Creative T6100 + Sound Blaster Audigy SE = problem

Jak w temacie jest nadmieniony już sprzęt a problemem jest brak dźwięku w 3 głośnikach.(centralny i tylne).Żeby pytań nie było:

*zaktualizowane oprogramowanie do karty

*prawidłowo podłączone głośniki

*W ustawieniach Windowsa Dźwięk Surround 5.1

Proszę o pomoc :frowning:

Sprawdź na jakimś np. filmie DVD z dźwiękiem 5.1 czy wszystkie głośniki grają

  • jeśli nie, to znaczy że jednak nie wszystko dobrze ustawiłeś i zainstalowałeś :slight_smile:

  • jeśli tak(jeśli dźwięk dochodzi ze wszystkich głośników), to w zasadzie jest wszystko w porządku. Standardowe empetrójki to przecież tylko dwukanałowe stereo, stad grają tylko dwa głośniki. Ale… można to jednak obejść. Poszukaj we właściwościach sterownika jakiejś opcji sztucznie zwielokrotniającej stereo na głośniki 5.1. Nie mam SB ale szukaj czegoś w stylu stereo up-mix, speaker fill (wypełnienie głośnika) itp. A już na pewno musisz to włączyć jeśli problem masz na Viście. W XP-ku i starszych tą sprawę załatwiał DirectSound, w Viście ten składnik DX jest trochę okrojony (zmieniony) i funkcję tą “załatwia” sterownik karty dźwiękowej.

Problem że nie mam żadnego filmu DVD.Na zwykłych .avi nie działają podczas gdy w opcjach ta babka czyta głośniki wszystkie wytwarzaj dźwięk a w grach i filmach zero;/

Co do tego.Żadnych opcji o podobnej nazwie nie mam.Z resztą tam mało opcji jest w ogóle.

A w ustawieniach sterownika do karty dźwiękowej ?

Kliknij prawym przyciskiem myszy na biało-niebieskiej ikonce głośniczka na pasku Tray. Wybierz “Speaker Settings”. W zakładce Speaker Selection, z rozwijanej listy wybierz “5.1 Speakers”. Uruchom ponownie komputer.

Ustawiałem to już wcześniej i było tak samo…

Widzę że masz taką samą kartę jak ja.Masz oprogramowanie dostarczone razem z kartą?Masz może w opcjach zaznaczone coś takiego jak ’ CMSS 3D ’ czy jakoś tak?

Czyli na pewno wszystko jest w porządku.

Jeżeli posiadasz jakąś grę, która obsługuje dźwięk 5.1, to sprawdź ją, wcześniej jednak sprawdź ustawienia gry chyba, że gra automatycznie dostosuje się do ustawień sterownika. Najprościej byłoby sprawdzić na filmie DVD, ale piszesz, że nie posiadasz takiego.

Z jakiegoś mojego wcześniejszego posta…

A np. ‘CoD 2’ obsługuje 5.1?(bo nie wiem).

Dodam jeszcze że gdy jest włączona ta funkcja ze wszystkich głośników leci dźwięk(zawsze) ale coś robi z filmami i grami (tną się niesamowicie).

Powtórzę bo nie wiem czy zauważyłeś…

Mam taką samą kartę, tylko że posiadam głośniki systemu 2.1, więc owa opcja jest mi niepotrzebna więc włączonej jej nie mam.

Opcja, o której piszesz, to przerobienie dźwięku STEREO, np. z plików MP3, WMA do systemu SURROUND (aby dźwięk odtwarzany był we wszystkich głośnikach).

Oczywiście.

A jest jakiś inny sposób żeby mieć taki efekt a nie używać tej opcji?? :expressionless:

(Chodzi mi głównie o filmy i muzykę, no a gry swoją drogą)

Bez tej funkcji dźwięk stereo powinien być szłyszalny np:w tylnych głośnikach, ale dużo ciszej - tak jest przy moich

głośnikach.Mam pytanie:po zainstalowaniu karty [sterowników] zainstalowałeś wszystkie aktualizacje polecane przez Creative autoupdate. :o

Pobierz na przykład tego sampla albo tego i sprawdź, czy odtwarza dźwięki 5.1

P.S. Podobno, gdzieś tam koło opcji włączania/wyłączania CMSS’a jest też coś nazwane Stereo Surround. Spróbuj to włączyć.

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=237690

Owszem jest ta opcja ale właśnie przy jej używaniu zacinają mi się filmy i gry chodzą wolniej (nie wiem dlaczego :expressionless: ) ale cudowny dźwięk leci wtedy ze wszystkich głośników.

Co do Autoupdate’u. Parę rzeczy do pobrania wyskoczyło. Załączam zasysanie bo wyszło tego 180 MB.Zainstaluje i dam znać.

Co do pierwszego sampla.Cisza taka jak była w centrum i tyle. Zaraz 2 sprawdzę (na wszelki wypadek).W 2 wszystkie się odzywają.Aktualizacje jeszcze się ściągają.

______________________________________

Aktualizacje ściągnięte i zainstalowane.Ale nie w tym sens.Bo funkcja CMSS chodzi to grają wszystkie ale do filmów się nei nadaje bo się zacinają wtedy :expressionless: .Nie da się jakoś tego ominąć ale żeby efekt był taki sam. :?:

Jeżeli tylko filmy “się tną”, to IMO najprawdopodobniej kwestia (ustawień) kodeków. Nie próbowałeś przypadkiem osiągnąć dźwięku 5.1 instalując jakieś kodeki czy filtry DirectShow? Pytam, bo kiedyś miałem to samo i trochę mi zeszło zanim osiągnąłem pożądany efekt :slight_smile:

Spróbuj odinstalować wszystkie zbędne (dublujące się) kodeki i zostaw na przykład tylko ffdshow z wyłączonymi wszystkimi opcjami postprocesingu (przetwarzania) dźwięku. Zainstaluj i zostaw wszystkie wartości domyślne.

I/albo (choćby dla testu jeżeli wolisz docelowo inny program) spróbuj z innym odtwarzaczem, najlepiej takim, który nie używa systemowych kodeków a ze swoich własnych, “wbudowanych”. Na przykład VLC z videolan.org albo GOM Player.

P.S. Ominięcie CMSS i/lub Stereo Surround jest możliwe ale… zawsze coś nie będzie działało. Bo będziesz musiał zastosować wtyczkę DSP do konkretnego playera i wtedy nie będzie dźwięku we wszystkich głośnikach w grach (starszych, tych z dźwiękiem dwukanałowym), na stronach www (flashki itp) czy też dźwięki systemowe.

Nie instalowałem nic poza ffdshow i allpalyerem - to do filmów a do dźwięku tylko sterowniki(i oprogramowanie) do karty.

Możesz rozwinąć ten temat?

Używam Stereo Surround - dlaczego aż tak to obciąża filmy, no i trochę te starsze gry?.

A ten temat też mógłbyś rozwinąć?Co i jak zrobić?Masz taką kartę jak ja?Jakie głośniki?

OK, no to spróbujmy nieco podsumować temat :wink:

Nie, nie mam takiej karty, ale ponieważ nikt inny nie zabierał tu głosu, to postanowiłem wtrącić swoje trzy grosze. Mam najzwyklejszego w świecie, zintegrowanego z płytą główną Realteka AC’97 i to nawet bez High Definition Audio Output. Mój komputer ma już swoje lata i wtedy nie było takich luksusów :slight_smile:

Ciągle nie piszesz jaki masz system. Bo np. u mnie pod XP, nie było żadnych tego typu problemów. Po prostu podłączyłem kabelki wg. instrukcji, włączyłem programik umożliwiający automatyczne wykrywanie złącza jack (sam rozpoznaje jaki głośnik/urządzenie jest podpięte do jednego z trzech gniazd : In, Out, Mic) i działało. Natomiast na Viście, jak już pisałem trochę czasu i nerwów mi zeszło zanim to zadziałało :).

Przede wszystkim - najnowsze sterowniki i niezbędne minimum programów pomocniczych tegoż sterownika pozwalających na uzyskanie minimum pożądanych efektów, czyli np. wspomniane klonowanie stereo na pozostałe głośniki. To już masz.

Następna sprawa - kodeki audio. Jest kilka filtrów i wtyczek do programów (np. do Winampa) pozwalających na osiągnięcie tego efektu. Na przykład opcja stereo up-mix w oknie konfiguracji audio ffdshow czy np. filtru (bodajże AC3Filter), czy jeszcze jakieś inne wynalazki, które też wypróbowałem :). Niestety - na Viście to nie chciało działać. Pewnie w wyniku tych ograniczeń w DirectX 10 z Visty. Albo działało (wtyczka do Winampa) ale obciążało (na nieakceptowalnym dla mnie poziomie) procesor.

Zajrzyj do konfiguracji kodeków dźwięku ffdshow i zresetuj wszystko do wartości domyślnych. Wyłącz ffdshow dla wszystkich formatów dźwięku, które system i tak obsługuje - mp3, wma, wav itp. Zostaw tylko te bardziej egzotyczne - ogg, flac, ac3 itp, itd. Zobacz, czy nie masz gdzieś włączonego postprocessingu dźwięku - czyli np. właśnie tego stereo up-mix (albo niechcący włączonego down-mix czyli “spłaszczania” stereo tak żeby wszystkie głośniki grały to samo), jakiegoś equalizera itp. itd.

Powtórzę - przede wszystkim zacznij od zera, czyli ustawienia dźwięku 5.1 wyłączne we właściwościach sterownika karty oraz systemowym Panelu Sterowania (ja tutaj np. mam to wspomniane wcześniej ‘Wypełnienie głośnika’ czyli jak przypuszczam to co SoundBlaster nazywa klonowaniem głośników. Poza tym upewnij się, że dźwięk jest odtwarzany przez odpowiednie urządzenie. Np. wyłącz S/PDIF jeśli nie masz nic podłączone takim kabelkiem.

O ile się nie mylę mam taką samą zintegrowaną (Realtek AC’97).Mówisz że da się podpiąć zestaw 5.1 pod tą zintegrowaną?U kumpla kiedyś byłem to miał w opcjach zaawansowanych przypisanie właśnie takich funkcji na głośniki poprzez gniazda w zintegrowanej(myślałem że po prostu mam starszą i nie mogę takiej opcji mieć).

Da się tak?Jak to można osiągnąć?i Czy to strasznie zmieni jakość dźwięku(czy będzie dźwięk we WSZYSTKICH( :expressionless: )głośnikach?

Mój ma ponad 5 lat więc do superszybkich maszyn nie należy 8) .A co do systemu.Według mnie Vista się nie nadaje do niczego.Tylko ładnie wygląda.Oczywiście Windows XP Professional z SP2.

U mnie na XP-ku działało to “od kopa” :slight_smile:

Przednie głośniki (razem, przez złączkę coś w rodzaju trójnika 2 “żeńskie <->1 męski”, który dostałem z głośnikami) do gniazda In, Tylne głośniki (podłącone j.w.) do Out, Sub+centralny do AUX (a nie jak napisałem wcześniej MIC).

W Realtek Sound manager (Menadżer dźwięku Realtek) ustawiłem ‘6 głośników - 5.1" (to samo w Panel Sterowania -> Dźwięki i urz. audio’. Dodatkowo uruchomiłem w Sound managerze) automatyczne wykrywanie złącza (jack autosensing) i ew. opcję ‘Zamień subwoofer z centralnym’ jeśli z testów wynikło, że odwrotnie podłączyłem.

I grało, bez problemów. W każdym programie, grze czy czymkolwiek wydającym dźwięki.

P.S. Oczywiście trzeba mieć co najmniej DirectX 9 ale sądzę, że to nie jest problem.

P.S.2 Co do jakości dźwięku… nie jestem jakimś tam specjalnie wyrafinowanym audiofilem ale dla mnie, po przesiadce z wartych 15 PLN “pierdziawek” 2.0 to było jak niebo a ziemia :slight_smile:

Takiego czegoś nie mam :-|.

Co do podłączenia.Z subwoofera wychodzą 3 kable.Nie da się ich podłączyć pod zintegrowaną :?: (ja muszę wszystkie głośniki podpiąć pod niego i dopiero z niego idą te 3 kable).Znaczy czy nie ma programiku jakiegoś czy coś?sterownika?nie wiem.Coś co by to powiązało?

Nie masz Menadżera dźwięku, bo to trzeba zainstalować, razem ze sterownikami do tego AC’97

Na pewno podłączyłeś (wypakowałeś z pudełka :wink: ) wszystkie kable? U mnie (Modecom MC-5050) w subwooferze jest pięć wejść zbierających kabelki od głośników (2x przód, 2x tył i centralny) i sześć (trzy podwójne) wyjścia z subwoofera (a konkretnie ze znajdującego się w nim wzmacniacza) do komputera.

U mnie na subwooferze znajduje się 6 wejść(2 na tylne,2 na przednie,1 na centralny [każdy głośnik ma swój kabel] i na zasilanie) oraz kabel wychodzący(rozchodzący się na 3 wtyczki).