Częste restarty z przegrzania i błędy kernela 41

Witam, 2 tygodnie temu wrocil do mnie komputer z serwisu Morele, trafił tam bo się wyłączał wykryto iż komputer się przegrzewa wiec zakupiłem dodaktowe chódzenie Arctic 34 Esport. Tydzień temu znowu zaczął się wyłączać a w dzienniku zdarzen pisze błąd Kernel Power 41. Na nastepny dzien problem ustąpił (chyba wtedy odinstalowalem Dragon Center oraz zmienilem sterowniki z 20.8 na 20.4.1)
Teraz pojawia się ten sam błąd. Nie wiem co robić.
Robiłem test power supply, zmieniałem sterowniki, aktualizowałem chipset, testowałem cały komputer pod względem wirusów też nic nie wykrył. Nie chce znowu wysyłać tego komputera moreleowcą bo ta wymiana chlodznia trwała jakies 3-4 tygodnie. Prosze o pomoc

Specyfikacja
7 3700x
B450 aorus elite
5700xt Gaming X
16 gb ram 3200mhz adata Xpg d41
dysk spp 512gb m.2, +2tb baracuda
Psu silenium pc 750w spc169
obudowa tez jakas silentium pc
chlodzenie arctic 34 esport

p.s wczoraj po instalacji dragon center zauwazylem ze jak przelacze sie na tryb extereme performance to niekiedy zacina polowe ekranu na milisekunde. a dziś wyskoczył bsod irql not less or equal

Na początek zainstaluj system na czysto, od nowa. Nie wgrywaj żadnego dodatkowego oprogramowania oprócz tego, które zainstaluje sam Windows. Możesz ewentualnie wgrać sterowniki dla karty graficznej. Ściągnij OCCT, Furmark - sprawdź jakie są temperatury pod obciążeniem CPU i GPU (najlepiej jednocześnie).

Włączony jest profil XMP dla pamięci RAM? To dodatkowo: memtest86

Nie ma xmp, gdy go wlaczalem to zaczynal nawalac bdosami jak ak 47. Jest ustawiony na 3200mhz.

Wybierz jedno.

Sam ustawiałeś?

Tak

To wróć do wartości domyślnych.

Ustawienie CL19 dla 3200MHz oznacza skuteczne obniżenie wydajności pamięci.

Właśnie testuje te ramy, na auto wywaliło 2666mhz i tez cl19, wiec włączyłem profil xmp i teraz je testuje. Ale zauważyłem że jak dziś włączyłem komputer to błąd kernel power pojawił się 30 sekund przed włączeniem komputera :O.

Około 9:23 wbiło mnie w windowsa
Dodam tylko że komputer sie podczas wlaczania nie wylaczyl ani nie dawal zadnych dziwnych znaków.

Przy ustawieniach 3200mhz cl16 xmp profile 1 po 30 sekundach occt wywaliło znanego mi Bsoda Memory_Managment. Ale gdy przełączyłem na profile 2 czyli 3000mhz cl16 normalnie śmigało bez problemu.


Dodam ze dzis komp sie jeszcze nie wylaczyl

Temperatury też dobre

Po tym pierwszym occt które wywaliło, zrestartowalem kompa zeby zmienic na ten profile 2 i zgadnijcie co. Wyglada na to ze kernel power dzieje sie tez podczas wlaczania kompa.

Około 9:43 wbiło mnie do windowsa, tak samo zadnych oznak wyłączenia, normalne uruchomienie. Zauważyłem że te błędy nie za każdym razem tak naprawde się wydarzyły, mam na myśli w podglądzie zdarzeń tydzień temu pisało że system się wylaczył bez uprzedniego czystego zamkniecia, ale ja dalej mialem go wlaczonego w czasie tego błędu :face_with_raised_eyebrow:

Ustaw prawidłową datę w systemie i BIOSie.

Data jest taka sama w biosie jak i w windowsie

Może ktoś wie co się dzieje, przed chwilą włączyłem komputer i uruchomilem podglad zdarzeń : Kernel-Power41 o godzinie 15:16:40 a gdy sprawdzałem była 15:17:10. Już nie wiem co robić.

Jak teraz masz ustawiony RAM?

W sumie to jest temat dla @jajecpl - masz dokładnie te same pamięci, które on chce kupić. Jak widać na załączonym obrazku może być problem z puszczeniem ich na pełnej prędkości z B450.

Może nie zamykasz systemu, tylko go usypiasz i w trakcie tego uśpienia dostaje jakiś zanik prądu, albo inny błąd?

Na XMP profile 2 czyli 3000Mhz cl16, na profilu 1 nie dzialaly na pelnej predkosci.

Nie ma szans, komp jest za każdym razem wylaczany

Sprawdź za pomocą memtest86 czy przy tym taktowaniu pamięci są stabilne.