Coś nie tak z baterią Y530 Lenovo Legion

Cześć,
Dzisiaj Windows chciał się zaktualizować, kliknąłem OK ZAKTUALIZUJ I URUCHOM PONOWNIE i od tamtego czasu bateria przestała się ładować:

image
Ciągle wygląda tak.
Lenov Diagnostic pokazuje tak

Lenovo Vantage nie zgłasza żadnych aktualizacji:

Czy ktoś może mi coś doradzić? :slight_smile:

A co Lenovo Vantage pisze o baterii?

Dzięki, po prostu wszedłem w zakładkę BATERIA na lenovo vantage i zaczął się ładować, już mam 99%

Lenovo nie jest wydawcą aktualizacji a Microsoft, czemu zatem aktualizujesz przez program Lenovo a nie z poziomu systemu?

To co przedstawia Lenovo Vantage to aktualizacje sterowników, nie systemu. A sterowniki pod laptopa wydaje właśnie producent (Lenovo).

Lenovo Vantage aktualizuje wszystko, łącznie z systemem.
Sterowniki wydaje producent ale podzespołów a nie producent komputera.

Używam Laptopów i nie tylko Lenovo od zbyt wielu lat żebyś mógł mi jakąś nowość na ich temat powiedzieć.
W przypadku Win7 Vantage był użyteczny bo sam montował wszystkie sterowniki, na dyszce jest kompletnie bezużytecznym narzędziem.
Chyba że potrzebujesz paska baterii (Power menager) i masz HDD (Active protection).

A mimo to nie masz racji :smiley:

Dowód:

Aktualizacje sterowników realizowane przez Vantage, aktualizacje systemowe realizowane przez Windowsa. Jak widzisz, Vantage nawet nie widzi aktualizacji Windowsa.

Druga sprawa w której się mylisz

Lenovo Vantage w przypadku Y540 pozwala na ustawianie trybu pracy wentylatorów, użycie trybu oszczędzania baterii - więc nie chodzi o sam pasek, a o sterowanie pracą sterownika baterii.

Zatem coś się zmieniło.
Co nie zmienia faktu że jest to tylko kolejny niepotrzebny śmieć w systemie.
I oczywiście, aktualizuje też sterowniki ale po co skoro system też to robi.

Używałeś kiedyś tego trybu oszczędzania energii?
Taki sam masz w systemie i możesz go nawet manualnie dostosować do swoich potrzeb.
Nie spotkałem sytuacji w której kontrolował by wentylatory, zapewne chodzi o psełdogejmingowe laptopy.

Używam cały czas - ale mylisz ten tryb oszczędzania energii:

image

Z tym:
image

Mówię o tym drugim, ograniczającym maksymalny poziom ładowania, ponieważ laptopa używam głównie pod kablem, a na czas kiedy pracuję na nim w drodze wystarcza w zupełności te 50-60% baterii. Ale np. wiem, że w poniedziałek czeka mnie praca w terenie, więc wyłączyłem tryb oszczędzania energii i laptop naładował się do 100%. Wyłączę go jak wrócę z powrotem do biura.

Zapewne tak, w trybie cichym nigdy nie wchodzi na wysokie obroty i w zasadzie komputer jest bezgłośny. Wiąże się to z delikatnym downclockingiem.
Przy trybie zrównoważonym CPU już chodzi w normalnym taktowaniu i np. w trakcie gry czy kompilowania projektu da się go już usłyszeć :slight_smile: Tryb wysokiej wydajności, z tego co zauważyłem, to po prostu bardziej agresywna praca wiatrakami - szybciej wchodzą na wyższe obroty. Ale to tyle.
Tak czy inaczej bardzo przydatne narzędzia.

Nie mówię, że Vantage to jest idealne narzędzie, bo nie jest. Zdarzyło mi się już raz, że ręcznie musiałem odinstalować usługi chodzące w tle, bo nie był w stanie się zaktualizować i wisiał tak przy próbie włączenia - a przez to nie mogłem sterować ww. trybami. Z tego co mówisz, bardzo dużo zależy od tego czy laptop jest w stanie wykorzystać Vantage do sterowania sposobem pracy, czy też nie wspiera takich opcji.

Czyli to nie tryb oszczędzania energii a oszczędzania baterii.
Kolejna funkcja bez sensu, bateria kosztuje stówę.
Gdzie w konsumenckich baterie są żałosne, mam jeszcze oryginalną od swojego T430 - ponad 1300 cykli i ciągle trzyma połowę tego co nowa.
Ten tryb ma na celu utrzymanie stanu naładowania dogodnego dla przechowywania, zazwyczaj jest to około 80% i nie nabijanie kolejnych cykli przy doładowywaniu.

Jak myślisz, ile dłużej posłuży ci obecna bateria?

Znajdź mi proszę baterię do Lenovo Y540 za 100 zł :slight_smile: Powodzenia - trzeba rozebrać laptopa żeby się do niej dostać.
Funkcja nie jest bez sensu - dokształć się proszę z wiedzy na temat ilości cykli w ogniwach litowo-jonowych zależnie od procentowego stanu ich naładowania.
Ile dłużej mi posłuży? Strzelam, że dwukrotnie dłużej - na tyle, żebym nie musiał jej wymieniać przez cały okres życia laptopa.

1 polubienie

Uwierz mi że jak będziesz jej potrzebował będą tańsze.

Dokształcać się nie muszę, wiem dość aby nie męczyć się oszczędzaniem baterii bo nie ma sensu, twoja męka nie zda się na wiele, nie przedłużysz zauważalnie życia tego co i tak ma się zużyć.

Skoro uważasz, że wiesz lepiej i dokształcać się nie musisz - no to o czym tu rozmawiać :slight_smile: Rób jak chcesz, ja będę robić też jak uważam za stosowne, a problem autora tematu najwyraźniej też został już rozwiązany :slight_smile:

1 polubienie

Zatem koniec OT.

Jako zwykły konsument wam napiszę, że problem jest taki, że przy wymianie baterii nie ma się gwarancji… więc pozostaje doczekać do końca okresu.

Ogólnie jak dla mnie to może to aktualizować nawet APPLE :smiley: byle by działało, weszła aktualizacja i nie ma problemu, ładuje się :slight_smile: więc najważniejsze, że problemu już nie ma.

Pozostaje pytanie, dlaczego Windowas aktualizuje coś co nie do końca działa.

Gdyby był to desktop to by można było z tym błyskotliwym stwierdzeniem się nawet zgodzić. Jednak jest to laptop a laptopa traktuje się jako całe urządzenie bez podziału na podzespoły. Wtedy sterowniki do laptopa wydaje PRODUCENT LAPTOPA. Producent laptopa też dostarcza wtedy sterowniki do Windows Update by mogły się zaktualizować z poziomu systemu.
Oczywiście można użyć sterowników producenta danego podzespołu. Jak na przykład zamiast sterowników producenta laptopa można użyć sterowników na przykład od AMD Adrenalin. Jednak nawet na stronie AMD jest napisane, że nie zaleca się tego robić i wszystkie aktualizacje sterowników zaleca się pobierać od producenta laptopa a nie producentów podzespołów z których ten laptop się składa.

Bo ta sama aktualizacja jest wydana dla tak wielkiej rzeszy urządzeń, że sprawdzenie kompatybilności jest właściwie niewykonalne.

1 polubienie

Aktualizacje sterowników przez WU są bardzo problematyczne. Najczęściej dlatego, że zawierają stare wersje. Najlepiej jest wyłączyć w systemie aktualizacje sterowników i aktualizować je za pomocą strony producenta laptopa. Na stronie producenta zawsze są dostępne najnowsze sterowniki do naszego komputera do momentu aż producent zapomni o swoim urządzeniu i przestanie je aktualizować. Wtedy warto zainteresować się sterownikami producentów z których ten laptop jest zbudowany. Przykładowo kiedy producent laptopa od bardzo dawna nie wydaje własnych sterowników do karty graficznej to warto je zaktualizować ze strony producenta chipu karty AMD/Nvidii.
Czasami sterowniki od producenta podzespołu są dużo lepsze niż sterowniki oferowane przez producenta laptopa. Ja tak mam na przykład ze swoją kartą graficzną w laptopie. Sterowniki od producenta laptopa mają bardzo skromne opcje jeżeli chodzi o konfigurację ale już sterowniki od AMD to totalny kombajn pozwalające mi zapanować nad wbudowaną kartą w laptopie w każdym detalu.

Powiadasz że producent zapewnia sterowniki?
Lenovo IdeaPad Z560, proszę mi pokazać na stronie producenta sterowniki dla Windowsa 10.

Producent zapewnia sterowniki dopóki produkt nie osiągnie statusu EOL z czego na pewno dobrze sobie zdajesz sprawę (jeśli nie, to źle o Tobie świadczy…). Oczekujesz, że 9-letni laptop będzie miał natywne wsparcie do najnowszego systemu?