Czekanie na uruchomienie wkopanego światłowodu

Czyli oni najpierw we wsi wszystkim po wkopują ten światłowód tak jak mi koło domu i potem pokoleń pospadają każdego, czyli mówiąc najprościej puszcza sygnały do każdego i wtedy operatorom wyskoczy, ze pod tym adresem mogą składać oferty? Orientujesz się tak totalnie na oko czy takie coś może trwać miesiąc, dwa, trzy? Czy skoro mi wkopali światłowód to mnie mogą już zespawa w najbliższym terminie i oddać światłowód do działania?

Mógłbyś pokazać przykładowe zdjęcie takiej mufy światłowodowej :slight_smile:

Wystarczy tekst powyżej wrzucić do „gógla”

1 polubienie

Co z tego, jak są różne i nie wiem, które się stosuje najczęściej.

To jak z kablem. Są kable zewnętrzne i wewnętrzne. Tak samo urządzenia indoor i oitdoor. Dlatego są różne mufy.

Generalnie do mufy wprowadza się kabel światłowodowy i w niej rozprowadza zespawane włókna. Po drugiej stronie spawa się włokno z gniazdkiem lub przełącznicą i wyprowadza patchcord do ONT.

Ten co mam wkopany gdzie najpierw wkładali taką niebieską rurkę, a nią kabel ze zdjęcia to raczej był zewnętrzny taki specjalny do wkopania, a to co będą mi robić do domu to pewnie będzie wewnętrzny. Nie wiem za bardzo bo pierwszy raz w życiu mam z tym styczność. Jak wpisuje adres tutaj:

https://getfibre.pl

Miejscowość Kalinówka. to moja jest powiat lubelski i nie znajduje. Na infolinia z tej strony dowiedziałem się, ze najprawdopodobniej dopiero 9 sierpnia pod moim adresem uruchomią światłowód. W każdym razie jak na tej stronie znajdzie Kalinówka (pow. lubelski) to znaczy, ze działa, ale operatorom może się nawet za miesiąc po tym czasie dopiero wyświetlić, ze mam światłowód.

Tu dzwoniłem:

https://www.fiberhost.com.pl/pl

Musiałbym znajomego ISP zapytać jak to wygląda, ale w mojej opinii dopóki kabel jest niezakończony w jakikolwiek sposób, dla klienta ten kabel nie istnieje, a raczej usługa nie istnieje. Jak postawią Ci tam jakąś skrzynkę, to pewnie wtedy pojawi się na stronie możliwość podłączenia. Kabel trochę wygląda jakby tam miała zostać postawiona skrzynka, ale niekoniecznie.

Tak mi na środku skrzynkę pierdyknąć mogą?? :stuck_out_tongue: Chyba nikt by sie na to nie zgodził :stuck_out_tongue:

Przy drodze głównej do której mam około 150 metrów od siebie do domu nie ma żadnej skrzynki na razie.

Czyli nie czekać za szybko aż jakiś operator zadzwoni z ofertą światłowodu?? Szkoda bo się pod jarałem i trochę dziwne, że w kopali i teraz czekaj nie wiadomo ile.

P.S. Jak będziesz mógł podpytaj znajomego operatora jak to wygląda bo ja nie mam kogo zapytać. Wśród moich znajomych większość ma w bloku, a na wsiach to na razie jedyny, który ma w ogóle wkopany.

Skrzynka może być w innym miejscu, dlatego pewnie zamkną to w mufi.

To u mnie będzie to robił operator, z którym podpiszę umowę i z tej mufi pociągną światłowód do pokoju, którego chce, nie zależnie czy na parterze, czy na piętrze? W domu założą (zapomniałem nazwy) przejście z światłowodu na skrętkę?

Żebym mógł podpisać umowę oraz, żeby operatorzy widzieli ten światłowód muszą podpiąć mnie do tej jakiejś skrzynki, gdzieś tam, czyli będzie już sygnał w światłowodzie?

Do domu wprowadzą Ci jedno z włókien. Włókno pewnie zostanie podłączone do ONT. Może to być sam terminal lub router z wbudowanym ONT. Dalej już podłączasz po miedzi do czego chcesz.

OK. Dzieki. Jeszcze może się orientujesz w takiej Netii jak się bierze telewizje to zabiera ona transfer z łącza, czy idzie nie zależnie od mojego łącza internetowego od nich. Chodzi mi o to, ze wezmę 600-tke i telewizje to czy bedzie mi zwalniac internet czy dają oddzielny transfer na to. Nie moge na stronie Netii nigdzie znaleźć info czy na jeden odbiornik dają czy można na 3?

W Orange wyczytałem, ze idzie przez oddzielny VLAN telewizja i mozna na kilka odbiorników, ale cenowo Netia lepsza. Na razie i tak wezmę bez TV bo do października 2022 mam Canal+ przez satelitę o ile w tym roku odpalą ten światłowód.

W ogole zastanawiam sie czy warto iść w telewizje z światłowodem bo po za Netią i Orange to większość ma tylko kanały w SD i ceny za specjalnie nie urywają w sensie światłowód z TV.

W Synology są ustawienia dla IPTV oddzielne i nawet jest do wyboru Orange. Plus ma ciekawą promocje 1Gb w cenie 60 zl w promocji wiec może na nich bedę polował bo większośc za 69 daje 600Mb. Tylko pytanie jak dziala CP IPTV czy tez nie zaleznie od glownego łącza światłowodowego.

Masz zostawiony zapas na działce, podejrzewam, ze jeszcze, spawacze nie pospawali sieci. Najszybciej wiadomości dostarczy CI sam wykonawca, czy już skończył budować sieć na całym odcinku, który umożliwia oddanie go do użytku. Jeśli infrastruktura budowana jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, to na tej sieci swoje usługi mogą świadczyć rózni operatorzy. Czesto jest tak, że już w trakcie budowy, w danej miejscowości pojawiają się banery reklamowe przyszłych dostawców, ale warunkiem jest oddanie do użytku danego odcinka.

Tylko ja tak naprawdę nie wiem kto jest wykonawcą. Firma, która to wkopywala przy głównej drodze we wsi i do mnie do domu. Zrobila swoje i sie zawinela. OD 27 maja ich nigdzie nie widać. Nie mam do nich telefonu. Jak u mnie wkopali to twierdzili, ze mogę zamawiac. Ja juz obdzwonilem wszystkich operatorów, na stronach sprawdzam i na razie operatorzy nie widzą, że mam śweiatłowód. T-Mobile i INEA twierdza, ze powinno byc oddane po 9 czerwca, ale w ich systemach moze dopiero moj adres pojawic sie za miesiąc od tej daty. Na tomiast ta firma twierdzi, ze 9 sierpnia: Fiberhost

Więc tak na prawde, ciężko się dowiedziec co kolwiek. Lokalni operatorzy Świdnik lub Lublin twierdza, że to nie oni robią i na pewno nie będa mogli na tym kabl;u świadczyc swoich uslug i mnie splawiają.

Dlatego dopytuje tu Eksperta.

TV zjada transfer (ok. 8Mbps), bo to jest zwykły streaming, nie typowe IPTV.
Ciekawe też w jaki sposób rozwiązują QoS. Pewnie tak, że po prostu jakość zjeżdża w dół jak wysycasz łącze ;D

W Orange masz prawdziwe IPTV po multicascie i to już pozwala zagwarantować jakość.

Oddzielnie od głównego łącza w Orange czy też zjada transfer?

Masz dedykowane pasmo/vlan pod TV.

Orientujesz się chociaż pewnie w Orange można, ale chodzi mi o to czy jak teraz bym wziął światłowód z Orange to za rok można w promocji jakiejś dobrać w Orange to TV?

Tak jak praktycznie u każdego operatora możesz w trakcie umowy dokupić dodatkową usługę (np. TV), tak w Orange nie może być inaczej. Czy w jakiejś promocji to trudno powiedzieć, nie znam promocji dla Orange z rocznym wyprzedzeniem :slight_smile:

Czy w Orange IPTV dekodery do TV muszą byc połączone kablem z routerem czy idzie to po Wi-Fi np 5Ghz? Pytam bo dom byl budowany w czasach gdzie raczkowała Neostrada i jeszcze byla z limitem danych wiec kabli ethernet po pokojach nie ma. Sam nie zrobie tego, a nie bardzo mam kogo poprosic wiec musial bym tym od operatora pewnie zabulic za kabel i robote np do 2 pokoi na dole od routera i jeden w tym samym pokoju co router? Po Wi-Fi mniejszy problem.