Co dokupić

I tak i nie. :wink: Z zakupem razem 650 & 750 za 200 zł przesadzasz, bo po tyle używane chodzą, dodatkowo chyba o 5 lat młodsze i…bezpieczniejsze. Natomiast wydajnościowo masz rację 750TI wygrywa sporo z rx 550. Dodatkowo idąc po kosztach Athlonx4 nie wykorzysta raczej 100%. :wink:

Wreszcie pchanie się w poleasingowe nie ma wielkiego sensu znowu, w obecną płytę wejdzie mocniejszy Phenom x4 i z 1050 będzie to dobrze działało. A zakup drugiej obudowy, dysku etc… jaki sens? Już bym wolał kupić płytę z 2200Gi wsadzać w stara budę. :wink:

Najtańsza opcja by na tym Skyrim i cos jeszcze sensownie poszło, to AThlonX4+ 4GB RAM i 550- razem 300 zl…:wink:

Czyli radzimy 650 za stówę.

Mocniejszy od czego?
i3 czy i5?

Do tego GTX1050 LP i wszystko udźwignie, z czasem można SSD dołożyć.

Ewentualnie z 1030 i tak wydyma tego phenoma z 550-tką za jedyne 7 stówek, wiem to drożej ale…
W późniejszym okresie zapewnia możliwość podbicia do i7, 32GB ramu i GTX1650 a wszystko przy minimalnie niskim poborze prądu.

Cały czas myślę nad polizingowym sprzętem, ale ma być tanio, więc zdałbym się na zintegrowaną grafikę HD.
Myślę konkretnie o tym:


Sześć rdzeni, SSD 256 GB, 8GB RAM, integra Intel UHD 630 (chyba).
Jak już pisałem, grałem lata temu na Raedonie HD 4850, który nota bene prawdopodobnie umarł, i przeszedłem całą grę.
Wiedźmin nie jest na prawdę priorytetem - by przejść Skyrim, Gothic i mody do niego życia nie starczy :wink:
Patrzyłem na yt i widziałem, że ludzie grali na intagrze I3, I5, czy I6, a ja nie jestem mocno wymahający - kilkanaście fpsów myślę, że wystarczy do grania.
Jeżeli rzeczywiście mamy do czynienia z UHD Graphics UHD 630 to otrzymane punkty wynoszą 1235 Average G3D Mark, gdzie RaedonHD 4850 miał 1132 punktów.
EDIT
Nie zauważyłem, ze to licytacja… :wink: Szukam dalej… :wink:

Fajny mikrus ale szybko zacznie ci brakować grafiki a tam sobie nie dołożysz.
Szukaj raczej czegoś ze slotem PCI-e x16 żeby chociaż niskoprofil wszedł.
No i zakładam że cena nie stanie poniżej tysia, jak masz tyle do wydania to spokojnie znajdziesz kompa z GTX1050 czy 1650 a na tym spokojnie zagrasz we wszystkie nawet najnowsze tytuły.

1 polubienie

Nie ma sensu, integra nic nie uciągnie.

Od poleasingowa, procesor tak słaby niemal jak Athlon/Phenomx4, lub nawet słabszy.

Tak jak wspomniałem: jeżeli, podkreślam, jeżeli już generować dodatkowe koszty i kupować mobo, to nie ze skupu złomu, a raczej Athlon 200 lub nawet 2200G. Na pierwszym w najniższych Skyrim wyciągnie spokojnie 45 FPS. Na drugim można zaszaleć. O rozbudowie nie wspomnę… No i nie trzeba nawet do Wiedźmina myśleć o karcie, w 30-35 fps pójdzie.

… przy takim podejściu… nie kilkanaście, a kilka fps będziesz miał w zcasie walki, w miescie itp. Wszystko poniżej ~30 lepiej odpuścić, jeżeli idzie o grę…

1 polubienie

2200g nie jest wiele mocniejszy od i5 3470 a sam procesor kosztuje tyle co cały komputer poleasingowy z i5.

Taki HTPC kosztował mnie około 1500 z gwarancjami na wszystko i oryginalnym systemem.
Całość jest wielkości konsoli.

Dodajmy jeszcze do sumy problematyczne sterowniki AMD.

1 polubienie

Owszem, tylko 1: Ty podałeś i3, secundo autor nie potrzebuje całego komputera poleasingowego. 2. Zasilacz, obudowe i dysk ma swój, czyli po co mu dodatkowe…? 3. Na 2200G da się zagrać, na i5… średniawo. :wink:

1 polubienie

Ile trzeba dopłacić do i5?
5 dyszek?
Na 220g da się pograć, tak samo jak na i5 pod warunkiem zastosowania szybkich pamięci i pod warunkiem że AMD znowu nie spierniczyło sterowników.

1 polubienie

Jestem fanem polizingowego sprzętu - od lat kupuję tylko i wyłącznie laptopy Thinkpad (mam teraz drugiego i sobie chwalę używany sprzęt).
Sądziłem, że pod względem technologicznym na rynku niepodzielnie króluje Intel, a AMD jest daleko w tyle. Jeśli tak by było, to chętnie bym wszedł w takie coś:


gdzie te procesory pod względem stosunku cena/jakość/prądożerność są bardzo chwalone i mimo że prezentują średnią półkę, to można na nich pograć praktycznie we wszystko, ale potrzeba dodatkowej karty graficznej.
Gdyby tylko na zintegrowanej grafice dało się pograć w Skyrim, choćby na low detalach…

Ale to niepotrzebna dygresja, wszak mnie interesuje na tę chwilę tylko Skyrim, Gothici z modami, a na zintegrowanej karcie pograć się przecież nie da.
Pozostaje mi kupić kartę, może za kilka dni RAM i procek x4 z chłodzeniem dokupię. Przecież dokładnie na tym sprzęcie, który mam, grałem wcześniej w Skyrim. I grałbym od biedy znowu, niestety ten mój Radeon HD 4850 X2, najwyraźniej dokonał żywota.
Kupiłbym RX 550 za 200zł, ale się boję, że taka karta byłaby regenerowana… Może poproszę o propozycje innych kart, z kategorii słabszych, jednak takich nieregenerowanych. Czy może jednak zaryzykować… Ehh, jak ja nie lubię podejmować takich decyzji :wink:
Dzięki za cierpliowść i za wyrozumiałość :wink:
A może zadłużyć się na resztę życia i wziąć jednak tę
https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-rx-550-pulse-2gb-gddr5-11268-21-20g-6517105/
?
Jak szacowałbyś ryzyko, że kupując używanego RX 550 zakupiłbym regenerowany w piekarniku sprzęt?

Ty tak na poważnie…? Bo na podstawie faktów, nawet nowsze integry intela vedze3 do piet nie dorastają, a porównywanie 10 letniej integry niebieskich do vegi 8 jest kiepskim żartem na 1 kwietnia.

Jeżeli lubisz, to kup kolejny “poleasingowy”, tylko nie rozumiem po co Ci kupić drugi komputer o wydajności obecnego? Lepiej albo wsadzić mocniejszy procesor i karte w Twój obecny, albo Ryzena z vega na nowej płycie.

… a nie boisz się kupować takich komputerów? to 2010 r data produkcji, dysk masz praktycznie od ręki do wymiany, a zasilacz gorszy od Twojego obecnego… jest sens brać sprzęt do utylizacji?

Zrobisz jak uznasz za stosowne, już Ciebie nie przekonuje, ale pomyśl co chcesz: czy tanio grać (athlon/phenom X4 +rx550), czy mieć coś do rozbudowy (Athlon200/Ryzen2200g), bo obecnie kombinujesz coraz bardziej zawiłe pomysły, a efekty wyjdą tego gorsze. :wink:

1 polubienie

Bo mam taką naturę, że trudno mi podejmować decyzje :wink: Całe życie kupuję używki i jeszcze się na tym nie przejechałem, choć akurat przy kartach graficznych, ale tylko i wyłącznie przy nich, ryzyko jakieś zauważam, że trafi się na regenerowany sprzęt - łatwo wtopić pieniądze wtedy. Tak mi się wydaje przynajmniej.

Ależ przekonuj mnie, proszę. Ja się na prawdę nie znam, dlatego tutaj pytam i polegam na Twojej i innych opiniach.
Co byś zrobił na moim miejscu? Oczywiście dokupiłbyś RAM i lepszy procesor do tej płyty, ale to później. A co z kartą? Kupowałbyś tę z morele, nową, co linkowałeś, czy też ryzykowałbyś z używką? Jest też jeszcze GT 1030 w zbliżonej cenie i o zbliżonych parametrach (podobno).

A tak już odbiegając od tematu karty, to wolisz AMD niż Intel?
W mojej płycie głównej jest pewien problem - nie wszystkie procesory AM2+ i AM3 będą współpracowały z pełną mocą:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2641812.html
https://www.gigabyte.com/Ajax/SupportFunction/GetCpuList?Value=2607&Type=Product
Chodzi o wersję Biosu, ja mam f5. No i dodatkowy koszt - zakup chłodzenia. Pewnie blisko 100zł. (ale prądu żrą te procki…)
I ostatnie pytanie: czy chłodzenia RX 550 są głośne?

I jeszcze jedno pytanie niezwiązane z kartą: czy rozważałeś może kiedyś kwestię zużycia energii elektrycznej przez Intel i przez AMD? Przyznam, że powodem przejścia z PC-ta na laptopa była chęć zaoszczędzenia na rachunkach. I rzeczywiście, laptop znacznie mniej prądu pożera. Intel chyba wypada pod tym względem lepiej, co?

Olej rx550 z niestabilnymi i probematycznymi sterownikami AMD jak za te same grosze kupisz wydajniejszą gt1030.
Ale zapomnij o graniu, te grafiki nie nadają się do tego, taką samą wydajność uzyskasz na integrze AMD gdzie dalej pozostaje problem sterowników, hdzie czasem wszystko działa a czasem nie.

Najrozsądniejszy będzie Intel + NVIDIA.
Ile kasy masz do dyspozycji?

1 polubienie

Nie wiem, z 300 - 400zł max, ale bardziej 300zł. Jak już pisałem, kiedyś już grałem na tym sprzęcie w Skyrim, na grafice AMD Radeon HD 4850 X2 (R700 PRO) [AMD] PCIe v1.1 x16 (2.5 GT/s) @ x16 (2.5 GT/s) 512 MB GDDR3 SDRAM 256-bit.
Było zadowalająco, choć, jak też już pisałem, nie jestem wymagającym graczem - bardziej mnie cieszy fabuła niż ładna grafika.
NVIDIA GeForce 6800 GS PCIe v1.1 x16 (2.5 GT/s) @ x16 (2.5 GT/s) 256 MB GDDR3 SDRAM 256-bit na tę grę jest już za słaba.
AMD Radeon HD 4850 X2 ma 1132 punktów, a RX 550 ma 2460 punktów.
Może zaproponuj coś konkretnego, jakąś tanią alternatywę dla RX 550 i dla GT1030 (bo tych drugich jakoś mało). Może być nawet coś słabszego. Ważne żeby Skyrim i Gothic poszły.
EDIT
Pomyliło mi się. GT1030 trochę jednak jest. Teraz sięzastanawiam, czy wziąć RX 550 z morele za 293zł, z gwarancją, czy też GT1030 z allegro, też z gwarancją:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/gigabyte-geforce-gt-1030-oc-2gb-gwarancja-32-mies
Pierwsza ma 2460 punktów, a druga 2607.

Zdecydowanie rx 550.
PS: na jaki procesor się zdecydowałeś?

1 polubienie

Jeszcze się nie zdecydowałem na procesor. Skupiam się na karcie graficznej.

Dlaczego RX 550? Karty są porównywalnej jakośc, GT 10300 nieznacznie lepsza na passmarku i trochę bardziej oszczędna jeśli chodzi o pobór prądu.
Cały czas się zastanawiam, choć już dziś chciałbym kupić.

A no dlatego, cyferki w benchmarku to nie wszystko RX550 jest widocznie mocniejsza:

1 polubienie

No to teraz nie wiem… Jeden kolega mówi, że GT 1030, a dwóch innych, że RX 550. Chyba jutro dopiero zdecyduję. Fajnie by było jakby jeszcze ktoś tu napisał, bo mnie ten filmik porównawczy niewiele mówi. FPSów mniej więcej po tyle sam.

A Ty jaki procesor byś kupił? Ceny są różne - od 40 stu do 500zł. No i jeszcze pewnie chłodzenie musiałbym kupić…

Wspominałeś o grze w Wiedźmina?
Różnica na korzyść RX 550 vs 1030 wynosi 5 klatek, youtube to najlepszy “kolega”.
https://www.youtube.com/watch?v=VmpPJry754o

Rada: z Procków postaraj się trafić Phenoma 925+, chłodzenie za grosze znajdziesz, może nawet ktoś ma. Zaoszczędź nawet na karcie używanej.
Efekt powinien być mniej więcej taki, może mniejsze detale bo 550 minimalnie słabsza od tej. 900p + medium.

1 polubienie

Wcześniej sam napomknąłeś, może w żartach, by uważać na koparki kryptowalut :wink: Z jednej strony kusi zaoszczędzenie stówki, ale z drugiej…
Nikt się raczej nie będzie chwalił, co z kartą wyprawiał :wink:
Jeżeli miałbym ryzykować zakup używanej, to wybrałbym chyba tę:


Bo niby mało używana. Tylko pytanie, co oznacza XFX, no czy podejmować ryzyko? Bo za 90zł więcej miałbym dwuletnią gwarancję.

Rozglądałem się pobieżnie za procesorem i 925 z plusem nie potrafię upolować. Są tylko 925, bez plusa.
Poważniej za zakup procka wezmę się jak już będę miał kartę. Wcześniej popróbuję podkręcić tego mojego Athlona 5000+. Procesory x4, czy to Athlony, czy Phenomy, te o wyższych częstotliwościach, są dosyć drogie.
Może pójść na kompromis i rozglądać się za X3?
Ten jest wart zainteresowania, chyba:


Trzeba obejrzeć opis. Tylko, że to jest licytacja i nie wiadomo jaką osiągnie cenę.

Przy 2GB vram musiałby być cymbałem żeby kopać. Zobaczyć na inne przedmioty sprzedającego czy nie ma innych kart i można kupować.

1 polubienie