Co ważniejsze w karcie grafiki?

Trzeba było tak od razu :slight_smile: Domyślałem się, że chodziło pewnie o dobranie karty graficznej, ale skoro było pytanie o BIT i MB to najpierw odpowiadam :slight_smile:

Twoja płyta główna jest już dość wiekowa, obsługuje karty graficzne ze złączem AGP 8x, co za tym idzie tylko starsze karty będą do niej pasować.

Z allegro doradzałbym Ci brać Radeona X1950GT za ok. 200zł (jeśli mógłbyś coś dołożyć do tych 150zł) bo to jedna z lepszych kart na AGP (poza Radeonami z serii HD 4xxx ale te są sporo droższe - bo nowsze)

http://www.allegro.pl/item1034290323_radeon_x_1950_gt_karta_grafiki.html

  • ale tutaj uwaga! - najnowsze gry i tak nie zadziałają, albo będą działać bardzo wolno. Nie wolno się też sugerować tym, że piszą jakie to najnowsze gry pójdą na sprzedawanych przez nich kartach, bo piszą to zarówno przy kartach za 100zł jaki i za 1000zł.

Dlatego prosiłbym też o zdefiniowanie lub podanie kilku przykładów “nowszych gier” według Ciebie.

Jeśli natomiast te 150zł jest nieprzekraczalne to dość rozsądnym wyborem moim zdaniem byłby ten pasywny GeForce 7600GS od Gigabyte

http://www.allegro.pl/item1035853003_gigabyte_geforce_7600_gs_256_mb_bezglosna.html

moim zdaniem lepszej wydajności w cenie ok. 70-130zł na port AGP się nie znajdzie. Jej wydajność jest nieco ponad 2-krotnie mniejsza od wspomnianego wyżej Radeona, ale cena też ponad 2 razy niższa :slight_smile:

GeForce pobiera też ponad 2 razy mniej energii elektrycznej od Radeona dzięki czemu może być z powodzeniem chłodzony pasywnie.

Obydwie karty obsługują DirectX 9.0c. Czyli nowsze gry napisane od podstaw w DirectX 10 lub 11 mogą nawet nie zadziałać, w innych nie da się włączyć dodatkowych efektów związanych z nowszymi wersjami DirectX’a

Najlepiej niech kupi geforce 4 mx 200, po co dajesz mu radka x1950Gt-ma tylko niepotrzebny ram i szerokość szyny większą…po co przepłacać?

Hej, skoro jesteś takim specjalistą to może najpierw przeczytasz moje posty ze zrozumieniem, a nie wygrażasz jakimiś zdaniami przez siebie wymyślonymi próbując wkładać je w usta innych.

pisząc konkretnie o pamięci 256MB na karcie graficznej pisałem, że jest to wystarczająca ilość dla monitora 17-19 calowego czyli rozdzielczości 1280x1024. Zaprzeczysz?

Nie robiłem porównania 256MB vs 1GB itd., czytaj najpierw to co inni piszą, potem cytuj, żeby widzieć do czego się odwołujesz, bo wychodzi potem taka nadinterpretacja.

Zazwyczaj jeśli mamy do wyboru model karty z różną pojemnością pamięci to ta większa ilość jest 2 razy większa od podstawowej czyli mamy wybór między np. 256MB, a 512MB lub 512MB, a 1GB. Chodziło mi o to, że przy takim wyborze, np. przy zakupie nowej karty lepiej jest wybrać wersje 256MB lub 512MB bo spokojnie wystarczy.

Przepustowość pamięci to szerokość szyny x taktowanie pamięci i powinno być dobrane do wydajności procesora graficznego który w ogóle będzie miał okazje skorzystać z takiej czy innej przepustowości czy wielkości pamięci.

Wybierając swoją kartę kierowałeś się wielkością pamięci czy ogólną wydajnością procesora graficznego?

Bo w takim razie może lepszym wyborem byłby jakiś GF GT220 z 1GB RAM? :slight_smile:

chyba dobry przykład podałem w postaci Radka 2900XT i Radka 3870 w których rdzeń graficzny ma zbliżone parametry, za to ten pierwszy ma 512bitową szynę do pamięci czyli dwa razy szerszą od drugiego, taktowanie pamięci jest bardzo podobne, co za tym idzie przepustowość pamięci jest prawie 2 razy większa u 2900XT, za to wydajność jest gorsza od Radka 3870? Dziwne co?

To żeś pojechał, bo karta hd 4870 jest porównywalna do geforce 260gt-gtx a taka gt220 jest z low endowych pułek i w testach moja 4870 jest lepsza, nie o jakieś kilka procent a o kilkadziesiąt w wielu wypadkach. Dlaczego? Bo pamięci są dużo bardziej wydajne od ddr3 i przepustowość jest większa, nie wspominając o procesorze i ogólnie o większej liczby różnych jednostek/strumieni

Dodane 12 maja 2010, o 13:36

W jednym masz rację, że 512 ram a 1024 to nie taka duża różnica i bywa, że karta ma inne parametry lepsze i mimo 512 ram chodzi lepiej niż ta z 1024 ale 256mb? Kto robi karty z 256 mb teraz? Tu chodzi także o technologię/procesor i inne rzeczy, bo jakoś super dobrej karty nie ma z 256tek teraz.

lesio42 proponowałbym takie sprzęty

Nvidia GeForce 7600GT, GF 7600GS, GF 7300GT pod warunkiem, że upolowałbyś taką za mniej niż 150zł, najlepiej na DDR3.

Ati Radeon X1650, tu nie powinno być problemu z dostaniem czegoś poniżej 150zł, a jak się postarasz to może i x1950 wyrwiesz.

A blisko 100zł można dostać Radeona 9800, czy x700PRO, które w porównaniu do FX5200 wygląda bardzo nieźle, choć do tych tu wyżej już im brakuje.

Jak będziesz polował na allegro, to w twoim wypadku nie warto dokładać do 512MB, jeśli kosztuje więcej niż 256MB.

ciebie nawet nie warto cytować już… zafiksowałeś się w jednej frazie odnośnie pamięci 256mb na karcie i tkwisz w tym nie widząc szerszego kontekstu

nie ja pierwszy zresztą zauważyłem, że wkładasz ludziom w usta słowa których nie wypowiedzieli, a doradca z ciebie taki jak z pana kazia na rynku: “panie, dobre to to ?” “no jasne panie tylko brać !”, “a czym to to sie różni ?” “no te droższe lepsiejsze a te tańsze gorsze”

lepiej skończ już

W kartach najważniejsza jest liczba Rop’s ,bez tego zegary ,szeroka szyna niewiele da ,przykładem potwierdzającym moje stwierdzienie pokazuje HD 5830 ,która karta patrząc po zegarach,szynie itp wydaje się niewiele gorsza od HD 5850 ale w testach widać że obcięcie liczby Ropów bardzo ją spowolniło.

@gural777

Aleś Ty mądry :o

Akurat tak się składa, że HD5830 różni się od HD5850 jedynie częstotliwością takotowania procesora i pamięci, i niczym więcej.

co jak co na radku 4870x2 i tak nie mogłem zagrać na full detalach ponieważ ta gra nie obsługuje multi gpu

HD 5850 ma 32 ROP’S

HD 5830 ma 16 ROP’S , poczytaj,dowiedz się a nie gadasz głupoty,ludzi w błąd wprowadzasz, strony www.pclab.pl , www.guru3d.bom ci pomogą.

Czy to tylko chodzi o te Ropy? Byłbym się kłócił gdyż porównaj sobie karty.

HD4890 i 4870. Identyczna liczba ROP a 4890 jest wydajniejsza. HD4850 i 4870. GTX 260 i GTX275.

A teraz niespodzianka GTX260 - 28 rop i HD5770 -16 ROP. Wydajność prawie taka sama.

Liczy się też np. taktowanie shaderów, magistrala czy przepustowość pamięci.

Ważna jest liczba Ropów,ale to nie znaczy że wystarczy by karta była na 64 bit i 128 mb i 48 Rop i będzie latać,większa liczba Rop’ów daje duży wzrost mocy przy porównywalnej architekturze bądz podobnym typie zamontowanej pamięci,no ale wiadome że liczy się i liczba Sp ,czy tam taktowania sharderów(Nv) no i wiadome przepustowość pamięci.A po drugie nie ma co porównywać architektury ATI i Nvidia bo to dwie inne bajki,liczbe Rop’s porównuje się wewnątrz rodziny Kart np:(ATI) ,wtedy dokładnie widać jak cięcia liczby Rop’s odzwierciedlają spadek wydajności układu.

I tu właśnie dochodzimy do sedna, czyli tego o co mi chodziło na koniec mojej pierwszej przydługiej wypowiedzi, tzn. z samych parametrów technicznych, ilości SP (a u ATI i u nvidii SP różnią się pod względem budowy), ROPów, TMU, i taktowania takiego rdzenia wydajność można tylko szacować na papierze. Trudno coś wtedy porównywać.

Żeby mieć ostateczną odpowiedź co jest lepsze trzeba zrobić testy w konkretnych grach - w konkretnych warunkach (rozdzielczość, FSAA itd.).

Moim zdaniem najważniejsza jest sama architektura procesora graficznego.

Choć wiadomo, że w obrębie tego samego modelu karty graficznej, ta z szerszą szyną pamięci ( lub po prostu z pamięcią o większej przepustowości) będzie szybsza, ale nie oznacza to, że przy takim samym taktowaniu pamięci karta z szyną 256bit będzie 2 razy szybsza od tej 128bit. Czyli nie ma to takiego znaczenia jak taktowanie samego rdzenia, czy to co ma on w sobie czyli SP, ROPy i TMU.

A już całkiem drugorzędne znaczenie ma pojemność pamięci na karcie, tzn. jedynie zwracanie uwagi na ten parametr ma sens jeśli gra się na większym monitorze o większej rozdzielczości, choć nawet tutaj, nawet w Full HD zwiększenie ilości pamięci z 512MB na 1GB nie przekłada się na dwukrotne zwiększenie wydajności, rzadko kiedy wzrost ten jest na tyle duży, że da się go zmierzyć :wink:

A już całkiem drugorzędne znaczenie ma pojemność pamięci na karcie, tzn. jedynie zwracanie uwagi na ten parametr ma sens jeśli gra się na większym monitorze o większej rozdzielczości, choć nawet tutaj, nawet w Full HD zwiększenie ilości pamięci z 512MB na 1GB nie przekłada się na dwukrotne zwiększenie wydajności, rzadko kiedy wzrost ten jest na tyle duży, że da się go zmierzyć

No w gta4 żeby pograć na wyższych detalach to trzeba mieć min. 1gb kartę, gdyż w ustawieniach pisze ile dane ustawienia graficzne będą wykorzystywać ramu na karcie. Jeśli masz 512tkę to i owszem na średnio-wysokich detalach jakoś pograsz (trochę będzie zwalniać ale da się)

ale jak masz 1024mb to możesz ustawić lepszą jakość i nie mówię tu o rozdzielczości. To nie jest mój wymysł, tylko tak jest że ilość pamięci ram nie tylko pełni funkcję przy wyższych rozdzielczościach ale też w jakimś stopniu daje karcie więcej możliwości. Np. miałem geforce z 512 ramami i gta4 chodził dobrze tylko na początku a po 5-10 minutach karta się dławiła trochę, bo nie starczało pamięci na renderowanie grafiki (zwłaszcza tej w oddali) a na karcie aktualnej nic się nie zacina i karta nie dławi się, chyba że pogram ze 3 godziny to troszkę czuć spadek wydajności. W jakimś stopniu w pewnych grach ilość ramu na karcie wpływa na wydajność (nie mówię od razu że o 50%).

Można to sprawdzić na grach, które naraz rysują szybko grafikę np. właśnie gta 4 i przy 256 ramach wiele osób mówi, że po chwili grania tekstury się nie pojawiają albo są “obcięte” a dlaczego? Bo karta nie ma tyle pamięci aby móc przyjąć dużą ilość tekstur. Często takie posty pojawiały się tutaj na forum i zwykle były to osoby właśnie z kartami 256. Nie twierdzę, że jak zamienią kartę na 512 to będzie skok wydajności bo są inne jeszcze ważne parametry karty ale jak kupi dobrą 256 i dobrą 512 to ta z 512 ram będzie trochę lepsza (nie mówię że odrazu o 50%, tylko np. o 20%-25% a czasami mniej)

Samymi ROPami karty nie rozkręcisz. Masz dużą ilość ROP, ale niskie taktowanie shaderów oraz pamięci, szynę 128 bit DDR3 i karta nadaje się do prac biurowych.

Dokładnie! Potrzeba lepszej szyny i wyższego taktowania pamięci bo co po procesorze i jednostkach jak będzie tego za mało?

Panowie, a czy będzie różnica odczuwalna jaeżeli założe radeon 9600 128bit 128mb a radeon 9600 128 256mb ??

czy jest to odczuwalne w grach?

Przecież tak napisałem ,patrz początek mej odpowiedzi a na końcu napisałem znaczenie Ropów i w innej odpowiedzi także że ważna jest szyna i ilość Sp a ogółem cała architektura.

Ale ja nie rozumiem tych ropów i architektur,odpowiedz na pytanie jak dla laika:)

ROP to jest

procesor rastrujący

odpowiedzialny za

zapisywanie pikseli w

pamięci karty.Im więcej tym szybciej ,ale większa liczba ROP w serii np HD 5800 ,tym większa wydajność !!