Co mam zrobić jesli mam productkey a nie mam płytki? Kupić?

Witam

Mam pytanie

Moja sąsiadka kupiła laptopa w sklepie z nagraną vistą i ten laptop miał na sobie naklejoną już naklejke z kluczem!

Ona niestety niewie czy ma płytke z Windowsem żeby można było wgrac go od nowa!

Jak nie ma płyty to czy można sciągać z internetu jak mam orginalny klucz czy musze kupić samą płyte bez licencji za około 50 zł ?

Jak bym musiał jeszcze udzielić jakis informacji w celu odpowiedzi na moje pytanie to prosze pisać!

Możesz np. pożyczyć od kolegi płyty ze systemem, ale podczas instalacji musisz wpisać swój kod lecencyjny, aby oprogramowanie było legalne. (tak była na licencji xp. Nie wiem jak jest z licencją visty).

Jeśli ściągniesz z internetu i zainstalujesz z legalnym kluczem to chyba i tak nikt tego nie zauważy jednak takie działanie jest pewnie nielegalne.

A nie ma obrazu systemu na ukrytej partycji,w laptopach tak jest najczęściej .

Po pierwsze to jeśli to laptop to ma ukrytą partycje być może twoja siosiadka

dostała płytę recovery z niej można zainstalować od nowa system razem ze sterownikami.

Po drugie tego nie jestem pewien ale z tego co sie orientuje to klucz na naklejce nie aktywuje systemu ponieważ jest on w użyciu trzeba wybrać aktywacje telefoniczną zadzwonić do polskiego MICROSOFT przedstawicielstwa tam poproszą o klucz 50 cyfr sam sie wygeneruje

i dostaniesz nowy

prawdopodobnie będzie to wersja OEM

może jej poszukać, system może być również umieszczony na ukrytej partycji

źródło: http://www.microsoft.com/poland/licencj … fault.mspx

To forum przestrzega legalności a to moim skromnym zdaniem piractwo poza tym skąd można ściągnąć windowsa sam sie chętnie dowiem

Kolega grand wyjaśnił sprawę, niestety musisz kupić oryginał jeśli chcesz zainstalować “na czysto” a nie z recovery.

co to za Firma ??

powinieneś otrzymać coś w stylu Recovery DVD z nagranym windowsem i sterownikami

Czyli co mam zrobić?

Mam klucz bo jest naklejony pod spodem na laptopie. A moze wiecie czy jak sie kupuje takiego laptopa z windowsem to czy są odrazu Oryginalny podręcznik użytkownika, Umowa licencyjna, (jeżeli została dostarczona w formie papierowej)?

A jeżeli okarze się mam tylko tą naklejke to co? Musze kupic nowy system i nakleić nowa wlepe obok tej co jest? A gdzie jest ta ukryta partycja i co ja mam dokładnie z tą partycją zrobić?

A widziałem też tylko że do offica ze można kupić samą płytke z programem! Jest takie cos z Windowsem bo niemoge znaleźść!

Powiem tak.

  1. Przejdź się do swojej koleżanki i niech Ci pokaże, jakie dostała płytki razem z laptopem.

  2. Jeśli tej z systemem brak (coraz częściej tak jest, a wręcz standardowo), poszukaj na tym laptopie partycji preinstalacyjnej. Na niej powinna być kopia zapasowa systemu z potrzebnymi sterownikami. Na standardowej płycie Windows XP może akurat nie być wszystkich, których wymaga jej laptop.

  3. Po formacie systemu bez względu na tryb jego instalacji musi zadzwonić do MS lub dokonać aktywacji systemu przez internet, aby wygenerowali jej nowy klucz. To zawsze jest klucz jednorazowy. Nowa instalacja systemu=nowy klucz aktywacyjny. Etykieta na obudowie to tylko znak, że sprzęt posiada oryginalny system, a ten klucz z etykiety pozwala tylko zainstalować Vistę, nic poza tym. Aktywację musi zrobić i tak.

Złączono Posta : 15.10.2007 (Pon) 20:14

Nic nie musisz kupować!

Zainstaluj tylko system z tym kluczem co masz, a dopiero potem aktywację przez net czy też telefon.

Numer z nalepki jest do tego, abyś mógł w ogóle Vistę zainstalować. To jest nr licencji i możesz nawet wziąć oryginalną płytkę od kolegi, ale wpisujesz wtedy swój nr. To na podstawie numeru z Twojej nalepki jest stwierdzana autentyczność licencji i wtedy generowany jest klucz aktywacyjny.

To jest tak samo jak z każdym innym programem, który ma przypisany Serial Number.

Odnośnie instalacji z partycji ukrytej to się nie wypowiadam, bo nie miałem z czymś takim do czynienia.

U mnie to jest tak: chcę zrobić format - wkładam Recovery CD, która instaluje system z ukrytej partycji. Nie wpisuje żadnego klucza (nawet tego z nalepki). Po prostu wkładam płytkę i czekam…

A co z aktywacją? Przecież bez niej system długo nie pochodzi.

Ale to ze mam zrobić aktywacje to jest dla mnie oczywiste i jasne ! ale mi się rozchodzi o to czy ja moge załatwić viste skąd chce i nagrac ją z tym kluczem co mam na laptopie nawet jakby sie okazało ze nie mam tych dokumentów od M$ w pudle po laptopie! Czy ten klucz mi wystarczy?

Przecież preinstalowaną Vistę nie aktywuje się więc po co gdziekolwiek dzwonić?

Tam jest napisane ze zalecane jest spełnienie 2 - 3 punktów a moze sie okazać ze ja mam tylko sam klucz! Jutro moze będe wiedzaił co mam ale to jest narazie mało wazne!

Lepiej napiszcie gdzie jest ta ukryta parycja bo ja niegdy sie tym niebawiłem bo nie miałem laptopa !

Jest na dysku :lol: Sama partycja nic Ci nie da. Musisz mieć Recovery CD, które (raczej) zawsze dodawane jest do laptopa. Jeżeli strasznie chcesz zobaczyć jak wygląda to każdy program do partycjonowania pokaże Ci ją.

Ten klucz wystarczy.

Numer jest przypisywany do konfiguracji sprzętu, a nie do nośnika.

Hator

Jeśli chodzi o laptopy, nie będzie legalnym przeinstalowanie windowsa visty z czystej instalacji, można jedynie instalować Vistę z recovery, płytki dostarczonej przez producenta.

Jeśli więc takiej płytki ni eposiadamy, producent nam ją może nie odpłatnie wysłac.

kolego ja tesz ta miałem dzwonisz do producenta swojego laptopa w moim pszypadku do hp i w ciągu 2 tygodni masz płytke z windowsem w domciu ta opcja jest bezpłatna