmierz napięcie zasilania. W przypadku sporego spadku lub wzrostu niektóre urządzenia potrafią generować ciekawe efekty dźwiękowe.

Może sąsiadka ma wibrator i jej się włącza.

Może to być np. pralka lub suszarka do ubrań ? . W tym miejscu ,co mam pralkę to to buczenie słychać jeszcze bardziej. Pralkę mam odłączoną od prądu , jak nie pierze ,więc to nie u mnie. Podejrzewam też ,że może to coś być od ogrzewania . Możliwe to ? Jakby co to w bloku nie ma pieca . Ogrzewanie jest z kotłowni miejskiej . Z tego ,co wiem kilka klatek dalej ,dość daleko jest węzeł grzewczy . Może to coś z tego węzła i rurami się rozchodzi ? Pode mną jest piwnica ,mam tam dostęp i idzie tam trochę rur , jest wnęka w ścianie i przechodzą one do następnej klatki, część rur przechodzi przez ściany, tylko ,że w piwnicy słychać ciszej to buczenie ,a w domu bardziej. Co ciekawe to problem się pojawił odkąd uruchomili ogrzewanie ,czyli od 1 października. Było słychać wtedy te buczenie całe popołudnie i całą noc . Buczało z przerwami .

Jak zacznie buczeć to podejdź pod węzeł i nasłuchuj czy też tam buczy. Podejdź ponownie gdy przestanie buczeć w mieszkaniu i nasłuchuj czy jest jakaś zmiana pod węzłem, np ciszej.

Nie jesteś sam.U mnie jest to samo.Narastający warkot jakiegoś pracującego silnika w ścianie,a w pomieszczeniach przekłada to się na narastające buczenie i stopniowe zwalnianie buczenia do zera.Po pewnym czasie to samo.Podejrzewałem o to kamerę zainstalowaną na bloku w pobliżu mojego okna,dzwoniłem nawet o 2-giej w nocy na Straż Miejską.Kamerę wymienili ale problem pozostał.Nie jest on ciągły tylko np. jakiś czas rano lub najgorzej w nocy jest.Szukam więc dalej.

Dokładne 100 Hz wskazuje na sieć energetyczną, a raczej na np. jakiś transformator zasilany z tej sieci. Prąd przemienny o częstotliwości 50 Hz powoduje zmianę kierunku pola magnetycznego 50 razy na sekundę, jednakże rdzeń transformatora nie „pamięta” kierunku pola, a reaguje na jego wartość bezwzględną. Oznacza to, że niezależnie od kierunku pola, rdzeń będzie się kurczył i rozszerzał. W efekcie, rdzeń będzie drgał z częstotliwością dwukrotnie większą niż częstotliwość prądu, czyli w naszym przypadku 100 Hz.

image

:wink:

Ale jest pompa obiegowa, ja czasem jak się wsłucham to słyszę jak charczy.