Co zamiast DP? Propozycje stron

Zgodnie z prośbą lista polecanych stron, chyba niczego nie pominąłem.

http://slow7.pl/https://forums.laptopvideo2go.com/
https://niebezpiecznik.pl/
https://pclab.pl/


https://safegroup.pl/
https://station-drivers.com/index.php?lang=en


https://techreport.com/

https://videocardz.net/

https://www.benchmark.pl/

https://www.centrumxp.pl/


https://www.ghacks.net/

https://www.instalki.pl/

https://www.komputerswiat.pl/
https://www.majorgeeks.com/


https://www.pcformat.pl/
https://www.pcworld.pl/

https://www.purepc.pl/
https://www.reddit.com/


https://www.techradar.com/


https://www.videotesty.pl/


Dla mnie to był portal z 2 głównymi funkcjami
1 Informacja o oprogramowaniu i baza oprogramowania
2 artykuły, newsy ale branżowe, tematyczne i merytoryczne, ostatnio słabo to wygląda
2.5 Wpisy blogowe

Zmiany layoutu powodują że strona jest dla mnie coraz bardziej nieczytelna i może warto poznać coś nowego. A z drugiej strony może redakcja podpatrzy co nam się podoba.

Najczytelniejszy wygląd DP - https://web.archive.org/web/20070202160611/http://www.dobreprogramy.pl/

Ciekawe kto pamięta amnezja.org https://web.archive.org/web/20050212034717/http://www.amnezja.org/pl/html/

Obecnie z sensownych kojarzę chyba tylko programosy.pl jako bazę oprogramowania

Może znacie jakieś aktywnie działające strony o oprogramowaniu, ale też z artykułami branżowymi, trochę w stylu redakcji magazynów informatycznych jak Chip czy Enter.
Komentarze do powyższych są wartością dodaną, więc baza użytkowników też ma znaczenie.

5lajków

O gustach i guścikach się nie dyskutuje :slight_smile: Mi np te programowy.pl się totalnie nie podobają :slight_smile:

Instalki.pl
komputerswiat.pl
pcformat.pl
videotesty.pl

Ja to od wielu lat zaglądam i czytam:
https://www.purepc.pl/newsy
Cokolwiek mnie interesi:

4lajki

Moje zamienniki to:

PC World - Testy i Ceny sprzętu PC, RTV, Foto, Porady IT, Download, Aktualności

Testy, aktualności, poradniki, forum | ITHardware

PurePC - wiemy, co się kręci!

I polskie źródło ze świata MS i systemu W10

CentrumXP – Najlepsze źródło ze świata technologii Microsoft

Jest ogólnie w czym wybierać i bez DP da się żyć. Właściwie już od dłuższego czasu na DP trzyma mnie tylko forum.

1lajk

Przyznaj, że nie wiedziałeś, że WP wlezie w gumofilcach na portal i nie wiesz, że to tylko kwestia czasu, gdy w gumofilcach wlezie na forum.
Tylko ludzie trzymają ludzi i podam przykład - gdy kto wlezie na forum i chce pomocy, a wyskakuje z ptetensjami, to kopa mu, butem, szlauchem! Inni wyrażają opinie, obawy, dzielą się zdaniami - i to jest forum (kiedyś rządziła loża szyderców).

Porównując treści sprzed nastu lat widać wyraźnie tendencję spadkową. I jest to trend ogólny widoczny na wielu stronach.

Artykuły zostały zastąpione krótkimi newsami na temat np. nowego samsung galaxy model 1000500100901 z 0,1" większym wyświetlaczem i 1,5x szybszym aparatem. Treści tworzone są często aby wywołać wojenkę i zgarnąć odpowiednią ilość kliknięć.

Mamy więc powtarzający się schemat Windows vs Linux, troli podgrzewających atmosferę i reklamę serwisu porno na dokładkę (ten już chyba nie wywołuje emocji, nawet u bardziej konserwatywnych użytkowników).

Generalnie myślę że nie ma już czego szukać na tego typu portalach, youtube skutecznie przejmuje rynek i dostarcza ciekawe treści dla każdego (jak na razie jednak głównie w języku angielskim).

1lajk

Faktycznie, zapomniałem PurePC

IT Hardware czasem zaglądam, CentrumXP kiedyś wpadałem często, może czas wrócić, PurePC znam ale ale sporadycznie zaglądam, PC przyznaję że zupełnie o tym zapomniałem i myślałem że to jest martwe.

Oczywiście da się żyć bez DP, ale specjalnie taki lekko kontrowersyjny wpis bo może przy okazji zmian ktoś podrzuci jakieś ciekawe linki z korzyścią dla wszystkich.

Wiem, wiem. Rządzi kasa i niektóre serwisy się zwijają a niektóre przestają publikować nowe treści, jak np slow7.pl gdzie był wysoki poziom merytoryczny.

Widzę całą masę zadowolonych czytelników :slight_smile:
Chętnie poczytam jakie macie alternatywy. Ta kloaka na stronie głównej przekroczyła poziom jakiejkolwiek czytelności.

1lajk

Tak między bogiem a prawdą, to muszę przyznać, że niektórzy tu nieźle odlatują. I sorry, jeśli to w kogokolwiek bije, ale wypowiadam się tym razem w pełni prywatnie. Nie jako przedstawiciel dp, ale gość, który spędził pół życia na forach internetowych, pamiętając jeszcze takie zabytki jak konsolowe skizo, overclock czy bmk sprzed akwizycji.

Czytam sobie o tych alternatywach i co widzę? Serwis, którego właściciel wyłączył już nie tylko blogi, ale nawet komentarze, bo uderzały w wizerunek firmy. I w zamian dorzucił paywalla na dłuższe treści. Dwa lub trzy serwisy prowadzone przez agencje PR-owe lub usługowe, równolegle działające w branży, gdzie role dziennikarzy pełnią etatowi marketingowcy i handlowcy. Do tego m.in. e-commerce i kilka trupów.

Pytanie: czy to źle? Fakt jest taki, że bez komercjalizacji internet by nie istniał, a już na pewno nie serwisy tematyczne. Po godzinach można sobie pisać będąc w ogólniaku, dwa felietony na tydzień, i zginąć w niebycie na jakimś blogspocie. Z tej perspektywy zaskakuje mnie tylko stężenie filantropów, którzy jak mniemam, pracują za darmo. Bardzo szlachetne, choć obawiam się, że odpalony adbloker może przed rachunkami nie uchronić.

Osobiście brałem udział w kilku takich “filantropijnych” projektach, czy to aktywny czy pasywny, i żaden nie przeszedł próby czasu. Redakcja skizo rozbiegła się po serwisach komercyjnych, gdzie pisano za wynagrodzenie. Overclock upadł, gdy właściciel-sponsor uciął finansowanie. Benchmarka przejął Komputronik. Z ostatnich - niekomercyjna Polygamia radziła sobie tak dobrze, że przejęliśmy ją za przysłowiową czapkę gruszek, przy stanie kilkuset PV na dobę.

A poziom merytoryczny - cóż, wierzcie lub nie, ale decyduje czytelnik. Można pisać elaboraty o integracjach egzotycznych sterowników do mainline i… przeczyta je kilkadziesiąt osób, z czego połowa przez pomyłkę. Potem napisać newsa o nowym iPhonie czy Galaxy i oglądalność idzie w tysiące, a potem jeszcze o nowych ikonkach w WhatsAppie i masz dziesiątki lub setki tysięcy. Tak to działa. A dziennikarz nie jest dla siebie, tylko dla ludzi.

4lajki

Nie wiem czy dobrze jest mówić o tym, że ktoś bardziej poleca portal prowadzony przez agencje PR-owe niż DobreProgramy w obecnej odsłonie. Może po prostu potrafią lepiej się poruszać w tematach związanych z pierwotną tematyką portalu? DP ostatnimi czasy szczuje cycem i clickbajtem. Myślę, że ludzi już po prostu zaczęło to męczyć by nie powiedzieć wku…

I już dawno zauważyłem taktykę m. in. WP. Teksty są tak konstruowane i tematy są tak poruszane, żeby przeciętny kowalski czytając wieści ze świata gdzieś w polecanych miał linka do artykułu z innego portalu należącego do WP zahaczającego o to o czym właśnie czyta. Tak drodzy państwo nabija się kliknięcia. Kowalski przechodzi na inny portal, klikniecie zliczone, a że to co zobaczył praktycznie go nie interesuje to tam nie ważne. Dlatego na DP jest tyle miałki artykułów, newsów i innych dziwnych tekstów, które są o przysłowiowej “d… Maryni”, ale gdzieś tam w polecanych komuś sie pokażą, a ten być może kliknie. Dlatego tak bardzo zostaliście zlinczowani za linki do Tech WP, które podkładaliście jako artykuły z DP.

Niestety wielkie molochy działają jak rak i niszczą wszystko czego się dotkną. Komercjalizacja jest nieunikniona, ale na szczęście póki co jest jeszcze kilka mniejszych portali, które radzą sobie jakoś na rynku. Paradoksalnie to właśnie te przejęte przez molochy portale popadały w ostatnim czasie, bo się w excelu nie zgadzało.

Co do poziomu tak, decyduje czytelnik. Problem w tym, że to właśnie Wy w pogoni za kliknięciami przyciągnęliście takich czytelników, którzy beznamiętnie klikają w co popadnie i jak nie będzie to lekkostrawne to na portal nie wrócą. Takie PurePC to niebo, a ziemia jeżeli chodzi o community i poziom oczytania użytkowników. Nie przyciągają tam motłochu i patrzcie. O dziwo community jakoś wygląda i nawet się wzajemnie dogadują znając sie jak łyse konie - takie coś też było na DP, ale przyszło WP i wprowadziło nową rubryczkę w Excelu. Jeszcze na forum ludzie się potrafią jakoś ze sobą dogadywać, ale jak tak patrzę to przy poziomie olewactwa tej części DP to się może zmieni o ile wcześniej samo forum nie zostanie zamknięte. Obiecanek nie musicie już pisać. Od dwóch czy trzech lat powtarza się “Będziemy działać”, “zależy nam na forum”.

No, a teraz pewnie przeczytam jakiś górnolotny frazes o tym, że tak dzisiaj działa Internet i inaczej sie nie da, a uszczęśliwianie ludzi na siłę jest jedyną metodą postępu czy coś. Lecicie dzisiaj na ilość, nie na jakość i ten fakt przedstawiacie jako wielki krok do przodu. Ehhh… Pozbądźcie sie chociaż klepaczy newsów, a raczej kopiarzy z zagranicznych portali, którzy jeden akapit wklepują trzy razy tylko innymi słowami aby tylko limit słów się zgadzał.

2lajki

Stron jest wiele

Guru3D
TechPowerUP
AnandTech
Gamersnexus
TechForum
ghacks.net
Reddit
ZDNet i ITNews
techspot
techradar
PClab


benchmark.pl

PurePC to z założenia serwis, który jest niszowy – ale twarde dane mówią same za siebie. Jeśli serwis, który w swojej tematyce jest niemalże monopolistą, miewa problemy z osiągnięciem dziesiątej części zasięgów takiego KŚ-u, to więcej dodawać nie trzeba. I fajnie, że są, i życzę im jak najlepiej, ale w Polsce literalnie nie ma miejsca na drugi produkt tego rodzaju.

Tymczasem dobreprogramy nigdy nie chciały izolować się w jakiejś konkretnej niszy, a już na pewno nie w środowisku hardware’owym. I nie jest to coś, co wymyśliła sobie Grupa WP, ale rzecz, jaką usłyszałem na pierwszej odprawie od wieloletnich pracowników, a nawet założycieli tego sajtu.

Jeśli ktoś oczekuje 50-stronicowych testów kart graficznych czy procesorów, to źle trafił. W takim wypadku sam z czystym sumieniem polecę mu PurePC czy IThardware.

Jakiś konkretny przykład? Tylko nie mów, że PCLab, bo akurat tam powody zamknięcia serwisu są znacznie bardziej złożone niż fanaberie molocha. I książkę można by na ten temat napisać.

1lajk

Historia, jak widać, zatacza koło. Przy każdej zmianie jedni ludzie odchodzą, a inni przychodzą. Nic nowego i nic w tym dziwnego. Co jednak dziwi to fakt, że na forum portalu podejmuje się próby szantażu emocjonalnego właścicieli portalu, zakładając takie tematy. Nikt nikogo nie trzyma na siłę, a jeżeli konkurencyjne strony opierają się na społeczności tych samych osób, które tutaj lubią sobie ulać żółci, to nie ma tam nawet po co zaglądać. DP czytam od lat i od lat na stronie głównej były artykułu interesujące i takie, które nie zachęcały. Tutaj nic się nie zmieniło. Czego tutaj brakuje, to nie lepszych autorów treści, a doroślejszej społeczności forumowej. Wiele osób z DP zniknęło jak skończyły się nagrody za wszystko, zloty i inne drobiazgi, które, choć nie przynosiły majątku, to w jakiś sposób wynagradzały wysiłek. Osobiście zwiastuję przypływ wyznawców i odpływ malkontentów wraz z zapowiedzią kolejnej imprezy integracyjnej DP.

3 majcie się zdrowo i nie wprowadzajcie się w stan nerwowości :slight_smile:

Ze swojej strony polecam anglojęzyczne https://www.theverge.com

Ale tak ogólnie… to bez napinki Panowie :smiley: Nie wiem na ile jeszcze głęboko divy będą randomizowane, ale można doprowadzić layout do czytelności, nawet i obecny:

Purepc jak i KŚ to syfiaste dość…+ na PPC jest moderacja ala elektroda…
Ja namiętnie czytuje pcformat.pl

@gtxxor
Odlecieli? Strona dla Nas? Przepraszam bardzo jeśli uraziłem, ale paliłeś coś?
Portal już wcześniej był nieczytelny wizualnie. Ratował go RSS, szybkie wyszukiwanie treści - można było zajrzeć, skomentować bo anonimów można było ukryć ponieważ z nimi nie porozmawiasz, albo wyplują trolla, albo sensowny wpis po którym znikają i stąd taka awersja do nich. A jestem a raczej byłem bardzo aktywny i wielokrotnie zaglądałem tylko po to aby odpowiedzieć.
Obecny wygląd? Jeden wielki chaos tylko po to aby nabić kliknięcia. Treści coraz niższej jakości do tego stopnia, że nawet wstydziłbym się napisać na waszym miejscu redaktor obok nazwiska.
A teraz poświęcam czas tylko po to by odpisać na wersji beta tego czegoś, gdyż w pewnym stopniu dosięgło forum bo nie widzę na komórce co piszę i improwizuję.
Wygląd był stary i nie nowoczesny, ale był. Jak już coś robić to porządnie

1lajk