Czarny ekran - zdławiony komputer

Witam !

Na początku powiem od razu, że tak, owszem szukałem rozwiązania, ale żadne z nich nie rozwiązało mego problemu.

Na szybko : Obecna karta zaczęła przyprawiać mnie o ból głowy podczas grania w różnorakie gry. (Geforce 7025)

Kupiłem więc Gainward 9800GT 1024mb DDR3 Green Edition.

Uradowany pobiegłem do domku i odinstalowawszy starą kartę z Panel Sterowania>System> Menadżer Urządzeń wkładam nowiutką kartę do slota.

Podłączam kabelek, przykręcam śrubki sprawdzam czy wszystko się trzyma kupy i naciskam okrągły guziczek odpowiedzialny za włączanie komputera.

Przy normalnym włączaniu(ze starą “zintegrówką”) komputer wydawał coraz wyższy dźwięk hmm jakby “wiatru”, po czym rozlegało się wysokie i krótkie “PIIIP”

po czym ukazywał się ekran startowy.

Ale nie w tym przypadku. Po naciśnięciu guziczka komputer zaczął “wydmuchiwać ten wiatr”, ale pisk się nie rozległ. Zamiast okienka startowego na monitorze nie pokazało się nic, panowała na nim czarna rozpacz. Poza czarnym ekranem zauważyłem, że guziczek pod monitorem zamiast na niebiesko świeci się na pomarańczowo (co oznacza, że monitor jest w “wygaszony”. Komputer nie reagował na nic. Dopiero po odłączeniu nowej karty funkcjonował normalnie.

Myślałem, że może to być wina procesora więc z oszczędności wyciągnąłem pieniążki i pobiegłem dokupić zasilacz OCZ ModXStream PRO 500W.

Dalej nic.

Proszę o pomoc, borykam się z tą kartą od świąt…

Od razu mówię, że nie za bardzo mam jak sprawdzić tą kartę na innym komputerze.

Mój sprzęt :

Procesor :AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 5200+ 2.6 GHz, 960MB RAM

Karta Graficzna (zintegrowana) :NVIDIA GeForce 7025/NVIDIA nForce 630a

Karta graficzna (nowa) : Gainward 9800GT 1024MB DDR3 Green Edition

Zasilacz : OCZ ModXStream PRO 500W

Jeżeli trzeba coś dopisać, proszę mnie o tym powiadomić.

Cenię każdą odpowiedź

Pozdrawiam.

Hmmm jeżeli GeForce 7025 masz zintegrowaną to może spróbuj ją wyłączyć w menadżerze urządzeń, a następnie podepnij nową - może jakiś konflikt występuje i karta zintegrowana sie nie wyłącza… Nie wiem czy dobry tok myślenia, nie miałem do czynienia z taką sytuacją.

jaką masz płytę główną?

Hej,

Konflikty między kartą zintegrowaną i dedykowaną to naprawdę bardzo rzadkie przypadki. Ogólnie po wsadzeniu jakiejkolwiek karty graficznej do portu graficznego - bez znaczenia czy to PCI-E czy AGP - karta zintegrowana jest deaktywowana w BIOS’ie. Na dobrą sprawę nie jest więc widoczna w systemie operacyjnym.

:arrow: Do jakiego portu podłączyłeś monitor po zmianie karty graficznej?? Czy oby na pewno do portu tej nowej karty, a nie przypadkiem do porty karty zintegrowanej?? To oczywiście ma spore znaczenie. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dobrze monitor jest podłączony… A kartę włożyłem do slotu hmm… niebieskiego :stuck_out_tongue: (Nad nim jest napisane PCIE_16)

Płyta główna to CHYBA (nie jestem pewien jak to sprawdzić ;o) GA-M68SM-S2

Hej,

Oki, czyli rozumiem, że monitor podłączony do portu na śledziu karty graficznej. :slight_smile:

:arrow: Czy przypadkiem karta nie wymaga dodatkowego zasilania?? Nie znajduje się na niej wejście, którym powinna być do karty dostarczana dodatkowa moc??

Pozdrawiam,

Dimatheus

proponuję zaktualizować bios

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-m68sm-s2_10/download/bios

ale bądź pewny co do modelu płyty!

Pytałem się również o to w sklepie - odpowiedź : nie.

Dodane 14.02.2011 (Pn) 11:22

@nukemski

To ta, wygląda dokładnie tak samo :wink:

Hej,

Faktycznie, modele te nie posiadają dodatkowego zasilania.

Możesz sprawdzić to przy pomocy programu CPU-Z bądź Speccy - można też żyć komercyjnych wersji testowych Everesta.

:arrow: Czy po odłączeniu karty dedykowanej jest możliwość uruchomienia komputera na karcie zintegrowanej?? Czy wtedy też pojawia się błąd??

:arrow: Wszystkie kabelki od nowego zasilacza podłączone??

Pozdrawiam,

Dimatheus

wygląd wyglądem, ale musisz być pewien modelu, sprawdź jeszcze jaką wersję biosu obecnie ma twoja płyta

To tak… Tak z zasilacza wszystkie oprócz jednego :o takiżólty wymiary w kawadracikach 2x4.

Już ściągam ten CPU-Z

Dodane 14.02.2011 (Pn) 11:43

Link do screena z tego programiku : http://img809.imageshack.us/i/20110214130018.png/

Hej,

Czyli jest OK - podłączenie ATX 20 pin po prawej stronie płyty oraz ATX 12 V po lewej stronie procesora.

Błędne wgranie BIOS’u może na dobre unieruchomić płytę, dlatego ważne jest sprawdzenie dokładnego modelu. Możesz zrobić screen’a z CPU-Z z zakładki Mainboard.

A co z tym??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak, po odłączeniu karty dodatkowej wszystko działa normalnie.

http://img819.imageshack.us/i/20110214130536.png/

bios masz wersję f1, aktualizuj, tylko pamiętaj co do modelu płyty, tutaj nic się nie dowiemy, sprawdź rachunki zakupu, najczęściej jest podawany model płyty, możesz to także odczytać z płyty, jeśli to gigabyte to nie powinno być problemu, ten producent najczęściej oznacza swoje płyty modelem

Proszę i zapraszam do dyskusji, a tymczasem ja zawitam ponownie dopiero koło godziny 21, głupie Walentynki :stuck_out_tongue_winking_eye:

No ale cóż, do zobaczenia ! Moje Gadu : 10686253

Hej,

Chyba tak faktycznie będzie najlepiej. Poniżej screen, gdzie szukać dokładnej nazwy płyty.

99911161996802554632_thumb.jpg

Czyli raczej nie problem z RAM’em, bo przy karcie zintegrowanej komputer też by nie startował poprawnie…

Najlepiej faktycznie zaktualizować BIOS lub - jeśli to możliwe - sprawdzić kartę na innym sprzęcie, gdyż istnieje spore prawdopodobieństwo, że to ona jest uszkodzona.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zaktualizowałem BIOSa do wersji F3

W jakimś poradniku było napisane, aby wyłączyć kartę w Zakładce “integreated Peripherals” (czy coś w tym stylu).

Niestety nie mam pojęcia gdzie…

Mam tam takie opcje (dokładnie przepisane z BIOS’a) :

On-Chip IDE Channel [Enabled]

NV SATA Controller [Enabled]

>Serial-ATA RAID Config [Press Enter]

Po wciśnięciu ENTER (przejściu dalej) wyskoczyło mi coś takiego :

Onchip Sata Mode [iDE]

x NV SATA Pri-Master [Enabled]

x NV SATA Pri-Slave [Enabled]

x NV SATA Sec-Master [Enabled]

x NV SATA Sec-Slave [Enabled]

To Tyle z tamtej zakładki… Przejdźmy dalej.

Onboard Audio Function [Auto]

On-Chip MAC Lan [Auto]

Onboard 1394 [Enabled]

>SMART LAN [Press Enter]

Po wciśnięciu ENTER (przejściu dalej) wyskoczyło mi coś takiego :

Start detecting at Port.

Cable less than 10M.

/\ Migało w kółko, aż się przestraszyłem i wyszedłem z tej opcji.

To tyle z tamtej zakładki… Przejdźmy dalej.

Onboard LAN Boot ROM [Disabled]

Onboard Serial Port [3F8/IRQ4]

Onboard Panallel Port [378/IRQ7]

Panallel Port Mode [sPP]

x ECP Mode Use DMA 3

On-Chip USB [V1.1+V2.0]

USB Keyboard Support [Disabled]

USB Mouse Support [Disabled]

Legacy USB storage detect [Enabled]

Hej,

Żadne z powyższych nie dotyczą zintegrowanej karty graficznej. Spróbuj zerknąć w BIOS’ie do sekcji Advanced Chipset Features.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Przykro mi, ale nie mam tam takiej opcji…

Mam tylko :

>Standard CMOS Features

>Advanced BIOS Features

>Integrated Peripherals

>PnP/PCI Configurations

>PC Health Status

Po drugiej stronie “tabelki” mam już tylko polecenia takie jak Load, save, exit itp.

Hej,

Sprawdź zatem w sekcjach Advanced BIOS Features albo w PnP/PCI Configurations; w PC Health Status powinny być tylko temperatury i napięcia, natomiast w Standard CMOS Features ustawienia czasu, dysków i tym podobnych…

A czy w sekcji Integrated Peripherals zjechałeś do samego dołu??

Pozdrawiam,

Dimatheus