Coraz więcej SPAMu na poczcie Gmail, co z tym zrobić?

Pocztę Gmail mam od paru lat, ale od kilku jakoś miesięcy zaczynają do mnie przychodzić spamowe śmiecie. Są one dobrze filtrowane przez filtr antyspamowy choć czasami zdarza się że jakiś śmieć dostanie się do „nieodebranych”. Ale z tygodnia na tydzień tego syfu jest coraz więcej, z dnia na dzień nawet ze 20 takich śmieci przychodzi. To jest naprawde irytujące bo przecież może się zdarzyć że coś ważnego zostanie omylnie oznaczone jako spam! A nie mam czasu ani ochoty przeglądać tych śmieci. Co z tym zrobić?

Ja akurat gmaila mam do śmieciowych maili, ale thunderbird ładnie filtruje spam:

Za raz będzie więcej jak boty OCR rozbroją obrazek.

Kup sobie pocztę na płatnym hostingu i po problemie, dużo mniej spamu będzie.

Możesz tez zacząć odpisywać na niego :slight_smile: jest szansa ze to oni zaczną ciebie blokować :smiley:

To nic nie da. Czym dłużej masz adres, czym go więcej używasz, tym większa szansa, że gdzieś wycieknie, a jak zacznie latać po publicznych bazach danych, to już efekt kuli.

A co na to RODO? czy to nie podlega pod jakiś paragraf? Czy można jakoś sprawdzić gdzie mój adres mail wycieka i takiego delikwenta który to rozprowadza podciągnąć pod paragraf?

https://support.google.com/mail/answer/1366858

Tak jeżeli ustalisz kto ci ten spam wysyła lub od kogo wyciekły.

Jeżeli spamer nie ma firmy w Europie to nic nie zrobisz. Może jakby miał hosting.

W Europie czyli w europie lub państwem które podpisały umowę z Europa.

Sprawdź tutaj:

https://haveibeenpwned.com/

Na główne adresy e-mailowe SPAMu nie dostaję. Po pierwsze nigdzie ich nie podaję (służą do poufnej korespondencji, np. z bankami), po drugie używam aliasów. Polecam:

https://www.33mail.com

1 polubienie

Im to lotto, wyciek morele nawet podpisują “morele newsletter”.

Mam w Chromium rozszerzenia:

  • AdGuard (bloker reklam)
  • Video DownloadHelper (do pobierania wideo)
  • Facebook “Sponsored” Ads Blocker (ukrywa reklamy na fejsie)

Czy takie rozszerzenia mogą właśnie to powodować?

Nie sądzę.
U mnie SPAMu przybyło od czasu wycieku danych na benchmark. Poza tym zawsze był. Mail jest porejestrowany absolutnie wszędzie gdzie się da, to i SPAM też przychodzi, zero zdziwienia.
Tutaj przynajmniej prawilnie ląduje w SPAMie. Za to na WP wszystko Ci ląduje w głównym folderze, i tam się już ze skrzynki nie da korzystać od jakiś 10 lat.

Mam tam darmowe konto od kilkunastu lat. Owszem, jest spam ale nie jakiś tragiczny. Wczoraj otrzymałem 5 wiadomości spamowych z czego 3 odfiltrowały filtry na WP a dzisiaj do tej pory 4 z czego dwie zostały automatycznie odfiltrowane.

Ponieważ pocztę sprawdzam regularnie to naprawdę nie jest uciążliwe.

Może. Albo ja za dużo coś pozaznaczałem do reklam jak zakładałem konto jeszcze z 7 lat wcześniej. Albo coś przez rejestrację na jakichś portalach znowu.

Walka ze spamem jest beznadziejna. :wink: Sam próbowałem kiedyś walczyć z jedną firmą o dziwo w Polsce. Firma zajmuje się spamowaniem o przyznaniu mi super medalu okolicznościowego i w nazwie ma Mennica. Cały myk polega na tym, że nawet jak usuniesz się z bazy tej fejkowej firemki, która rozsyła spam, to za miesiąc SPAM przychodzi z tej samej listy (mój wniosek), ale innej firemki-krzaka. A firma “mennica”, pomimo moich nalegań o odpierniczenie się od mojego konta twierdziła, że to podwykonawca, nie oni. :wink:

WP i pewnie też Onet zablokowało filtrowanie na swoich maliach (w ramach za darmowy mail z @wp.pl czy też @onet.pl) trzeba to robić z pomocą TB lub innego klienta pocztowego.

To nie do końca tak działa. Jeśli rozdaje się email na prawo i lewo, to prędzej czy później trafi do baz danych, którymi spamerzy się wymieniają. Dziś jeden serwer się nauczy filtrować spam, a gdy zmigrujesz do innego ISP, spam wróci.

O email trzeba dbać, nie rozdawać go na prawo i lewo.

Warto używać aliasów e-mail i pogrupować sobie je na różne usługi np. sklepy online, finanse itp. wtedy alias zawsze możesz łatwo zmienić.
Szkoda tylko, że wiele darmowych kont mail nie obsługuje aliasów lub obsługuje np. z plusem ujawniając prawdziwy adres e-mail.

Możesz też założyć np. dwa adresy e-mail jeden do komunikacji z rodziną, bankowości itd. , a drugi na bardziej “śmieciówki” np. rejestracje w sklepach online/portalach społecznościowych, forach itp.
Inaczej nie unikniesz spamu.

Są też e-mail forwardery np. https://anonaddy.com/ umożliwiające zrobienie aliasa do prawdziwego adresu e-mail.

Nie będzie.