Cło, podatek za towar sprowadzany z USA

Cześć,

Mam do was pytanie. Znajomy jest teraz w USA i poprosiłem go aby zakupił za moje $ kilka wartościowych rzeczy jak aparat, laptop, telefon i tablet i wysłał mi kurierem do Polski. Opłaca się kupić w USA niż w Polsce nawet +przesyłka.

I teraz mam do was pytanie czy za zakupy będę musiał jeszcze do tego dopłacić podatek VAT czy cło? Wcześniej z usa kupowałem buty i nic nie musiałem dopłacać… ale fakt wartość była niższa…

 

Orientuje się jak to wygląda? z tego co wygooglowałem to wszystko zależy od urzędnika… albo się przyczepi albo nie… Ale jak to wygląda w przypadku kilku paczek na to samo nazwisko?

 

Dzięki za odp

 

 

To źle przeczytałeś.

 

Cło 0% na komórki, aparaty, itp.

23% VAT.

 

W zasadzie masz obowiązek uiścić opłaty, i to nie zależy od urzędnika. 

 

Im więcej paczek tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną naliczone podatki.

Nie  chce  mi się  pisać tego samego znów więc  link 

 

 

Może niech znajomy wyśle te rzeczy w taki sposób, by było widać, że nie są to rzeczy nowe, świeżo kupione, tylko, niejako, twoje prywatne.

Co opłaca się kupować z USA? Chodzi o to, aby nie płacić cła - np sprzęt elektroniczny? Prawdopodobnie niedługo tam polecimy na 2 tyg. Kolejna sprawa, to w jakiej formie płacić za zakupy, aby nie przepłacać na kosztach przewalutowania?

 

Nie założy walutówkę. W smart banku mają za free :http://www.tanie-konto.pl/smart-bank/smart-konto-eu-walutowe/

Niestety w takim przypadku opłaty też były naliczane. 

Najlepiej gdyby znajomy przywiózł towar ze sobą, oczywiście bez pudełek. Decydując się na zakupy za oceanem, uświadomiłeś znajomego, że ma brać sprzęt z gwarancjami na cały świat, a nie tylko na stany?