Cracki - przęstępczy proceder czy pomoc dla legalnych

Otóż mam do Was takie pytanie - czy w/g was cracki są tylko i wyłącznie złem czy mają również pewien pozytywny wkład.

Mówiąc pozytywny wkład mam na myśli to iż wykonanie kopi bezpieczeństwa nie pozwala na uruchomienie zabezpieczonej gry/filmu/programu. Potrzebujemy wtedy “poprawki umożliwiającej uruchomienie gry z kopii bezpieczeństwa” czyli notabene cracka.

Mając na myśli crack mówię tu tylko i wyłącznie o samych plikach umożliwiajacych odpalenia gry z kopii bezp. - nie mówię tu o serialach ich generatorach itp. gdyż posiadacz legalnej wersji produktu ma swój własny klucz.

A jak sytuacja wygląda w świetle majestatu prawa - wszelkiego rodzaju cracki są zabronione czy dopuszczona jest ich “dystrybucja” w celu uruchomienia kopii bezp. :?: :?:

Ciekawostką jest iż nasza rodzima Cenaga wypuściła w serii Super$eller grę Hitman Kontrakty w wersji PL - jednak do jej uruchomienia potrzebujemy :

  1. Malutkiego patcha - jedyne 217 Mb :shock: z serwera Cenegi, który uniemożliwia korzystanie z akceleratorów typu flashget :shock: Patch ma na celu naprawienie usterki z dźwiękiem na niektórych komputerach - jak przekonuje Cenega …

  2. Pliku .exe rozprowadzonego przez cenegę co ciekawe w informacjach o pliku mamy taki “kfiatek”

:shock: W prawach autorskich zaś figuruje nazwa “przedsiębiorstwa” trudzącego się produkcją cracków.

A więc zapraszam do dyskusji na temat : Cracki - przęstępczy proceder czy pomoc dla legalnych.

:slight_smile:

Cracki to jest ciekawy temat.

Z jednej strony tak jak zauważyłeś problem jest z kopiami bezpieczeństwa które mamy prawo robić jeżeli kupimy oryginalną grę. Pamiętam jednak że do którejś gry- bodajze HoM&M IV- działała “kopia bezpieczeństwa” pliku .exe który tworzył się po instalacji gry- nie wiem tylko czy taka własna kopia też jest traktowana jako crack :)- ale w końcu taki exec to część produktu za który człowiek płaci więc nie sądzę…

Ciekawie do tematu podszedł CDProjekt- aby wyeliminowac problem kopii bezpieczeństwa wprowadził dożywotnią gwarancje na swoje gry więc jedyny mankament to to że ludzie z poza warszawy muszą poczekać trochę za nim do nich dotrze nowa kopia gry. szkoda że inne firmy nie idą tym tropem.

Skoro są kopie bezpieczeństwa legalne to dla czego nie mogę skopiować żadnej zabezpieczonej gry programami dostępnymi na vortalu, np. Nero, Alcohol???

Alkoholem skopjujesz jednak w 85% przypadków tej kopii nie uruchomisz - ze względu na zabezpieczenie - potrzebujesz wtedy … cracka :-k

Możesz, tylko jeśli jesteś posiadaczem oryginalnej, legalnej wersji gry lub programu i nie zamierzasz go rozpowszechniać, mało tego nie możesz używać tych dwóch płyt jednocześnie(ta druga ma tylko służyć jako kopia bezpieczeństwa).

Wszystkich zachęcam do bardzo mądrej lektury admina Cebuli na ten temat, który zna te klocki :wink:

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=11570

z tego można wywnioskować, że kopie sa legalne jeśli nie dostarczy nam jej producent. Ale jeśli nasza kopia bez zcracowanego pliku .exe się nie uruchomi - bo zabezpieczenie to co wtedy :?: :-k

Drodzy państwo - temat tematem, ale uważamy co piszemy :x

Oprócz cracków jest jeszcze jeden sposób… Obraz płyty. Sam zrobiłem sobie takie do WarCrafta i Diablo 2, bo płyty były często w użytku i się rysowały. Ale jak ktoś nei ma dużego dysku, to zostają kopie bezpieczeństwa :frowning: A niektórzy są wręcz zmuszeni do korzystania z płyt zapasowych, np. KAFEJKI. Co, dadzą dzieciakowi w rękę oryginalną gierę? Przecież mógłby on sobie ją zwyczajnie wziąć. Była w moim mieście świetna kafejka, niestety jej już nie ma. Tam właśnie tak było (kopie zapasowe). Więc chyba jest jakiś sposób na zrobienie jej bez cracka.

Tak jak pisałem - wiele zależy od rodzaju zabezpieczenia który posiada oryginalna płyta. Jeśli program do kopiowania poradzi sobie z tym zabezpieczeniem - mamy kopię. Jak nie to potrzebujemy “poprawki umożliwiającej uruchomienie gry z kopii bezpieczeństwa” czyli notabene cracka. I tu pojawia się sporna kwestia czy jest to legalne czy też nie :-s

Może wartałoby spytać się jakiegoś prawnika? Ew. zadzwonić do jakiegoś dystrybutora w Polsce. Wtedy byłoby wszystko (no prawie :wink: ) jasne

squeet sorry ale ja tu pisze o tym ze orginalna gra nie chciala mi dzialac … kupilem CD Action w ktorym byl SWAT3, wiec gra orginalna, chyab ze CD Action jest nielegalne ? :o :o a patche byly darmowe (do sciagniecia na oficjalnej stronie swat3) wiec co nei tak zrobilem ?

To się idzie do sklepu z reklamacją albo pisze do redakcji czasopisma. A Ty napisałeś, że użyłeś sobie niedozwolonego programu, aby pograć. To zrobiłeś źle.

Proszę o dyskusję nad meritum sprawy. Co do prawnika, to osobiście uważam, że może warto skorzystać z wiedzy naszego administratora, o ile będzie miał chwilkę, by temat prześledzić :wink:

Ale sama gra dziala normalnie dopóki nie sciagnalem najnowszych patchy… juz uprzedze inny pytania patche sa darmowe i sa do sciagniecia z http://www.swat3.com wiec czemu po sciagnieciu darmowych patchy moja gra przestaje byc orginalna ?

Więc squeet cracki są nielegalne :?: a co z sytuacją gdy bez niego nasz kopii bezp. nie da się odpalić :?: :-s

W CDA pisze - Reklamacje Płyt CD (oraz wszelkie z nimi problemy)

Zawsze w stopce :?

UPDATE :

Mati-182 przeczytaj wszystko odnośnie tego SWAT -a w CDA - często pisze że gra nie działa z takim i takim patchem :slight_smile:

Czyli CDA sprzedaje piraty !!

Zgadzam się z moimi przedmówcami!!

No więc właśnie - reklamacja, a nie crack.

Może zacznijmy od tego, co to jest w ogóle crack i jak powstaje, bo widzę niektórym kojarzy się to tylko z możliwością pogrania w coś na pół roku przed premierą :?

:arrow: http://en.wikipedia.org/wiki/Software_cracking

Cracker owszem, łamie zabezpieczenia. Lecz z założenia tacy ludzie robią to zawodowo, na zlecenie firm, które dbają o to, aby program był zabezpieczony. Opis luki, która pozwoliła na złamanie zabezpeiczenia zostaje raportowany do firmy, gdzie programiści pracują nad jej usunięciem…

A że człowiek jest tylko człowiekiem, więc… Zawsze zdarzy się rodzynek, któremu się oczy zaświecą gdy zobaczy dodatkową kasę. No i oczywiście pomijam osoby, które lubują się crackowaniem gier “bo im się nudzi”.

Jak już wspomniałem - co do zasady działania kopii bezpieczeństwa i metod ich uruchamiania należy zapytać prawnika.

Natomiast - gdy coś nie działa, a jest możliwość rozwiązania tego problemu, na przykład poprzez zareklamowanie płyty, kontakt z serwisem czy producentem , to w życiu bym nie pomyślał “a tam - ściągne se cracka i będzie rulez :P” :expressionless:

A Ty jak zwykle nie masz nic do powiedzenia, tylko powielasz to co napisano wcześniej, nie wnosząc nic nowego do dyskusji 8)

Crack, ściągnięty serial, podmiana plików w rejestrze, NOCD jest zawsze złamaniem warunków licencji oprogramowania :!:

Polecam lekturę. Być może to ta nasza mentalność że “crack to nic złego i rulez :P:P:P” (:wsciekly:) zasłania niektórym oczy?

:arrow: http://www.studioklm.hg.pl/crack.htm