Cracki - przęstępczy proceder czy pomoc dla legalnych


(Myszonus) #1

Otóż mam do Was takie pytanie - czy w/g was cracki są tylko i wyłącznie złem czy mają również pewien pozytywny wkład.

Mówiąc pozytywny wkład mam na myśli to iż wykonanie kopi bezpieczeństwa nie pozwala na uruchomienie zabezpieczonej gry/filmu/programu. Potrzebujemy wtedy "poprawki umożliwiającej uruchomienie gry z kopii bezpieczeństwa" czyli notabene cracka.

Mając na myśli crack mówię tu tylko i wyłącznie o samych plikach umożliwiajacych odpalenia gry z kopii bezp. - nie mówię tu o serialach ich generatorach itp. gdyż posiadacz legalnej wersji produktu ma swój własny klucz.

A jak sytuacja wygląda w świetle majestatu prawa - wszelkiego rodzaju cracki są zabronione czy dopuszczona jest ich "dystrybucja" w celu uruchomienia kopii bezp. :?: :?:

Ciekawostką jest iż nasza rodzima Cenaga wypuściła w serii Super$eller grę Hitman Kontrakty w wersji PL - jednak do jej uruchomienia potrzebujemy :

1) Malutkiego patcha - jedyne 217 Mb :shock: z serwera Cenegi, który uniemożliwia korzystanie z akceleratorów typu flashget :shock: Patch ma na celu naprawienie usterki z dźwiękiem na niektórych komputerach - jak przekonuje Cenega ...

2) Pliku .exe rozprowadzonego przez cenegę co ciekawe w informacjach o pliku mamy taki "kfiatek"

:shock: W prawach autorskich zaś figuruje nazwa "przedsiębiorstwa" trudzącego się produkcją cracków.

A więc zapraszam do dyskusji na temat : Cracki - przęstępczy proceder czy pomoc dla legalnych.

:slight_smile:


(RyleC) #2

Cracki to jest ciekawy temat.

Z jednej strony tak jak zauważyłeś problem jest z kopiami bezpieczeństwa które mamy prawo robić jeżeli kupimy oryginalną grę. Pamiętam jednak że do którejś gry- bodajze HoM&M IV- działała "kopia bezpieczeństwa" pliku .exe który tworzył się po instalacji gry- nie wiem tylko czy taka własna kopia też jest traktowana jako crack :)- ale w końcu taki exec to część produktu za który człowiek płaci więc nie sądzę...

Ciekawie do tematu podszedł CDProjekt- aby wyeliminowac problem kopii bezpieczeństwa wprowadził dożywotnią gwarancje na swoje gry więc jedyny mankament to to że ludzie z poza warszawy muszą poczekać trochę za nim do nich dotrze nowa kopia gry. szkoda że inne firmy nie idą tym tropem.


(Kamil Kluz) #3

Skoro są kopie bezpieczeństwa legalne to dla czego nie mogę skopiować żadnej zabezpieczonej gry programami dostępnymi na vortalu, np. Nero, Alcohol???


(Myszonus) #4

Alkoholem skopjujesz jednak w 85% przypadków tej kopii nie uruchomisz - ze względu na zabezpieczenie - potrzebujesz wtedy ... cracka :-k


(Wiesio52) #5

Możesz, tylko jeśli jesteś posiadaczem oryginalnej, legalnej wersji gry lub programu i nie zamierzasz go rozpowszechniać, mało tego nie możesz używać tych dwóch płyt jednocześnie(ta druga ma tylko służyć jako kopia bezpieczeństwa).


(squeet) #6

Wszystkich zachęcam do bardzo mądrej lektury admina Cebuli na ten temat, który zna te klocki :wink:

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=11570


(Myszonus) #7

z tego można wywnioskować, że kopie sa legalne jeśli nie dostarczy nam jej producent. Ale jeśli nasza kopia bez zcracowanego pliku .exe się nie uruchomi - bo zabezpieczenie to co wtedy :?: :-k


(squeet) #8

Drodzy państwo - temat tematem, ale uważamy co piszemy :x


(Igorenek) #9

Oprócz cracków jest jeszcze jeden sposób.. Obraz płyty. Sam zrobiłem sobie takie do WarCrafta i Diablo 2, bo płyty były często w użytku i się rysowały. Ale jak ktoś nei ma dużego dysku, to zostają kopie bezpieczeństwa :frowning: A niektórzy są wręcz zmuszeni do korzystania z płyt zapasowych, np. KAFEJKI. Co, dadzą dzieciakowi w rękę oryginalną gierę? Przecież mógłby on sobie ją zwyczajnie wziąć. Była w moim mieście świetna kafejka, niestety jej już nie ma. Tam właśnie tak było (kopie zapasowe). Więc chyba jest jakiś sposób na zrobienie jej bez cracka.


(Myszonus) #10

Tak jak pisałem - wiele zależy od rodzaju zabezpieczenia który posiada oryginalna płyta. Jeśli program do kopiowania poradzi sobie z tym zabezpieczeniem - mamy kopię. Jak nie to potrzebujemy "poprawki umożliwiającej uruchomienie gry z kopii bezpieczeństwa" czyli notabene cracka. I tu pojawia się sporna kwestia czy jest to legalne czy też nie :-s


(Igorenek) #11

Może wartałoby spytać się jakiegoś prawnika? Ew. zadzwonić do jakiegoś dystrybutora w Polsce. Wtedy byłoby wszystko (no prawie :wink: ) jasne


(system) #12

squeet sorry ale ja tu pisze o tym ze orginalna gra nie chciala mi dzialac ... kupilem CD Action w ktorym byl SWAT3, wiec gra orginalna, chyab ze CD Action jest nielegalne ? :o :o a patche byly darmowe (do sciagniecia na oficjalnej stronie swat3) wiec co nei tak zrobilem ?


(squeet) #13

To się idzie do sklepu z reklamacją albo pisze do redakcji czasopisma. A Ty napisałeś, że użyłeś sobie niedozwolonego programu, aby pograć. To zrobiłeś źle.

Proszę o dyskusję nad meritum sprawy. Co do prawnika, to osobiście uważam, że może warto skorzystać z wiedzy naszego administratora, o ile będzie miał chwilkę, by temat prześledzić :wink:


(system) #14

Ale sama gra dziala normalnie dopóki nie sciagnalem najnowszych patchy.... juz uprzedze inny pytania patche sa darmowe i sa do sciagniecia z http://www.swat3.com wiec czemu po sciagnieciu darmowych patchy moja gra przestaje byc orginalna ?


(Myszonus) #15

Więc squeet cracki są nielegalne :?: a co z sytuacją gdy bez niego nasz kopii bezp. nie da się odpalić :?: :-s

W CDA pisze - Reklamacje Płyt CD (oraz wszelkie z nimi problemy)

Zawsze w stopce :?

UPDATE :

Mati-182 przeczytaj wszystko odnośnie tego SWAT -a w CDA - często pisze że gra nie działa z takim i takim patchem :slight_smile:


(system) #16

Czyli CDA sprzedaje piraty !!


(ERROR22) #17

Zgadzam się z moimi przedmówcami!!


(squeet) #18

No więc właśnie - reklamacja, a nie crack.

Może zacznijmy od tego, co to jest w ogóle crack i jak powstaje, bo widzę niektórym kojarzy się to tylko z możliwością pogrania w coś na pół roku przed premierą :?

:arrow: http://en.wikipedia.org/wiki/Software_cracking

Cracker owszem, łamie zabezpieczenia. Lecz z założenia tacy ludzie robią to zawodowo, na zlecenie firm, które dbają o to, aby program był zabezpieczony. Opis luki, która pozwoliła na złamanie zabezpeiczenia zostaje raportowany do firmy, gdzie programiści pracują nad jej usunięciem...

A że człowiek jest tylko człowiekiem, więc... Zawsze zdarzy się rodzynek, któremu się oczy zaświecą gdy zobaczy dodatkową kasę. No i oczywiście pomijam osoby, które lubują się crackowaniem gier "bo im się nudzi".

Jak już wspomniałem - co do zasady działania kopii bezpieczeństwa i metod ich uruchamiania należy zapytać prawnika.

Natomiast - gdy coś nie działa, a jest możliwość rozwiązania tego problemu, na przykład poprzez zareklamowanie płyty, kontakt z serwisem czy producentem , to w życiu bym nie pomyślał "a tam - ściągne se cracka i będzie rulez :P" :expressionless:


(fiesta) #19

A Ty jak zwykle nie masz nic do powiedzenia, tylko powielasz to co napisano wcześniej, nie wnosząc nic nowego do dyskusji 8)

Crack, ściągnięty serial, podmiana plików w rejestrze, NOCD jest zawsze złamaniem warunków licencji oprogramowania :!:


(squeet) #20

Polecam lekturę. Być może to ta nasza mentalność że "crack to nic złego i rulez :P:P:P" (:wsciekly:) zasłania niektórym oczy?

:arrow: http://www.studioklm.hg.pl/crack.htm