Co myślicie o tym lapku?

Witam,

Nie znam się za bardzo na sprzęcie komputerowym i chciałbym was się poradzić.
Chce sobie kupić drugiego lapka bo stary już nie daje rady.
Drugiego lapka chce kupić na allegro używanego. Laptopa potrzebuje głównie na studia do takich programów jak AutoCad, Mathcad czy Revit ale nie ukrywam, że w jakąś gierkę też bym nie raz pyknął.

Znalazłem takie coś:
ASUS K55vj
ROCESOR: Intel Core i7-3630QM od 2,4GHz do 3,4 GHz (4 RDZENIE 8 WĄTKI)
Pamięć podręczna procesora: 6 MB
PAMIĘĆ RAM: 4GB (SO-DIMM DDR3)
DYSK TWARDY: 320GB HDD
TYP EKRANU: LED
PRZEKĄTNA EKRANU: 15,6“
NOMINALNA ROZDZIELCZOŚĆ: 1366x768
WBUDOWANY NAPĘD : DVD-RW
KARTA GRAFICZNA : nVidia GeForce GT635
Intel HD Graphics 4000 (128MB up to 1760MB)
DŹWIĘK : Karta dźwiękowa Realtek zgodna z HD Audio

Co sądzicie o nim? Czy jest w miarę mocny? czy nie za mocny nie będzie się grzał?

Pozdrawiam
Mateusz

Zdecydowanie za mało pamięci RAM (rozsądne minimum to 16GB, zwłaszcza gdy mowa o *cadach). I na start dysk do wymiany (HDD -> SSD). No i jak na ekran 15 cali rozdzielczość kulawa, przydałoby się Full HD.

Jaka cena?

1300 zł.

Za taką cenę to niewarto. Powiedziałbym nawet że cena jest śmieszna :slight_smile:
Stary procesor, mało ramu, dysk jak na te czasy za mały i do tego hdd, bardzo słaba rozdzielczość i do tego bezużyteczna karta graficzna.
Do tego Asus.

Poszukaj lepiej jakiegoś della z i5, dyskiem ssd (lub tanszego ze slabym dyskiem tak żebyś sam sobie jakiś za 100-200 wrzucił)

No i normalna rozdzielczosć jak chcesz pracować przy CADzie, chyba że chcesz go podłaczać do monitora

Za nawet 1400 można znaleźć na allegro dell latitude e7450 z 16GB ram, Full HD, IPS, procesor i5 (5. gen a nie 3.) i SSD 256GB, tyle że rozdziałka 14", ale i tak lepiej by to wygladało niż ten asus. Tutaj masz pierwszą lepszą ofertę z allegro. Pewnie jakby poszukać to mozna i znaleźć podobnego Della 15". (Lepszy od tego co podałeś pod każdym względem, a tego latitude to wyższa klasa)

Albo Fujitsu Celsius H730:

15 cali, Full HD, cztery sloty pamięci, więc łatwo o rozbudowę. Mam ten model i jestem bardziej niż zadowolony.

A byś powiedział na tego? do tego 15.

To strasznie stary model i do tego kloc. Nie warto. Dużo lepszy ten co wskazał stanek 9.4. Tylko dopłać 100zł do 512GB dysku.
E7450 to fantastyczny sprzęt. Jakość wykonania rewelacyjna. Do tego lekkie i trzymają nawet 8-10h na (nowej) baterii.

Twój typ z pierwszego postu to, nie obraź się, jakiś zupełny złom.

Kupując to: https://allegro.pl/oferta/dell-latitude-e7450-i5-16gb-512gb-ssd-fhd-ips-w10p-7610637824?fromVariant=8541946290 będziesz na 100% bardzo zadowolony.

1 polubienie

Tylko, że w tym 7450 jest procesor i5 i tylko 2 rdzenie a tam i7 z 4 rdzeniami. No i 15,6 cala a ten co podałeś to 14 cali. Kurde ma duży dylemat.

Mi na baterii i tak za bardzo nie zależy bo będę go używał głównie stacjonarnie.

Bo nie znam się na sprzęcie jak pisałem wyżej. Ale czy ten E7450 mimo mniejszych parametrów jest mocniejszy od tego E6530 ponieważ jest nowszy? Obecnie mam Samsunga 15,6 cala to duża by była różnica jakbym się przesiadał na 14 cali?

Procesor jest w zasadzie porównywalny. Do tych zastosowań co piszesz zupełnie wystarczający. Fakt i7 3gen ma 2x wątków, ale kosztem grzania się i 3x krótszego czasu pracy na baterii. Do zastosowań na studia ten i5 5gen jest więcej niż wystarczający, a jakość tego laptopa to jakby porównać samochód z roku 2015 z takim z 2000.

Moim zdaniem 14’’ jest optymalną wielkością laptopa. Na pewno względem 15’’. Jeśli ktoś chce mieć duży ekran to 17’’ lub więcej. Tak to przysuniesz sobie kilka cm bliżej na biurku i masz to samo. Różnica w mobilności jest jednak znaczna.

Sam miałem tego laptopa, teraz korzysta z niego żona (Photoshop, Lightroom) i jest w 100% zadowolona. Za te pieniądze (oryginalnie w takiej konfiguracji kosztowałby ok. 8000) jest to moim zdaniem “no brainer”.

Hej, procesor nie jest porównywalny, ten i7 jest około dwa razy mocniejszy niż i5 U.
Nie mniej jednak przewaga nowego komputera jest wg mnie ogromna - znacznie lżejszy, dużo lepszy czas pracy na baterii, znacznie lepsza matryca. Ja szukałbym nowszego modelu, ale z trochę lepszym procesorem.
Z drugiej strony wydajność i tak w zupełności starczy do autocada.

W single core i praktyce - do wskazanych zastosowań - jest porównywalny.

Właśnie też mi zależy na tym żeby się nie grzał zbytnio. Ale ogólnie windows 10 64 bit będzie śmigał śmiało? bo na moim starym lapku już na win 7 64 bit mam duże problemy.

Bez żadnego problemu. Sterowniki są. Instalujesz “Dell Command Update” i wszystko sam pobiera, łącznie z najnowszym BIOSem. Chociaż w przypadku Win10 to w zasadzie nic nie trzeba robić.

Bierz ten model który ci wyslalem, jest duzo lepszy od tego co wyslales i tego Fujitsu.

Nie szukaj tych starych i7 bo to złom, weź nowszy i5 i bedzie działał porównywalnie a bedzie brał mniej prądu i mniej grzał. Do tego model który wysłałeś jest stary, wielki i ciężki.
Pamiętaj że nowszy model to też np. szybszy RAM. Grafika w nowszym i5 również bedzie lepsza niż w starym i7. I nowsze mobo to moze byc też USB3.1 a nie 2.0
Nie wiem czy warto też brać kompa z napędem DVD - ciężkie to a pewnie nigdy tego nie użyjesz, bo każdy teraz uzywa pendrivów. Tak samo te porty VGA, czy starsze moduły wifi

Dla twoich zastosowań wystarczy. Nie sugeruj się numeracją bo w nowszych generacjach pojawiają sie takie rzeczy jak nowe instrukcje, optymalizacje cachu itp.

Innego windowsa niż 10 x64 nie ma w ogole sensu instalować.

DVD jest przydatne, bo można…

… w miejsce napędu wstawić drugi dysk twardy :wink:

Można też za ok 400zł kupić po prostu dysk 1TB SDD https://allegro.pl/oferta/dysk-samsung-860-evo-1tb-550-520mb-s-mz-m6e1t0-8583040294 i się nie zajmować kombinowaniem lewą ręką przez prawe ucho. Istotną cechą laptopa jest jego mobilność i waga. Miejsce na napęd jest zawsze kosztem choćby grubości.

W przypadku lapka używanego stacjonarnie argument dotyczący wagi nie ma racji bytu.

No to wtedy kupujesz albo 17" albo robisz 12-14" + monitor, jak dla mnie 15" to jest i za duzo zeby laptop byl mobilny ale też mało zeby normalnie na nim pracować. Ale jak tam autor wątku woli

1 polubienie