Chłodzenie do biurowego komputera

Szukam pólpasywnego zasilacza , chodzenia na CPU i wiatraka na tylniej ścianie obudowy, wszystko musi być na tyle ciche żeby trudno można było odróżnić cisze od tego gdy jest włączony o ile to jest możliwe, nie wiem czy zasilacz bedzie pasował wogóle do tej budowy

budżet: do 700zł

pc:

HP Compaq 8200 Elite MicroTower

i3 2120
grafika intel hd 2000
brak dysków hdd i cd-rom

w obudowie wszystko wygląda tak:

(zdjecie jest z internetu)

Zasilacz nie będzie pasować, płyta od Twojego HP ma nietypowe, “autorskie” złącze. Wentylator o rozmiarze 140 mm nie wejdzie. Podobnie może być z Fortisem - po pierwsze może być za duży, po drugie musiałbyś sprawdzić rozstaw otworów montażowych, czy przypadkiem HP nie zastosowało tutaj również autorskiego rozwiązania.

i3-2120 ma TDP 65W i jest na podstawce 1155.
Można by wymienić ten procesor, ale trzeba sprawdzić jakie obsługuje ten konkretnie model komputera. Bo w tego typu “markowych” BIOS może być mocno ograniczony do zaledwie kilku modeli procesorów.
Prawdopodobnie wejdzie i5 2400 lub nieco szybszy 2500, ale mają TDP 95W, albo ich energooszczędne wersje 2400S lub 2500S o TDP65W. Te procesorki bywają w okolicach 110 złotych, więc warto rozważyć modernizację, będzie prawie 2x szybszy.

Nie wiem jaką dokładnie ma budowę chłodzenie tego procesora, być może da się w nim wymienić tylko sam wentylator na jakiś cichszy. Być może to 80 mm ze sterowaniem PWM, ale bez linijki na oko nie powiem.

Z procesorem bez problemu powinien sobie poradzić Arctic Alpine 12 (TDP do 95W), ewentualnie niższa wersja Alpine 12LP (ale o TDP do 75W). One są praktycznie niesłyszalne, a do zdobycia za około 30 złotych. Nie ma sensu wydawać 150 złotych na Fortisa, szczególnie że BIOS raczej nie pozwoli na przetaktowanie procesora.

Do obudowy też coś z Arctric, będzie za 20…30 złotych, nie za 79, będą niesłyszalne. To znaczy mogą być słyszalne, ale nie sam wentylator, tylko szumiące powietrze przepływające przez dziurki w obudowie.
Który konkretnie model, to nie powiem na podstawie fotografii, wygląda na 92mm, raczej nie 80mm, ale nie wiem, trzeba wziąć linijkę i zmierzyć.
Są wersje 4 pin (ze sterowaniem PWM z płyty, jeśli płyta obsługuje), wersje 3 pin (sterowanie napięciem), oraz 3 pin Silent, o obrotach ograniczonych do około 1000/min, jeśli płyta nie obsługuje sterowania, albo chce się by mniej szumiało powietrze przechodzące przez otworki za wentylatorem.

Fabryczny zasilacz może być cichy, bo w tamtym czasie już bywały bardzo ciche.

Znalazłem specyfikację: https://support.hp.com/us-en/product/hp-compaq-8200-elite-microtower-pc/5037940/model/5037947/document/c02779504

Obsługuje procesory:

  • Intel Core i7-2600 (3.40 GHz, 8MB cache, 4 cores)

  • Intel Core i5-2500 (3.30 GHz, 6MB cache, 4 cores)

  • Intel Core i5-2400 (3.10 GHz, 6MB cache, 4 cores)

  • Intel Core i3-2120 (3.30 GHz, 3MB cache, 2 cores)

  • Intel Core i3-2100 (3.10 GHz, 3MB cache, 2 cores)

Z czego i7 jest koszmarnie droga w Polsce, w Chinach do zdobycia za około 250…300 złotych. Za to te i5 chodzą po okolicy stówki :slight_smile:

nic nie wymieniam poza chłodzeniem i zasilaczem, Arctic ma 7dB wiecej wiec jaki to sens ma?

Bo jest mniejszy, przez co generuje więcej hałasu - żeby osiągnąć wydajność taką jak wentyl 140mm, musi się kręcić szybciej.

pytanie czy to wszystko ma sens, goni mnie czas wiec licze na szybkie rozwiązanie “problemu”

Nie ma sensu. Aktualnie masz jeden wentylator w obudowie (w zasilaczu, chyba że na tylnej ściance też jest), po “operacji” będziesz miał trzy. W dodatku kwestii zasilacza tak łatwo nie rozwiążesz. Ogólnie szkoda inwestować w ten sprzęt.

ale czego nie ma sensu bo nic z tego co piszesz nie wynika

Odpowiedziałem na pytanie:

nadal nie wiem nic, czy jak kupie zasilacz płpasywny to bedzie dopiero go słychać przy maxymalnym obciązeniu?

Jak znajdziesz półpasywny, którego wtyczki będą pasowały do Twojej płyty głównej, wtedy będziesz mógł kontynuować temat.

no tego nie wiem, jakie wtyczki wogóle?

jakie wtyczki? jak sprrawdzić czy bedzie pasował?

Ja bym obecny zestaw wyrzucił i brał się za Athlona3000G, ten procek ma 35W THD, czyli prawie 2x mniej od Twojego. O 2x wydajności nie wspomnę, bo obciążenie procka zwiększa pobór mocy, wydzielanie ciepła i obroty wentylatora. Generalnie chcesz reanimować 10 letniego trupa do poziomu wymuskanego cacka. :slight_smile:

nie mam wiecej niż 700zl i nie bede miał conajmniej 1,5 roku, poza tym zasilacz bedzie pasował jakby co do nowszego , chłodzenie pewnie też

Wtyczki na kablach, które wychodzą z zasilacza, a które wpina się w płytę główną.

Tu Twój zasilacz:

http://www.laptopowbateria.pl/zasilacze-do-laptopow/hp-611483-001-179129.htm

Przechwycenie%20obrazu%20ekranu_2020-12-23_15-13-12

A tutaj standardowe wtyczki zasilacza ATX (wykorzystałem zdjęcie Seasonica, którego podlinkowałeś):

Przechwycenie%20obrazu%20ekranu_2020-12-23_15-12-15

Przyznasz, że wyglądają trochę inaczej?

czyli żaden zasilacz półpasywny czy zwykły nie da rady podłączyć do tej płyty?

Zacznij od tego, czy to jest zasilacz ATX, czy tfx i czy chłodzenie procka wejdzie, jaka wysokość tam jest? Jakie mocowanie? Standardowe?

nie wiem bo sie nie znam ani troche i nie wiem gdzie i jak to sprawdzić nawet