Coolery nie pracują?

moja sytuacja wyglada tak.właczam kompter wszystkie coolery pracują. Gdy pojawia sie pulpit wszystkie coolery ktore sa podlaczone do plyty głownej sie wylączają, a te ktore sa podlaczone do zasilacza bezposrednio dzialają. Pomózcie! !!

może być coś z czujnikiem temperatury na płycie , sprawdź Everestem jaką masz temperaturę na płycie, albo zasilacz nie wyrabia prądowo na wtyku ATX i płyta odłącza mniej “ważne” dla niej urządzenia

Złączono Posta : 01.08.2006 (Wto) 14:40

odepnij cd romy, fdd zyskasz parę Wat mocy i bedziemy wiedzieć czy to wina zasilacza, jeśli coolery ruszą to tak, jeśli nie to cos z płytą

a mozliwe ze zasilacz nie moze dzignac nowych podzespolów???. Modernizowałem ostatnio mojego kompa i zamontowalem nalepsze czesci jakie do niego mogą podejsc. ale nie wymienilem zasilacza.celerona 366 wymienilem na 800 mhz i karte z rivy tnt2 wymienilem na radeona 9200. i ramu mialem 256 teraz mam 320.

To napisz, jaki masz ten zasilacz, jaka moc. :wink:

moj zasilacz to: 235W ATX

Złączono Posta : 01.08.2006 (Wto) 15:16

odpiolem jedna kostke ramu odlaczylem cd-rom i fdd z zasilania i nie widac poprawy :cry:

Złączono Posta : 01.08.2006 (Wto) 15:26

aha i temperatury nie mam jak zmierzyc bo mam czujniki starego typu. czyli jeden koniec kabelka wkładam pomiędzy szparki w radiatorze a dawa druciki wkladam do czujnika na plycie glównej. a niestety tego kabelka nie posiadam. :frowning:

Złączono Posta : 01.08.2006 (Wto) 16:13

Jaki wentyl ostatnio wymieniałeś na płycie.

Czy czasem wentyl CPU nie masz podłączony bezpośrednio do zasilania z pominięciem gniazada CPUFAN na płycie.

Bios musi podawć obroty wentyla CPU - czyli musi go widzieć.

probowalem podłączyc do gniazd CPUFAN i SYS 1. Zaden wiatrak podłączony do plyty głownej nie hula

Złączono Posta : 01.08.2006 (Wto) 17:31

jak włączam komputer wszystkie wiatraki dzialają w biosie pokazuje obroty do momentu gdy zaczyna sie start windowsa (okno logowania) wszystko sie zatrzymuje. Wiatraki przestają działac

A wcześniej też żaden wentyl nie pracował w gnieździe CPUFAN - bo podejrzewam że tu problem,musi być podpięty wentyl do CPUFAN i musi bios monitorować obroty.

A w biosie opcje sprawdź - może wentyle wyłączone.

wentyl ktory mialem na celeronie 366 działał we wszystkich gniazdach CPUFAN i SYS 1. Nie podejrzewasz ze to wina zasilacza??

Musisz dobrać wentyl do płyty lub zastosuj ten z C366 jak da radę - innego wyjścia nie ma.

przy graficznej mam wiatrak z celerona 366 bo jak kupiłem tą karte to przy niej wiatraka nie bylo. odkąd kupiłem nowe części to wszystko działało do dzisiaj. Probowałem wszystkiego co mi radzili w tym temacie i nic.

Musisz dobrać taki wentyl do CPU,aby go bios widział i musi być podpięty do gniazda CPUFAN - innego chyba wyjścia nie ma.

Sprawdź ustawienia biosu i opcje monitoringu wentyli i reszty - może da się wyłączyć i będzie dobrze.

a celerona 800 mhz kupiłem razem z coolerem który tez działal. Poprostu dzisiaj zaglądnołem sobie do środka mojego kompa a tu wszystkie wiatraki które są podłączone do gniazd w płycie głównej nie działają a jak odkrecałem obudowe to PC byl włączony.

Złączono Posta : 01.08.2006 (Wto) 18:06

ale ten cooler ktory teraz mam ten ktory kupilem z celeron 800 wczoraj dzialal pod cpufan i sys1

Możliwe również że padła płyta - podepnij wszystkie wentyle bezpośrednio do zasilacza - i jak komp i system nie będzie robił bzdur to gra.

ale jak mogla paśc płyta. przeciez jak włączam kompa to coolery działają pod wszystkimi gdniazdami nawet jak grzebalem w biosie to coolery dzialaly pod cpufan i sys1. dopiero jak uruchomi sie windows to wszystko szlak trafia.

Podłącz mocniejszy zasilacz.

Czy jakieś aplikacje do monitoringu używasz i masz zainstalowane w systemie.

I najważniejsze pytanie - czy bios lub programy widzą obroty wentyla CPU - jeśli nie wiele starych płyt robi bzdury.

używam everesta zalaczylem wczesniej z niego kontrole napięc a bios widzi obroty i pokazuje ze cpufan wynosi 4500 Rpm i sys1 tez ok. 4500rpm

To pokaż teraz - bo ja tu nie widzę obrotów ani temperatur - może padł czujnik lub płyta,inne:

ale przecież bez czujnika cooler powinien działac

Złączono Posta : 01.08.2006 (Wto) 21:47

everest wogole nie widzi gniazd cpufan i sys1 tych do których są podłaczane wentylatory. Mogło sie cos w windowsie namieszac???

Złączono Posta : 01.08.2006 (Wto) 21:48

bios widzi te gniazda i pokazuje obroty.

witam podałeś 235 W zasilacz, ale jaki typ bo on może jak nie markowy dawać 150 W, drugie wymieniłeś procesor, on Ci na pewno zasialacza nie wyłączy, ale jak by na płycie padł czujnik to fan nie uruchomi się, czujnik działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego z wiatrakiem, czyli ilość obrotów wentyla zależy od napięcia podawanego na jeden z pinów wiatraka, w tym wypadku byłoby 0 V i wiatrak nie ruszy, jeżeli Everest nie widzi jeszcze bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że coś z płytą / powinien widzieć przynajmniej cpu fan /, drugie stawiam na zasilacz, podepnij mocniejszy, chociaż ten jak konkretny powinien wystarczyć

Złączono Posta : 01.08.2006 (Wto) 23:08

a to że jak włączasz kompa i wszystkie coolery działają to normalne, monitoring zaczyna się po załadowaniu systemu