Co dokupić

Posiadam:
-AMD Athlon 64 X2 5000+ 65 nm Brisbane Socket AM2 2x64 + 2x64 + 2x512

  • GIGABYTE M56S-S3, Chipset: nVidia nForce 560 (MCP65GT)

  • DDR2-SDRAM Memory Speed: 400.0 MHz (PC2-6400), 2GB (2x1GB)

-AMD Radeon HD 4850 X2 (R700 PRO) [AMD] PCIe v1.1 x16 (2.5 GT/s) @ x16 (2.5 GT/s) 512 MB GDDR3 SDRAM 256-bit

  • NVIDIA GeForce 6800 GS PCIe v1.1 x16 (2.5 GT/s) @ x16 (2.5 GT/s) 256 MB GDDR3 SDRAM 256-bit

Zasilacz: ATX Fortron / FSP350-60EMDN

Drugi zasilacz: FEEL III 500ATX

Piszę o dwóch zasilaczach i o dwóch kartach graficznych, bo coś nie do końca bangla w zestawie, sam jeszcze nie wiem co, ale prawdopodobnie któraś z kości RAM jest walnięta, choć nie wykluczam również awarii zasilacza albo karty graficznej. Gorzej jeżeli by się okazało, że to płyta główna nawala. Będę musiał to koniecznie ustalić.

Chciałbym ten mój sprzęt nieco ulepszyć, najniższym kosztem, by służył mi do grania w starsze pozycje, jak np. “Skyrim”. Kilka lat temu grałem na tym sprzęcie, z dwoma GB RAM-u i jakoś dawało radę.
Zastanawiam się, czy dokupić RAM - DDR2, czy też kupić płytę z prockiem i z DDR3. Ważne by było tanio. Taki mocny kompromis pomiędzy ceną, a jakością, dlatego trudno mi określić konkretny budżet. Dysk mam HDD 1TB i nie zamierzam kupować SSD, bo oprócz tego sprzętu posiadam Thinkpada T400 z SSD i jeden SSD mi wystarcza :slight_smile: Karta graficzna, którą posiadam, jedna czy druga, też sądzę, że mi wystarczy, dlatego chyba powininem chyba skupić się na pamięci RAM.
Myślę o tym, by kupić:


i przełożyć RAM, a resztę puścić dalej w świat. Albo takie coś:

Tylko nie wiem po co mi dodatkowy Athlon.
Co o tym sądzicie? Dziękuję za pomoc.

Olej te Athlony i Phenomy, jak już po kosztach, to postaraj dorwać się płytę z jakaś i3 2xxx, dołożysz swój RAM, a obie grafiki wymień na cos znośniejszego. Jakąś 1050, 750 czy rx 560/550/460. w 500 zł powinieneś się zmieścić. Za mniej kupisz złom, za więcej lepiej inwestować w nowy sprzet

1 polubienie

Dzięki :slight_smile:
Może takie coś?


Mówisz, koniecznie i3? Aż tak bardzo jest lepszy od AMD? Ten komputer ma mi służyć wyłącznie do grania w starsze gry. To na czas pandemii.

Miałem na myśli Intele przynajmniej 2000, pierwsza generacja słaba była i to złom.
Jak tylko na wirusa, to wybierz najtańszy Athlon X4 z tej list https://allegro.pl/listing?bmatch=al-product-cl-eyesa2-engag-dict-ctx-ele-53-ele-1-4-0320&string=Athlon%20X4&order=p i ze zgodności z
Twojej płyty http://www.cpu-upgrade.com/mb-Gigabyte/GA-M56S-S3(rev._1.x).html

Dodaj jeszcze 2 GB RAM do 4 i kartę rx 550, wyjdzie taniej od 750chyba nawet.

https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-karty-graficzne-260019?bmatch=al-product-cl-eyesa2-engag-dict-ctx-ele-53-ele-1-4-0320&string=rx%20550&order=p

Powinieneś w 300-350 zł się zamknąć… Do skyrima i nawet pojedynczych stron w sieci wystarczy.
ewentualnie możesz szukać Phenomax4, lepszy i patrz na tdp/chłodzenie, czy Twoje starczy. :wink:

1 polubienie

Bardzo Ci dziękuję za pomoc, której mi udzielasz :slight_smile:
Trafiłem na porównanie i jestem zaskoczony, że RAM DDR3 jest tylko nieznacznie wydajniejszy od DDR2. Dobrze, bo z czystym sumieniem mogę pozostać przy DDR2. Kości DDR2 są na tyle tanie, że rozważam, czy by nie kupić 4x2GB. Miałbym 8GB za np. 48zł:


Niby częstotliwość niższa niż 800Mhz, ale znowu: trafiłem na pewne porównanie i nie ma dużej różnicy między 667 a 800MHZ w wydajności. Mam rację?

Co do procesora, ten zakup muszę starannie przemyśleć, bo wyczytałem, że niektóre procesory są obsługiwane, ale nie w pełni wykorzystywany jest ich potencjał. Trzeba zmieniać BIOS, a tu zawsze jest jakieś ryzyko - taka uroda mojej płyty głównej. Jednak dobrze wiedzieć, że można wsadzić coś lepszego, bo ceny są przystępne za X4.

Teraz karta. Trafiłem na dwa egzemplarze za około 200zł. Np.:


i

Czy byłyby ok? A może jeszcze coś innego, może tańszego? :wink:
Dzięki za pomoc :slight_smile:

Nawet nie musisz do 8GB dobijać, dodaj 2x2 i będziesz miał może 6, wystarczy. Na obecny standard 667/800 jest bez różnicy. Weź takie jak masz w środku (marka + zegar i może pójdą razem). :slight_smile:

Byłyby tańsze, ale mimo ryzyka koparkowych Radeonów, bardziej boje się starsze (i droższe) wkleić. Kwestia też kultury pracy, 4x mniej prądu od Twojej i 3x wydajniejsze. Z alternatyw np. jakieś 65oTI/660, ale to muzeum i chyba wiele taniej od rx 550 nie dostaniesz.

Polecam naprawdę poważnie rozważyć. :slight_smile: Podniesienie RAM i wsadzenie RX 550 nie da Ci swobodnie pograć, 4 rdzenie fizyczne/4 logiczne i te ~2000 w passmarku to takie minimum. :stuck_out_tongue:

1 polubienie

@anon17641694 sorki, że Cię tu wyciągam, ale będziesz miał pamiątki DDR2 2x2GB za jakieś symboliczne pieniążki?

Jakieś by się znalazły, ale…

… aktualnie praca z domu, a pamiątki w biurze.

Kurczę, to smuteczek. Nie mniej na allegro 45zł z wysyłką.

No właśnie, o tę kompatybilność pamięci miałem się dopytać… Piszesz “może”. Jeśli bym kupił nowe, sparowane, ryzyka żadnego by nie było. A tutaj miałyby być 2 kości stare, po 1GB i dwie po 2GB.
Istnieje ryzyko, że przy dwóch kościach np. 800MHz i dwóch 667, kości by się gryzły?

Tak jak zawsze bez obaw kupuje używany sprzęt, czy to polisingowe laptopy, czy jakiś procesor, tak przy karcie graficznej zawsze pozostaje cień niepewności. A może takie coś:


?
Jest trzytygodniowa gwarancja, tylko czy ewentualna wada zdążyłaby się ujawnić?
Czy zdecydowanie rx 550?
A może testować którąś z tych moich kart, które już posiadam i dopiero kiedy bym stwierdził, że karty nie dają rady wtedy bym dopiero kupił? Dzięki Tobie wiem mniej-więcej za czym się rozglądać.
Najpierw RAM, no i chyba procesor też, przekonałeś mnie.
Czy taki najtańszy byłby ok:

?
Sam odpowiem, bo wcześniej pisałeś, żeby wybrać najtańszy, więc ten najtańszy będzie ok :slight_smile:
A tak wygląda moje chłodzenie:

Chyba da radę…

PS
@ panicagaming, 45zł za 8GB? :smiley:

Nie dałbym głowy, Twój procek miał 65 tdp, athlon x4 ma 95 i jest ponad 2x wydajniejszy. Moze byc gorąco. :wink:

Zależy, jeżeli była pieczona w piekarniku, to prawdopodobnie tak. Wymęczysz ja Skyrimem i tyle. :wink:

Istnieje, znaczy nie tyle zegary, zawsze można ustawic minimu, 667, a raczej producent. Nigdy nie ma 100% pewności, łącząc ram róznych firm i o róznych parametrach.

Powiem tak, jeżeli planujesz grać, przez 3 tygodniową kwarantannę, w nowsze gry, to lepszym połączeniem będzie droższy Phenom x4, 8 GB RAM i rx 550.

Natomiast w Skyrimie powinieneś na tym Athlonie wyciagnać jakieś 50-60 FPS w średnich ustawieniach na HD+ (1600x900). Tak przynajmniej wynika z podobnych kart/procków na YT. Mówię o wersji bez modów graficznych itp.

1 polubienie

Proponuję dokupić jakiś ładny papier, gówno to wypada chociaż ładnie zapakować.

A tak poważnie , jak szukasz taniego kompa to bierz coś z poleasingów, dołóż grafikę i masz gotowy sprzęt z oryginalnym Windowsem i gwarancją.

Miliony myśli na minutę… :wink: Dużo czytałem, przeglądałem porównania i dochodzę do wniosku, że najbardziej potrzebowałbym jednak jako-takiej grafiki. Już mi się wydawało, że mniej więcej wiem do czego zdążać, tj. do karty z minimum 2GB pamięci, koniecznie ddr5, ale im dalej w las tym więcej drzew.
Jest np.:


Niby spełnia ww. wymagania, ale chłodzenie pasywne… Jakoś mi takie rozwiązanie średnio pasuje do grania. Chociaż na YT można znaleźć filmik, gdzie gość gra w Skyrim na gt710 właśnie.
Jest też:

czyli 4GB pamięci typu DDR3.
Czy wydajniejsza jest karta z 2GB pamięci DDR5, czy 4GB DDR3?

Mam więcej kart na oku, ale w tej chwili zastanawia mnie właśnie powyższa kwestia.
Zakupu karty 1GB DDR5 też nie wykluczam jeśli to będzie konieczne.

Kupować używaną rx 550, to jednak zbyt duże ryzyko, zaś nową, duży wydatek. Dlatego myślę aby kupić coś budżetowego, ale z gwarancją/nie używanego.

@daras28-82 , nie jest zła Twoja propozycja. Już za 270zł można kupić i5-2400 3.1 GHz, z RAMem DDR3 i jakimś dyskiem, a dopłacając nieco, nawet z dyskiem SSD. Kompletny zestaw, poza kartą graficzną. Jednak na razie nie skorzystam.

Przepustowość pamięci ddr3 czy gddr6 nie jest jednoznaczna, dużo większe znaczenie mają rdzenie obliczeniowe.
Jak nie masz blado-zielonego pojęcia co szukasz to warto skorzystać z benchmark


Wynik poniżej 3000 pkt dla zakupu nowej to pieniądze w błocie.

1 polubienie

Pamięć jest ważna i 2 GB starczą, więcej nie potrzeba w tym komputerze.

… 30 fps przy patrzeniu w ścianę i 20 przy jakimkolwiek innym obiekcie? To nie jest grywalna gra. A z obrazu wnioskują, że z detalami nie ma gdzie zejść już. Słowem: będziesz się męczył… https://www.youtube.com/watch?v=xLbdNdPNbVU

Okej, co do tych kart…na morelach są poniżej 300, ale w przypadku używanej rx 550 nie panikowałbym tak bardzo, ewentualnie poszukaj 1030/1050 i masz w obu przypadkach szanse na model z gwarancją. To nowe karty i dużego pecha byś potrzebował na trafienie martwej. Od biedy, zamiast zakupu (potencjalnie) używanego trupa lub nowego złomka weź rx 550 za 300 zł i po kwarantannie sprzedasz nówkę na gwarancji za 150. Trochę osób potrzebuje karty do starszych PC , do serwerów, do multimediów z Ryzen 1x00. :wink:

To co Pancia napisał o sprawdzeniu w passmarku, tak. te 3000p dla karty to minimum. 2000 przekraczają nawet zintegrowane. :wink:

https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-rx-550-pulse-2gb-gddr5-11268-21-20g-6517105/?gclid=EAIaIQobChMIlquE286t6AIVgYKyCh2XGg_qEAYYASABEgIKh_D_BwE

PS. No i jeszcze jedno, Twój stary Radeon dać Ci powinien minim te stabilne 30-35 fps na najniższych, czyli więcej od 710, także tego…

1 polubienie

GT210 czy 745 - na tych grafikach to pograsz, w pasjansa.

Rx550 też niezbyt mądry pomysł, taki GTX 750 tylko że za 3 stówy.

do czego konkretnie ten komputer ma służyć?
Tylko retro czy też nowe gry?

Chcesz nowych gier to oszczędności wyjdą ci bokiem.
Minimum i3 - i5 i GTX 1050-1650.

daras28-82, gry, ale chodzi o starsze tytuły, np. wspomniany wcześniej Skyrim.
Jakby jakiś Wiedźmin poszedł, to bym nie płakał, choć wiem, że ma duże wymagania i nie jest on priorytetem. To ma być kompromis cena/jakość - nie można mieć w życiu wszystkiego :wink:

Kompromisem będzie jakieś APU, A10-5800k + zestaw dobrych pamięci i płyta np Asus F2A85-Mpro.

Albo Biostar A10.

Jeżeli ma pójść wiedźmin, to nie nie APU i nowa platforma, a raczej Phenom x4 + 550. Po co kupować APU o wydajności procka, który wejdzie na taka platformę…

To już jak pokować się w takie wydatki raczej bym wziął jakiegoś poleasingowego Della i dołożył grafikę albo kupił komplet.
Do tysia można wyrwać coś na GTX 1050 i cieszyć się też nowymi grami.
Albo samemu skompletować z SSD i 1650.

RX550 jest kompletnie nieopłacalny, wydajnościowo równo między GTX650 a 750ti gdzie za jego cenę dostaniesz oba GTXy.