Co wybrać: E7 / N8 / N9 / Lumia 800?

Tak jeszcze odnośnie USB OTG to dzisiaj na próbę podłączyłem do n8 myszkę bezprzewodową na usb i ku mojemu zdumieniu pojawił się na ekranie symbiana kursor , którym mogłem sterować systemem.

Do kompletu podłączyłem klawiaturę i mogłem na niej pisać smsy czy ogólnie wyklepywać tekst. Bez najmniejszego problemu nokia wszystko rozpoznała , przynajmniej to co w teorii miała rozpoznawać. To było dla mnie bardzo miłe zaskoczenie bo naprawdę ciężko będzie wskazać telefon , który równie sprawnie by sobie z takimi rzeczami poradził.

Jak chodzi o USB OTG to nokia zdała test na ocenę celującą. Wiadomo , że nie każdy z tego będzie korzystać, ale jak zajdzie potrzeba to telefon sobie łatwo poradzi.

Odnośnie przeglądarki to warto zaznaczyć że ta firmowa radzi sobie z flashem , czego np nie potrafi przeglądarka w Iphonie4 , Windows Phone 7.5 i bodajże Meego.

Co do szybkości to ona nie jest zła , często nawet szybsza od Opery , tylko należy poczekać aż strona się wczyta w 100% i wtedy nie ma problemu z przeglądaniem zawartości.

Ja ogólnie jestem z przeglądarki zadowolony choć wiadomo , że może być lepiej.

Coraz bardziej się przekonuje i Wy mnie przekonujecie, do wyboru N8 :smiley:

USB OTG w N9 ma być, bo jacyś zapaleńcy mają go na nią zrobić, a skoro już udało im się odpalić androida 4.0 (na razie alpha), to i to się uda :slight_smile: Flash na N9 również już jest od jakiegoś czasu (ale nie wiem czy ogólnie, czy tylko pod firfoxem), ale jest :slight_smile:

Trochę - bardzo, mnie dziwi że wypuszczając N9, nie zrobili OTG i brak HDMI, to dość dziwi. No ale wiele rzeczy w polityce Nokii dziwi. mimo to i tak mam do niej sentyment i jestem z niej póki co zadowolony.

Powinni wypuścić telefon z aparatem jak w N8, klawierą fizyczną, USB OTG, HDMI hah, dla mnie byłby to ideał :smiley: no ale, pomarzyć dobra rzecz.

Co poniektórym z Was, tym którzy się konstruktywnie wypowiadają i doradzają należy się jakieś smaczne piwko :smiley: dzieki.

Dodane 06.04.2012 (Pt) 17:18

Więc tak. Z bólem uznałem, że wolę mieć lepszy aparat, kosztem klawiatury fizycznej.

Dlatego też, bój toczy się między N8, a N9:

Zalety N8

  • Najlepszy aparat + ksenonowa lampa,

  • wyjście HDMI

  • USB OTG

  • Możliwość rozbudowy pamięci

  • Więcej aplikacji i mimo wszystko wsparcia dla systemu,

Choć nie wiem, czy jedno i drugie jest aż tak potrzebne.

Zalety N9:

  • Lepszy, innowacyjny (nawet jeśli go uśmiercą za jakiś czas) system,

  • Genialny design

  • Większy wyświetlacz, przy niewiele większych rozmiarach telefonu,

  • Lepsza bateria

  • Lepszy hardware

Przejrzałem też porównanie zdjęć N8 i N9 tu:

http://www.themobilefanatics.com/camera-faceoff-nokia-n9-vs-nokia-n8/

http://symbianworld.org/10640-nokia-n9-vs-nokia-n8-camera-shootout-carl-zeiss-galore-part-1/

http://symbianworld.org/10759-camera-battle-nokia-n9-vs-nokia-n8-macro-shootout-part-2/

Zaczne od tego, że N9 mimo gorszego aparatu, robi jak dla mnie fenomenalne zdjęcia, jak i N8.

Z tych zdjęć wynika że makro jest lepsze w N9,

Moje subiektywne odczucie jest też takie, że kolorystyka i nasycenie w N9 jest lepsze, przyjemniejsze, choć w N8, piszą, że bardziej realistyczne. Mimo to, z powyższych zdjęć, mnie i mojej dziewczynie bardziej podobały się z N9.

Generalnie mam wrażenie, że raz lepsze zdjęcia robi N9, raz N8 :wink:

Jakie są Wasze odczucia co do tych zdjęć?

Jeśli chodzi o zdjęcia , to nadal n8 pozostaje na tronie i nawet te najlepsze aparaty w innych smartfonach są po prostu słabsze, nawet jeśli nie wiele to jednak słabsze.

Porównując zdjęcia robione w dzień , można mieć mieszane uczucia . Jednak przy słabszym oświetleniu , widać dopiero moc lampy ksenonowej w n8, która tak doświetli scenerie , że widać nawet najmniejsze szczegóły.

Jak chodzi o design to wg mnie oba telefony mają dość oryginalny, w n8 design telefonu podkreśla jego najlepszą cechę czyli aparat. N9 za to jest wykonana z poliwęglanu co nadaje telefonowi trwałości i jakości. Do tego fajnie że ekran jest ciut wypukły przez co patrząc pod odpowiednim kontem mamy wrażenie że np ikony są przyklejone do ekranu. Taki efekt można zaobserwować jedynie w n9 i Lumi 800.

Wsparciem producentów bym się tak nie przejmował , to nie Android . N9 jak i N8 już po wyjęciu z pudełka mają pełną funkcjonalność i nie trzeba dociągać osobnych programów jak w przypadku Androida.

N9 to jednak telefon , któremu naprawdę ciężko cokolwiek zarzucić ( no może poza ceną).

Wielkość baterii nie jest tutaj wyznacznikiem tego ile telefon pochodzi. W n8 mimo że bateria jest mała to jednak telefon potrafi trzymać spokojnie od 3-5 dni , a jest to spowodowane tym , że sama idea Symbiana jest nastawiona na energooszczędność a żeby efekty było widać nokia dała tam procesor 680mhz ( wiadomo mniejsza częstotliwość , mniejsze zużycie energii). Niestety okupione jest to wydajnością . Nawet nie tyle co w obsłudze bo tam telefon działa płynnie, ale już przy przeglądaniu internetu mogą pojawić się drobne zgrzyty (Chociaż i tak jest całkiem dobrze i już niedużo brakuje do konkurencji).

Jeśli chodzi o N9 to jednak nie mam praktycznej wiedzy na temat akumulatora. Trzeba by było ewentualnie spytać kogoś, kto taki telefon posiada.

Tylko że N9 nie ma rozszerzalnej pamięci, więc 16 gb wbudowanej musi Cię zadowolić, bo wersji 64 gb po prostu nie znajdziesz, a jak będziesz instalował jakieś aplikacje, gierki, wgrywał muzykę, to nawet nie zauważysz kiedy zapełnisz pamięc. W N8 masz slot na kartę pamięci. N9 z tego co czytałem ma też parę bugów, np. Nadajnik FM, którego nie wykorzysta system. Ja też długo zastanawialem się nad wyborem, lecz padł on na N8

Znajdzie wersję 64GB, a jak coś to zagranica - nie takie rzeczy się sprowadzało :wink:

Jakoś nie umiem uwierzyć, że 16gb, to może być za mało :wink: ja nawet takich kart SD nie mam :stuck_out_tongue: ani w aparacie, ani w tel.

Z tego co widziałem, to są już aplikacje - przynajmniej kilka, które obsługują nadajnik FM.

Znaleźć może się da 64gb, ale ja biorę tel w abonamencie, tak więc :wink: (a na allegro są 64gb)

Co ci po aplikacji skoro fizycznie w telefonie nie ma nadajnika? No na logike…

wydawało mi śię że właśnie ma, ale nie obsługiwany … no ale może coś pomieszałem :wink: