Chcę kupić rower dobry do jazdy. Proszę o kilka porad i pomoc

Chciałbym sobie kupić nowy rower w przedziale cenowym tak gdzieś od 1700 złotych do 2200. Mam 176 cm wzrostu, ważę 84 kilo. Rower będzie służył mi do jazdy po lesie, po mieście czyli po asfaltowych drogach i czasem też może zdarzyć się żwir. Upatrzyłem sobie na YouTube ten rower tylko teraz nie mogę znaleźć linku do zakupu tego roweru - a bardzo mi się on spodobał. Kross Level A2 limited edition - bo o nim mowa. Co w ogóle sądzicie na temat tego roweru ? Czy jest tam kaseta, czy jest to wolnobieg ? Czy jest to dobry rower i będzie można nim szybko jeździć ? Czy siodełko będzie wygodne i nie będzie się wgniatać mi w pośladki podczas jazdy ? koła chyba mają 26 cali - Tak ? dobrze przeczytałem ? czy raczej powinienem mieć 27,5 cala koła ? Proszę o radę i opinie na temat tego roweru. Jeśli niema tego roweru nigdzie do kupienia to jaką alternatywę na miarę zaproponowanego przeze mnie roweru moglibyście mi też dobrego polecić żebym był zadowolony ? czy przy moim wzroscie wielkośc ramy bedzie dobry rozmiar M czy L ? Proszę o pomoc w tej sprawie.
Tak wygląda ten rower:

Łap - https://www.kross.pl/pl/2013/mtb-xc/level-a2 / https://archiwum.allegro.pl/kategoria/rowery-mtb-gorskie-16483?string=Kross%20Level%20A2%20limited%20edition&order=td

To są rowery używane co nie ? a ja chciałbym nowy. I w tym kolorze co na filmiku. Na kołach 27,5 cala.

Zanim cokolwiek zrobisz, weź sobie do serca podstawową zasadę - jeśli chcesz odczuwać przyjemność z jazdy, nie kupuj roweru w ciemno, tylko dlatego że ci się podoba, bez wcześniejszego przymierzenia się do jego geometrii.

Rozważ też ten rower:
http://www.romet.pl/Rower,MUSTANG_275,10,727,730,14795,2018.html
Niestety bardzo trudno dostępny, ale zapewne udałoby się go wyrwać za 2200zł.

Na to pytanie odpowie tylko twój tyłek. We wszystkich posiadanych rowerach wymieniałem siodełko na inne, bo standardowe nigdy mi nie odpowiadało - przy okazji: mam do opylenia 3 nowe siodełka, użyte tylko do jazdy testowej :wink:

To nie jest ten sam model.

A powiedzcie mi proszę czy wymieniony przeze mnie model ma kasetę czy jest to wolnobieg ?
Na filmiku naliczyłem ze ma chyba 9 biegów tak ? i koła 26 cali a przy moim wzroście chyba dobrze by było 27.5 cala tak ? Patrzyłem na tego podanego przez WODZU romet mustang ale jakoś mi nie przypadł do gustu nawet kolorystycznie.
Czy rower, który mnie interesuje ten konkretny model kupie gdzieś ? na kołach 27,5 ?

Szczegółowych opisów brak, ale jeśli wierzyć temu https://archiwum.allegro.pl/oferta/kross-level-a2-limited-edition-hydraulika-deore-i6639154403.html to rower ma kasetę z 8 zębatkami i koła 26". Z zakupem nowego może być problem, chyba że gdzieś, w jakimś małym sklepie zalega.
Przy podobnym wzroście jeździłem na kołach 26", aktualnie 27,5" i różnicy nie odczuwam. Jedynie 29" wydało mi się zbyt duże.

Jakieś 2 lata temu zakupiłem sobie rower hexagon x4 i bardzo jestem z niego nie zadowolony. I teraz przeżywam, że taki złom sobie kupiłem i chciałbym sobie kupić coś lepszego, z czego będę zadowolony i się cieszył. I właśnie jakiś czas temu nadchnąłem się na YouTube na model roweru Kross Level A2 limited edition i ten mi się spodobał tylko nigdzie nie mogę tego roweru znaleźć nawet na internecie. Dlatego pomyślałem, że może komuś z Was uda się ten rower znaleźć i podrzucić mi link.
Ale jeśli też nie ma tego roweru, który chcę to może jest taki jakiś podobny albo nowszy model od tego, który będzie dostępny do kupienia ? Liczę na pomoc z Waszej strony.

Dlatego zaproponowałem, abyś zapoznał się z podlinkowanym wyżej Rometem. Występuje również w kolorze czarnym, a rocznik 2017 w takim:

Jeśli masz jakiekolwiek wyobrażenie o kategoriach osprzętu, porównaj wspomnianego Rometa z Krossem, na którego się napaliłeś i, jak już wcześniej wspomniałem, nie kupuj żadnego bez przymiarki :wink: No chyba, że będziesz robił trasy raz w tygodniu po kilka km.

Porównałem te dwa rowery i ten Romet proponowany przez Ciebie WODZU wydaje się być lepszy osprzętowo. Ale czy szybko się na nim jeździ i lekko ? nigdzie nie pisze ile ten Romet ma biegów na manetce jednej a ile na drugiej. Ten Romet co pokazałeś teraz na zdjęciu bardziej mi się podoba. A ten co występuje w kolorze czarnym to jaki jest ? I mówisz, że za 2200 mogę kupić nowy ? Tylko w którym sklepie w Krakowie pytać o niego ?
Dużo ludzi też kupuje rowery przez internet i nie robią wcześniej żadnej przymiarki i jeżdżą na takich sprzętach jak widzę, że im zazdroszczę tych rowerków. W sklepach takich nie widziałem. A ja właśnie chciałem jeździć na rowerze dosyć często. I chciałbym mieć rower, żeby się dobrze nim jeździło pod górę, w trasę, po asfalcie, po lesie, po trawie na łące itd.
Czy jeśli nie dokonam przymiarki to będzie coś źle ? jaki rozmiar wziąć M czy L ? Czy Ty też sądzisz, że proponowany przez Ciebie ten Romet jest lepszy od Krossa, którego chcę kupić ?
Proszę o pomoc w tej sprawie.

Czemu oceniasz rower po wyglądzie, idź do profesjonalnego sklepu nie marketu, i tam ktoś znający się na rzeczy wszystko Ci podpowie. Często kolarze po zakończeniu kariery takie sklepy otwierają. Z pewnością coś doradzą a nie musisz tam kupować.

Jeszcze coś dopiszę odnośnie rozmiarów, kup nie swój rozmiar butów i oceń czy wygodnie się w nich chodzi. Z rowerem jest podobnie.

Może ja. Kończę Kross Evado 4.0 na wiosnę przesiadam się na Kross Evado 5.0. Jak łatwo domyślić się jestem zadowolony z tej marki. Jest to dobry rower trekingowy. Głównie asfalt, dobrze utwardzone ścieżki leśne tam sprawdza się świetnie (z tego co pisałeś spełnia Twoje oczekiwania).
Rower dobry ale nie bez wad. Piętą Achillesową są hamulce. Zwyczajnie działają dużo słabiej niż u konkurencji w podobnej cenie. Drugim minusem jest siodełko, choć wygodne i dobrze wyprofilowane to przykręcane na jedną śrubę po czasie zaczyna skrzypieć i wyrabia się (dość często trzeba zaciągać śrubę do oporu, a mimo to po jakimś czasie samoistnie znów się luzuje. W Evado 5.0 siodełko mocowane jest już na dwie śruby i myślę, że to problem powinno przynajmniej oddalić w czasie.
To w sumie wszystko co mogę zarzucić temu konkretnemu modelowi.
Jestem podobnej wagi i wzrostu. Rama rozmiaru M. Zmieniłem jedynie opony na


…to kwestia gust. Są grubsze, na asfalcie cichsze, w terenie nie odnotowałem obniżenia komfortu jazdy i subiektywnie rower z nimi podoba mi się bardziej.

Też prócz osprzętu chciałbym żeby rower mi się podobał wizualnie z wyglądu. Że popatrzę na rower i pomyślę sobie że mam fajny rower. Nie chciałbym mieć odrapanego, po obijanego i zerdzewiałego roweru na bardzo dobrym osprzęcie. Wiesz o co chodzi :slight_smile:

Mojego obecny rower Hexagon X4 kupiłem w profesjonalnym sklepie stacjonarnym Kross i tam mi pan sprzedający doradził właśnie Hexagona X4, rozmiar M na kołach 26 cali i teraz od czasu zakupu jestem nie zadowolony z tego roweru. Bo się dowiedziałem, że jest to wolnobieg, że nie mogę nic w nim zmienić bo się nie opłaca, że lepiej kupić nowy rower i to co ciekawe od pana, który prowadzi serwis w tym sklepie Kross z rowerami i akcesoriami rowerowymi w Krakowie. I jestem załamany tym rowerem i się nie cieszę nim.
W markecie nigdy bym roweru nie kupił.

W Kross Evado 4.0 zaniedbałem serwis łańcucha przez co byłem zmuszony do wymiany zarówno korby przedniej jak i kasety tylnej. Wszystko przebiegło bez komplikacji w serwisie (nawet proponowano mi przerzutki o klasę lepsze bardziej dostosowane do jazdy szosowej. Także w tym konkretnym modelu modyfikacje są możliwe.

Zgadzam się Tobą, bo nie każdy sprzedawca zna się na rzeczy,liczy się wynik sprzedażowy, ja mam na myśli malutkie jednoosobowe sklepiki gdzie sprzedawcy polecają autoryzowany produkt a nie wpychają ludziom nic na siłę. W tym wypadku liczy się jakość nie ilość. Np Kadrzyński, Sokołowski, Orłowski itd.

Mnie jakoś Kross Evado nie kręci. Moja jeździ na Kross Evado 2.0 na kołach 29 cali i się jej podoba. Mnie bardziej interesują rowery górskie jakoś. Co do serwisiu, to może zależy od człowieka co ten serwis prowadzi. Mi nic tam nie proponowano jeszcze, a raczej odradzano.
Teraz chcę oddać obydwa rowery hexagona i evado do serwisu, żeby mi nasmarowali wszystko i wyczyścili i za obydwa rowery chcą 300 złotych za serwis.
WODZU Czekam na Twoją odpowiedź bo zadałem Ci kilka pytań.

to może:
Orbea MX50, cena: 2299 zł


lub
Specialized Rockhopper Sport 29, cena: 2399 zł

p19koz fajne rowery. A mogę prosić jeszcze o opisy tych rowerów ? ile mają biegów, czy mają kasete i jaką itd. I czy koła dla mnie to 26 cali czy 27,5 cala będą dobre ? rozmiar M czy L ?

Jeśli chodzi o Rometa z obrazka, to właśnie taki posiadam. Wyposażony jest w 30 przełożeń (3x10) - szczegóły dotyczące zakresu przełożeń i inne informacje oraz kolorystyka ramy na stronie https://www.romet.pl/Rower,MUSTANG_275,10,727,730,14795,2018.html
Waga 12,9kg (rocznik 2016). Gdy czekałem na nowe koła do kolarki, jeździłem na nim po asfaltach ze średnią prędkością około 27km/h (jeżdżę amatorsko, nie ścigam się). W terenie również sprawuje się poprawnie. Brakuje otworów w ramie na drugi koszyk do bidonu, ale przy tej geometrii nie zawsze występują.
Jeśli chodzi o dostępność Rometów, to tu jest zasadniczy problem. Poszukując go skontaktowałem się z 19 najbliższymi dystrybutorami. Dostarczył tylko jeden z Częstochowy. Oczywiście pojechałem tam aby organoleptycznie sprawdzić czy rower jest skrojony na mnie.

Wielu ludzi nie zastanawia się również nad tym czy rower będzie wygodny, tylko ewentualnie później stwierdzają, że jazda nie jest dla nich i próbują sprzedać to, co kupili. Nie wiem czy tego również im pozazdrościsz. No chyba że masz ochotę na zabawę w sprzedawcę używanych rowerów :wink: Pamiętam swego czasu gdy z Decathlona wychodzili rodzice z córką, a ona dzierżyła rower, który byłby zbyt duży dla mnie. Albo sprzedawca miał gdzieś co sprzedaje, albo młoda/rodzice uparli się na zakup. Jak pisałem wcześniej - jeśli będziesz robił kilka km tygodniowo, pojedziesz na wszystkim. Problemy odczujesz przy większym kilometrażu, bo z rowerem jak z butami, o czym napisał już @spencer5

Podałem nazwę. Wrzuć ją w Google, a na bank znajdziesz specyfikację.

Generalnie czemu nie szukasz informacji w serwisach stricte rowerowych tylko tu? Tam są zestawienia najlepszych rowerów do określonej kwoty, zastosowania i tak dalej… specjaliści, entuzjaści. Tam zdobędziesz konkretną i rzeczową wiedzę.