Chłodzenie dla AMD FX 4100

Witam!

Tak jak w tytule posiadam procesor AMD FX 4100. Chłodzi go Ninja Scythe SCNJ-1100P z fabrycznym wentylatorem. Zauważyłem, że procesor osiąga temperaturę 56 stopni i biorąc pod uwagę, że w lato, kiedy temperatura na dworze potrafi dojść do 40 stopni może być problem z wychłodzeniem go, tym bardziej, że na chwilę obecną pracuje w dość starej midiumATX’owej obudowie, która ma możliwość montażu zaledwie dwóch 80mm wentylatorów, które już mam założone. Dlatego, chciałbym się dowiedzieć, czy mogę zostawić radiator i wymienić wentylator na Scythe Slip Stream SY1225SL12SH, czy też lepiej będzie zainwestować w bardziej konkretny cooler?

Sam wentylator tu nie pomoże. Niestety Amd mają zazwyczaj wysokie temperatury i potrzebny byłby tu większy cooler (szczególnie radiator). Ale w spokoju ma 56 stopni?

Nie, pod obciążeniem. Wiem, że jak na obciążenie to nie jest dużo, jednak jak wspomniałem martwię się, iż w lato będzie gorzej. Zdaję sobie sprawę, że sporo dałaby wymiana obudowy, jednak ostatnio miałem tak dużo wydatków, że niestety nie mam 300 złotych żeby zakupić w miarę konkretną obudowę.

Hej, ja posiadam amd FX 8120, chłodzenie to arctic cooling freezer pro (kupione tutaj bardzo tanio, 25zł : http://allegro.pl/show_item.php?item=2235566894), oryginalny wentyl wyrzuciłem, i wstawiłem swój xilence 92mm, temperatura w stresie około 46*C co jest dla mnie OK. Oczywiście w obudowie są jeszcze dwa wentylatory 120mm (jeden z przodu do wdmuchiwania powietrza i chłodzenia dysku, a drugi z tyłu do wyciągania) + wentylator 120 w zasilaczu. Chłodzenie 25zł, i warto bo po małej przeróbce jest idealne (przynajmniej dla mnie :D).

Pozdro

Wybacz ale porównywanie starego Freezera do potężnej Ninjy (patrz co teraz ma Piotr92 zamontowane) jest co najmniej śmiechu warte :smiley:

@ Piotr92

Jaką masz teraz obudowę?

Ja mam FX 6100 i do niego cooler master hyper 212plus i temperatura w spoczynku nie przekracza 25 stopni.Wiatrak kręci się ok.400 br/s.Jak włączę pod obciążeniem occt to ok 35 stopni dochodzi.Chłodzenie kosztuje ok.100zł http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/CoolerMaster_Hyper_212_Plus_-_zatwierdzone,_by_chlodzic-4043.html

Powiem Ci szczerze, że nie wiem. To jest jakaś stara obudowa firmy Adax, która została mi po pececie na P4 pod podstawkę 478. Obudowa ta była kupowana przez ojca jak miałem siedem, albo osiem lat, tak więc niestety nie pamiętam jaki to model. Jeżeli trzeba wymienić radiator, to będzie problem, bo ta obudowa ma takie skromne wymiary, że ta Ninja praktycznie na styk zmieściła się. Żeby zamontować to chłodzenie jak miałem jeszcze kompa na P4, musiałem wyjąć zasilacz, bo radiator znajduje się raptem pi razy oko pół centymetra od zasilacza i nie miałem dojścia do zatrzasków. Jeżeli zajdzie taka konieczność, mogę wstawić zdjęcie wnętrza tej obudowy, albo to dopiero tak około godziny 15-16, bo teraz jestem w szkole.

.

może i jest śmiechu warte, ale mi to odpowiada :stuck_out_tongue: Podkręcony FX max ma temperaturę 50*C w stresie.

Jeśli procek ma te 56 stopni pod obciążeniem to nie musisz nic zmieniać :wink: .

No niby tak,ale jaką mampewność, że przy letnich upałach będzie się grzać do 70 stopni, albo jeszcze bardziej?

Do 70 na pewno nie. Może 60-65, ale to i tak nie jest źle. Mam znajomych którzy mają po 80 stopni i wszystko gra :smiley: . Jak procek będzie miał powyżej 65 w lato to wtedy się tu zgłoś. Na razie nie ma się o co martwić. Serio. Z resztą Amd ciężko porządnie schłodzić.

Ok, zrób zdjęcie i zmierz odległość od płyty głównej do boku obudowy :slight_smile:

@ filoninoko360

Polecanie dużo gorszego produktu względem tego co ma obecnie użytkownik może i Ci odpowiada ale mnie wręcz bawi a ponadto wprowadzasz kogoś w błąd względem jego zamierzeń :stuck_out_tongue:

obudowa

Od mobo do bocznej ściany jest około 7 cm.

Nie dziwię się, że się poci. Mały wiatraczek do wyciągu, kable trochę poprzysłaniały - osobiście bym się prędzej skłaniał ku wymianie nie chłodzenia, a budy.

Obudowę swoją drogą zamierzam wymienić - ta jest tylko tymczasowo, bo niestety fundusz był na tyle ograniczony, że ledwo starczyło mi na cześci. Chyba faktycznie głupotą byłoby wymieniać chłodzenie w chwili obecnej, tak więc kupię na razie nową obudowę, powstawiam wentylatory 120mm i to być moze wystarczy…

Powinno wystarczyć, jak poukładasz kable i zrobisz dobry obieg to powinno być OK :wink:

A jaką obudowę planujesz?

Upatrzyłem sobie Korsarza Carbride 500R.

@semtex, problem właśnie w tym, że lepiej nie jestem w stanie ich ułożyć. Ta obudowa jest tak stara, że nawet nie ma opcji wywalenia kabli na drugą stronę obudowy…

Myślałem o nowej budzie :wink:

Korsarz to będzie dobry wybór, IMO :wink:

Wiem, że to będzie dobry wybór, dlatego jeszcze mam starą obudowę, a nie nową, bo odkładam kasę na niego, co nie idzie mi za dobrze, bo ostatnio nonstop mam wydatki…