Burza a wyłączanie komputera

Nie wiem co bierzesz ale to odstaw… :smiley: joke

już wiem żeby wszystko odłączać.

Takie pytanie: czytałem w gazecie, że nawet MP3 może się zjarać przez piorun.

To prawda?

Ale to raczej przy słuchaniu radia… I nie myśl sobie, że jak piorun strzeli w odtwarzacz to mu się nic nie stanie :smiley:

Właśnie sprawa odtwarzaczy mp3.

Czy jeżeli słucham sobie muzyki ( nie radio tylko piosenki w odtwarzaczu) to możliwe jest żeby uderzył w niego piorun ?

Wiadomo, gdyby tak było to i ja bym nieźle oberwał, dlatego się pytam :slight_smile:

Ja tak czytałem, ale właśnie o to samo się pytam :slight_smile:

Podobno MP3 może “ściągnąć” pioruna, ale nie jestem pewny.

Jak ktoś by nie chciał żeby MP3 sciągneło burzę to lepiej MP3 odłączyć.

jak masz nielegalne MP3 to kara boska cię dosięgnie… chyba że słuchasz w formacie FLAC to wtedy nie :smiley: [joke]

BTW. nie słyszałem żeby pioruny strzelały w MP3… chyba że łazisz po dachu jakiegoś 10piętrowego bloku w czasie burzy i mp3 masz w ręce wysoko i mp3 jest metalowa, to wtedy masz szansę żeby cię piorun strzelił :wink:

A czy tak właściwie jest udowodnione, że urządzenia elektroniczne ściągają pioruny?

O ile wiem, pioruny zwykle trafiają w najwyżej położone i najlepiej przewodzące prąd punkty.

Witam.

Istnieje takie przekonanie, że urządzenia emitujące pole magnetyczne mogą ściągać wyładowania, np komórka. W rzeczywistości - wyładowania są spowodowane różnicą potencjałów (ladunków). Obiekt, który ma być uderzony jest naładowany przeciwnie do ładunku chmury, wysyła przeskok iskry w górę, łączy się z takim samym wyładowaniem z chmury, i dopiero potem z góry schodzi wyładowanie główne (zasadniczo tylko ono jest dla nas widoczne).

Czyli lepiej wyłączać sprzęt :slight_smile:

Lepeij wylączać sprzęt

Po przeczytaniu tego tematu zacznę wyłączać wszystko z gniazdka podczas burzy, na drugiego kompa mnie nie stać ;]

Najbezpieczniej jest wszystkie przewody, które nie są przymocowane do urządzenia na stałe, odłączyć zupełnie, na obu końcach. Gdy piorun uderzy bardzo blisko, napięcie może zaindukować się w przewodzie.

Jak tak się nieraz słucha i czyta na ten temat to przewarznie, zalecają wszystko wyłączyć (nawet tv) ja tam wole wyłączyć, tym bardziej jak się teraz naczytałem :smiley:

mój extra były codegen podczas burzy spalił 3 płyty główne, kartę sieciową i już ledwie działa ale działa! :smiley: (nie może dać prądu do slotów PCI no i jak użyje 3 molexów to może któryś rozłączać (czasami dysk włącza i wyłącza :smiley: )

siedzi w starym kompie i jeszcze 2 burze i może zdechnie xD

No cóż - jeśli zamiast zasilacza mamy produkt zasilaczopodobny, trzeba koniecznie odłączyć go z prądu na czas burzy. Gdyby to był prawdziwy zasilacz, spaliłby się tylko on sam. Choć oczywiście jeśli zostawimy podłączony np. kabel telefoniczny do modemu czy kablówkę do karty telewizyjnej, może to nic nie dać.

… czyli jak przywalo pierony siarczyste, łogniste, to nie ostanie się kamień na kamieniu … :lol:

Ja zawsze byłem pewny że jak mam listwę przeciwprzepięciową to mam spokój, ale jeśli może przeskoczyć to nawet w listwie przeskoczy.

Listwa przeciwprzepięciowa nie zabezpiecza przed burzą tylko przed skokami napięcia które mogą pojawić się przy ładnej pogodzie :slight_smile:

Mam pytanie trochę innego typu. Dzisiaj podczas burzy korzystałem z laptopa, ale był on odłączony od prądu i pracował na baterii, a z Internetem łączyłem się przez Wi-Fi. Pytam się z ciekawości, czy coś się mogło stać?