Co daje zainstalowanie windows 7 na instalatorze od Windows 10

Chcę zainstalować Windows 7 u boku win 10( na innej partycji), mogę zainstalować w tym przypadku win 7 na instalatorze od win 10?

I co daje zainstalowanie windows 7 na instalatorze od Windows 10?

Najparwdopodobniej awarię w zwiazku z nadpisaniem bootloadera.

Tak możesz zainstalować, ale musiałbyś sięgnąć po np. gruba, a to pomijasz.

Jeśli chcesz Win7 obok Win10 to w pierwszej kolejności instalujesz Win10 - nie na odwrót. Później choćby systemowym zarządzaniem dyskami robisz nową partycję i tyle. Bootujesz pendrive np. z systemem, wybierasz chwilę później partycję, którą przed chwilą utworzyłeś dla systemu i instalujesz.

Ja małem Windows7 zainstalowany i zrobiłemo osobną partycję - Windows10 normalnie się zainstalował z pendriva.
Przy odpalaniu lapka mam menu z wyborem systemu.
Wszystko działa bardzo dobrze.
Można sobie nawet przerzucać pliki między systemami i podglądać pliki systemowe.
Czemu, więc najpierw trzeba instalować Windows10?

Otóż właśnie odwrotnie!!!
Zasada znana od dwudziestu-paru lat!

A jakie to ma znaczenie?

Może ja coś źle kiedyś zrobiłem, instalując na odwrót systemy, gdyż wyświetlał mi się Win7 od razu, zamiast menu wyboru systemu. Od tamtej pory robię tak, jak napisałem. Jak pisałem, może ja coś źle zrobiłem.

Ponieważ w ten sposób drugi instalator - w tym przypadku Win10 - utworzy menu startowe (tzw. bootloader) dla wyboru przez użytkownika wskazanego systemu podczas startu komputera. To bardzo stara zasada instalowania dwóch Windows’ów na jednym dysku fizycznym.

To nie ma znaczenia, bo wybór systemu można też wykonać przez win 7

A no to rób jak chcesz.

Po za tym chcę zainstalować win7 na innej partycji

Nie partycja ma znaczenie lecz fakt, że oba, różne systemy mają pracować na jednym dysku fizycznym.
Wiadomo o tym od dwudziestu lat!
Najpierw system starszy, potem nowszy!

Jeśli zdecydujesz się na robienie partycji dla systemu, również możesz użyć programu MiniTool Partition Wizard Free. Program prosty w obsłudze, ale jeśli nie masz doświadczenia, użyj systemowego zarządzaniem dyskami.

1 polubienie

Zna ktoś może jakiś dobry program do instalowania sterowników?

A konkretniej… jakich sterowników?

Najlepiej Wszystkich

ZAWSZE najpierw instalujesz starszą wersję Windowsa, bo starszy bootloader może mieć problem z nowym systemem. Nie mówię, że nie zadziała, ale mogą wystąpić z tym różne problemy, szczególnie jak w Win10 będziesz używał FastBoot.

1 polubienie

Ponoć FastBoot najlepiej wyłączać od czasów Win8.

A co jak już mam zainstalowanego win 10?
I chce zainstalować win 7?

Kto Ci takie bzdury naopowiadał?