Co wybrać: E7 / N8 / N9 / Lumia 800?

Siemano.

Zastanawiam się nad kupnem smartfona, w zasadzie od Nokii. Moim faworytem przez długi czas była Nokia E7, głównie za qwerty fizyczne, USB OTG i HDMI.

Teraz kiedy poczytałem co i jak mam 4 typy:

E7 - j.w. + najbardziej boli mnie aparat bez autofocusa, gdyby nie to, brałbym go od razu.

N8 - choć ją ostatnio wykluczam, za wyświetlacz bez clear black i gorilla

N9 - nie wiem, co sądzić o systemie, z którym jak rozumiem, nie do końca wiadomo, czy będzie wspierany czy nie (tak, czytałem art. Krogulca “miliony mogłyby …” właśnie ten art. mnie zachęcił do tego tel.)

Lumia 800 - tu jakoś wcale, a wcale nie przekonuje mnie WP 7, ale może jest w nim coś godnego uwagi ?

Cena nie gra większej roli, bo chce tel kupić w abonamencie.

Prosiłbym Was o pomoc w wyborze, może jakąś hierarchię tych tel od najlepszych do najgorszych, no i licze na rzeczowe odpowiedzi, a nie ‘weź ten bo tak mówię’ :wink:

Tak generalnie dochodze do wyboru między E7 i N9, ale liczę na pełne porównania 4 telefonów.

Pozdawiam serdecznie :slight_smile:

Żeby dokładnie wiedzieć czy nie podchodzi ci WP7 musiał byś się nim pobawić.

Sprawdź, może w salonach mają do testów Lumie albo inne z WP7 (wychodzi na to samo), pobaw się.

N8 to juz troche staruszek. Ja bym brał Lumie bo z aktualizacjami do WP zapowiada sie ciekawie i wygląda na to że będą długo wspierane wybierałbym pomiedzy Lumią a N9. Co do N9 możesz być spokojny Nokia z dnia na dzień tego telefonu nie porzuci bo to flagowy model.

Nokia skrzętnie zaciera ślady po N9 i MeeGo także tutaj bym uważał.

Mimo że n8 to staruszek to bym go nie skreślał. Przede wszystkim ma Gorilla Glass , a ekran Amoled wg mnie jest bardzo dobrej jakości. W E7 ekran pod kątek robił się niebieskawy kiedy mieliśmy na ekranie białe tło w n8 tego problemu nie ma.

Największy atut n8 to oczywiście aparat , który nadal nie ma sobie równych a sam telefon w przeciwieństwie do E7 ma możlwość rozbudowy pamięci oraz jest tańszy więc to też weź pod uwagę.

W E7 super sprawą jest klawiatura fizyczna , która uchodzi za najwygodniejszą smartfonową fizyczną klawiaturę. Jak chodzi o oprogramowanie to oba działają pod kontrolą Symbiana Belli.

Odnośnie Lumi to trzeba się nastawić na to że jednak Windows Phone nie jest jeszcze tak dopracowany i nie oferuje tylu funkcji co Symbian , ale ma orginalny interfejs , który jeśli przypadnie do gustu to jest mocną stroną systemu.

Jeśli chodzi o jakość dźwięku to w n8 jest rewelacyjna nie wiem jak w E7 ale w Lumi jest z tym dużo gorzej , tak samo jak z robieniem fotek.

Ogólnie symbian mnie mocno zaskoczył np nigdy nie miałem problemu z połączeniem się z innymi urządzeniami czy to przez BT czy WIFI , w n8 wszystko przebiegało bezproblemowo i telefon nawet łączył się w sytuacji w której Iphone 4 nie dawał rady.Do tego przy użyciu USB OTG nie potrzeba się martwić że telefon nie rozpozna Pendrive itp. Ogólnie ogrom funkcji , takich jak scalanie kontaktów wyszukiwanie duplikatów, zaznaczanie wielu kontaktów jednocześnie oraz przenoszenie na SIM. Czemu o tym mówię bo np w Androidzie takich funkcji nie ma i trzeba ściągać osobne oprogramowanie , w Symbianie wszystko co chciałem zrobić oferował mi czysty system bez potrzeba instalacji czegokolwiek.

Jednak Lumia będzie mieć wsparcie producenta co w przypadku Symbiana nie jest już takie pewne , choć wątpie że oprogramowanie w n8 skończy się na Belli , uważam że albo nokia jeszcze na n8 wypuści Carle albo zostanie przeportowana do n8 przez modderów (to oczywiście moje przypuszczenia).

Na koniec coś o przeglądanie internetu.

W Lumi internet chodzi szybko i naprawdę przyjemnie się go przegląda , ale trzeba mieć na uwadze to że IE w Lumi nie posiada Flash playera.

W N8 przeglądanie internetu to nadal słaba strona , mimo że Bella naprawdę poprawia sporo , na tyle że można całkiem komfortowo go przeglądać to jednak ustępuje tutaj dość znacznie Lumi.

W Windows Phone 7.5 dostajemy swoje własne konto SkyDrive z pojemnością bodajże 25 gb . Każde zdjęcie które zrobimy itp możemy zsynchronizować ze Skydrive i po zalogowaniu się na komputerze stacjonarnym na swoje konto mamy od razu wszystkie fotki i inne pliki z telefonu dostępne i możemy je sobie pobrać na komputer.

Jeśli masz kasę to sam zdecyduj czego będziesz najbardziej potrzebować w smartfonie. Jeśli internet , FB itp to Lumia tutaj oferuje lepsze wsparcie niż E7/n8.

Jeżeli pod uwagę bierzesz tylko telefony od fińskiego producenta, to wahałbym się między Lumią 800 a N9. Najchętniej wziąłbym HTC HD2 i zainstalowałbym i MeeGo i Windows Phone 7 :wink:

Ja akurat HD2 bym nie polecał , no chyba , że lubisz ładować telefon co kilka godzin.

Do tego lipny aparat , słaba jakość dźwięku , no chyba że kupujemy telefon tylko do zabawy i wgrywania romów, to co innego.

gdyby nie taktyka Nokii to bym ci polecił N9 ale jak nie będa wspierać systemu to trzeba brać Lumie bo z tego windowsa tak łatwo nie uda im się zrezygnować,a jak masz troche więcej kasy to Samsung Galaxy S2

Farmazon. Poza tym to Ty chyba nie słyszałeś jaki obecnie Lumia 800 ma problem z baterią (a raczej kiepskim softem bo schodzi w oczach).

n8 ma amoleda a on jest porównywalny (o ile nie lepszy) od tego z e7 (subiektywne odczucia).

n9 nie polecam. czemu? aplikacji może i przybywa ale z uwagi że ten telefon nie wyszedł na najważniejsze rynki nie ma co liczyć na większych graczy. To taki telefon dla geeka który chce się wszystkimi siłami wyróżnić z tłumu.

Nie miałem Lumii ale omnie w z mango. Sam wp7 jest dosyć przyzwoity. Pomijając braki byłby całkiem fajny. Odstrasza mnie jednak mała baza wartościowych aplikacji. W marketplace jest dużo zupełnie nieprzydatnych “programów”. W połączeniu z brakami systemowymi (które na takim androidzie, ios a nawet symbianie można wyeliminować przez programy osób trzecich) często nie można wykonać prostych rzeczy.

Jeżeli miałbym brać coś dla siebie to tak jak wcześniej wybrał bym androida.

A gdybym koniecznie miał wybrać jakąś nokię, wziąłbym e7.

Odnośnie HD2 to akurat podtwierdzone fakty , koledzy mają na uczelni i ładują go przed wyjściem i na wieczór bo inaczej by poszli na uczelnie na drugi dzień z rozładowanymi telefonami. Chyba nie jest też przypadkiem że do HD2 wypuścili specjalną baterię , która zwiększa żywotność o bodajże 1 dobę.

Nie wiem jak ona wypada na tle innych androidowych gadżetów , ale w zestawieniu chociażby z n8 to trzyma naprawdę bardzo mało.

Odnośnie Lumi 800 to był to błąd oprogramowania , które wystarczyło załatać. Tym bardziej że na dniach będzie uaktualnienie WP7.5, które głównie polepsza żywotność telefonu na baterii. W przypadku HD2 sytuacja nie jest już taka wesoła, ale wiele osób kupuje Androidy do zabawy więc pewnie dla nich ładowanie to nie problem.

Farmazon bo miałem nie jednego smartfona i żaden mi nie trzymał dłużej niż 18h (od świtu do nocy). HD2 nie jest tutaj wyjątkiem.

Lumia 800 trzyma jeszcze gorzej bo ma problem z battery drain który jeszcze nie został wyeliminowany przez nokie.

A jak jest z pamięcią w N9 ? tam jest 16gb wewnątrz, wiem że brak slota na karty, i tyle ?

usb on the go ?

albo podłączenie do TV ?

Słyszałem gdzieś, choć nie wiem czy nie mylę, że system zajmuje 7gb ? prawda to ?

A co do E7, ktoś ją ma może ? mógłby się wypowiedzieć ktoś z doświadczenia jak wyglądają tam zdjęcia - nie chodzi mi o teoretyczne opinie, tylko użytkowników, namacalne :slight_smile:

Pozdrawiam i dzięki za podpowiedzi,

Dalej nie wiem co wybrać :stuck_out_tongue:

a i jeszcze jedno. Który z nich w końcu na 100% ma clear black i gorilla ? - na stronie nokii dowiedzialem się, że wszystkie oprócz n8 mają te 2 rzeczy …

kubusiek005

Gorilla glass ma każdy telefon z wyżej przez Ciebie wymienionych z n8 włącznie (mam więc wiem).

Clear Black n8 nie ma , ale tutaj nie sugerowałbym się nazwą technologi , bo Amoled to Amoled i ten w n8 jest podrasowany i wiele osób postawi go nawet wyżej niż ekran w E7.

Ja swoją drogą muszę pochwalić n8 za świetną czytelność w jasnym słońcu , świetne kąty widzenia.

Nokia na tyle usprawniła technologie Amoled , że naprawdę nie ma się czego bać biorąc powyższe telefony.

Co do E7 trudno o wiarygodną opinie aparatu , bo różnie ludzie mówią , ale zdecydowanie nie jest to poziom n8 i musisz mieć to na uwadze.

Radzę na Youtube popatrzeć sobie recenzje od WebshakeTV właśnie E7/n8/n9/Lumia. Tylko trzeba mieć na uwadze fakt że z czasu tych recenzji w N8 i E7 nie było Belli , która naprawdę wprowadza sporą jakość (Webshake stawia ten system na równi z Androidem i IOS-em).

Soren

Widocznie nie miałeś do czynienia z Symbianem , który od samego początku był projektowany pod energooszczędność.

N8 bez problemu wytrzymuje 3 dni pracy i to w np przy godzinie dziennie internetu i muzyki + jakaś tam synchronizacja kont pocztowych pogody itp. No chyba że jest mocno eksploatowany czyli GSP wifi gry i to w dużych ilościach to wiadomo że w 1 dzień się go wyczerpie.

Przy HTC-kach sytuacja jest akurat bardzo kiepska , może i nie wiele gorzej niż Samsungach, ale jednak gorzej. Sensation to porażka jak chodzi o baterie . Evo 3d tak samo, o HD2 już wspominałem, ogólnie problem leży głównie w Androidzie i fakcie że w większości baterie pożerają w nich reklamy , które działają nawet jak aplikacja jest zamrożona. Kolejny czynnik to wysoko taktowane procesory , które przy 680mhz procesorach n8/E7 pożerają baterie w bardzo szybkim tempie . No i wiadomo że duży ekran też swoje robi.

Nokia niszczona za swoją politykę skupioną na energooszczędności oraz praktyczności Softu (darmowa nawigacja, ogrom funkcji czysto telefonicznych kosztem wizualnych bajerów a’la HTC sense) została zmuszona do wyścigu pustych gigaherców co wyniki widać w Lumi , mocny procek i niestety telefon działa maksymalnie dobę . Fakt że tutaj dużą winę ponosi oprogramowanie , które uniemożliwiało pełne naładowanie telefonu.

W każdym razie zapowiedziana jest aktualizacja do Windows Phone 8 Apollo, które ma polepszyć pracę na baterii.

hm, się zastanawiałem właśnie, jaki jest ten wyświetlacz w n8. ale widzę że jest wporzo.

To teraz mam dylemat, czy brać N8 z lepszym, dużo lepszym aparatem, czy E7 dla fizycznej klawiatury … Jakoś nie do końca jestem przekonany do całkowicie dotykowych (a to będzie mój pierwszy smartfon), ale może to jest tylko kwestia przyzwyczajenia …

Póki N9 nie stanieje, nie mam co się na nią nawet patrzeć. Choć w niej brakuje mi USB OTG, choć też nie wiem, czy to jest aż tak przydatna i ważna funkacja … za to jest wygląd, bajka.

Eh, że do tej E7 nie dali autofcusa … wtedy bym nie miał dylematu.

Z tych dwóch to brałbym E7. To jest następca komunikatorów ;d gdyby tak popatrzeć na fotki robione przez ten telefon to nie są takie złe http://forum.symbianos.pl/viewtopic.php?f=74&t=55257 oczywiście że N8 będą lepsze ale wg mnie lepiej mieć klawiaturę niż lepszy aparat zresztą zastanów się czy naprawdę robisz tak dużo zdjęć. Z wad bym wymienił że po pewnym czasie w E7 wymiany może wymagać taśma. Jeżeli kupujesz telefon na dłuższy czas może mieć to znaczenie, znowu te 4 cale bardzo przemawiają ze tą E7 (http://komorkomania.pl/images/2010/09/N … 32x496.jpg) …ja z tych 2 brałbym E7

zastanów się dobrze czy aby na pewno chcesz Nokię ??? ponieważ jego system czy to symbian czy Meego i tak do niczego nie prowadzi:

  • brak wsparcia (ogólnie - producentów jak i programistów)

  • brak porządnych programów

  • brak porządnych gier

  • ograniczenia systemowe

  • powolny

także wybór należy do ciebie ale ja osobiście na dzień dzisiejszy nie kupiłbym z tymi systemami . Nawet windows phone mnie nie pociąga - również ma bardzo słabe wsparcie.

dziś warto zainwestować w Androida lub iOS

są tacy co twierdzili że nie będą im potrzebne gierki czy programy ale po jakimś czasie jednak by chcieli i co w tedy ? sprzedają i kupują z innym systemem

folusek , co masz na myśli “porządne programy”, “porządne gry”? Jest wiele fajnych gier na Symbiana czy MeeGo. Ograniczenia systemowe - rozwiń :wink: Powolny - z Symbianem może tak, ale w odniesieniu MeeGo to IMO nieźle dowaliłeś :slight_smile:

Folusek, ja mam jakiś sentyment do Nokii, do tego darmowa nawigacja, przydatna rzecz.

Czytam różne opinie o tych systemach, no i różnie ludzie mówią. mimo wszystko na belli podobno już nie jest tak źle, a ja tam od systemu nie smartfona nie oczekuje że będzie tak szybki, jak nowe komputery :wink: Jakoś nie umiem się przestawić na jakiegoś innego producenta.

Poza tym mam już taki mętlik w głowie, po wszystkich recenzjach, opiniach etc, że już chyba wole nie kombinować z innymi markami :stuck_out_tongue:

Co do programów, to symbian czy MeeGo mają wszystkie podstawowe programy, których ja będę potrzebował, z grami jest podobnie. Cudów mi nie trzeba. (tak btw. kiedyś wystarczał SNAKE na 3310 i jaka była zabawa :D)

Ale z ciekawości zapytam Folusek, co byś mi polecał ? tak jka każdy smsunga G II ?

Mój zakres telefonów ogranicza strona www.orange.pl -> oferty dla biznesu -> do 65zł abonament. Jak n9 nie potanieje, to bede wybierać między n8 a e7, do 200zł, bo więcej żeby dać za tel, to mnie nie stać :slight_smile: i nie mam takiej potrzeby.

:slight_smile:

Jeżeli jara Cię Android to SGS II, świetny telefon, świetna jakość wykonania - ogólnie sprzęt na wypasie (nie wiem jak system, bo przed chwilą się naoglądałem recenzji Lumii 710 i 800 i WP7 mnie oczarował, :D). Symbian aż taki zły nie jest od ostatnich dwóch wydań (czy tam trzech), znacznie się poprawił, ale osobiście bym się nie pakował. Zależy co ile możesz sobie wymieniać telefon - jak co krótki okres to bym się szarpnął na N9, jeżeli co dwa lata - Lumia 800 :wink:

Jak chodzi a Samsunga GS II to tu z wykonaniem bym nie przesadzał, bo plastikowa obudowa , tandetna klapka tylnia , która się wygina jak gąbką na pewno nie umywają się do jakości wykonania telefonów nokii.

Odnośnie przydatnych programów. To wiem z doświadczenia, że większość posiadaczy topowych smartfonów z Androidem i tak używa kilku na krzyż , więc wg mnie nie ma co tak bardzo tego brać pod uwagę. Tym bardziej , że na Symbiana (nie wiem jak aktualnie z WP) też wszystko znajdziesz tylko w mniejszych ilościach, ale za to w sklepie nokii jest dużo fajnych bezpłatnych aplikacji (za które na Andku byśmy sporo wybulili) a do tego Nokia sama daje nam w prezencie co jakiś czas za darmo kilka płatnych aplikacji.

Najgorszą wadą Androidowego marketu , jest to że w ich sklepie jest sporo zainfekowanych aplikacji i tutaj niestety dla posiadaczy androidów już jest spory problem. Zwłaszcza jak taki wirus wyśle kilka smsów premium. Warto też to wziąć pod uwagę.

Ja w domu posiadam i telefon z Androidem i Symbianem. Używam oczywiście tego 2 . Android wiele razy mnie zawiódł bo musiałem ściągać osobne aplikacje do naprawdę podstawowych zadań takich jak kopiowanie na kartę Sim czy menadżer plików bez , którego nie mogłem się dostać na kartę SD (Lol?) . Nie powiem żeby nie napsuło mi to krwi , bo były sytuację w których musiałem działać ekspresowo a Android mi to uniemożliwiał.

Jak chodzi o powolność symbiana to akurat pojęcie względne , bo fakt jak odpalimy kilkadziesiąt aplikacji to system zacznie klatkować, ale ja wiem z doświadczenia że jeśli nie robimy sobie testów to do takiej sytuacji rzadko dojdzie bądź nie dojdzie wcale.

Bella akurat jest bardzo szybka w codziennej pracy i jedynie kilka bardzo wymagających aplikacji w tle , potrafi sprawić dla niej problem.

Z drugiej strony Android na telefonie takim jak n8/e7 (256mb ramu , 680mhz procek) dławiłby się nie miłosiernie.

Oczywiście mówię tutaj o Belli , która za szybkość działania została postawiona na równi z IOs-em i Androidem (przez WebshakeTV).

Symbian jest napisany w jęzku niskiegopoziomu więc na tym samym hardwarze zawsze wygra z Androidem.

Z tym wsparciem to bym nie przesadzał bo jak chodzi o to , to jedyny pewniak do Windows Phone. Jak chodzi o Androida to należy się spodziewać 1 max 2 aktualizacji i tyle , taką politykę ma google i trzeba się z tym pogodzić.

Jak chodzi o ekran to również trzeba wziąć pod uwagę fakt, że telefon taki jak n8 jest bardziej poręczny i da się go obsługiwać jedną ręką.

Z telefonem 4 calowym już jest z tym problem. Wiadomo że większy to dla wielu lepszy, ale ja np sugeruję się trochę innymi kryteriami, które też warto sobie przemyśleć.

kubusiek005

Uważam że sam musisz tutaj podjąć decyzję. W skrócie tak.

Jak lubisz bawić się programami i ewentualnie wgrywać sobie nowe oprogramowanie (romy) to tutaj polecałbym Androida.

Jednak jak cenisz sobie ogrom funkcji telefonicznych (i nie tylko np USB OTG , hdmi ) dobry aparat oraz ogólną jakość wykonania to tutaj n8 i E7 (oczywiście w E7 raczej bardziej istotną rzeczą jest klawiatura fizyczna , która uchodzi za jedną z najwygodniejszych klawiatur smartfonowych).

Jeśli wolisz niekwestionowaną szybkość działania oraz prostotę interfejsu to polecam , któraś z Lumi. Oczywiście o nawigacji nie wspominam bo znajduje się w każdej nokii.