Częstotliwość procesora w viście

Witam

Mam mały problem, mianowicie mam procesor AMD Athlon 64 X2 4600+ standardowo taktowany 2,4GHz, ale mam go podkręconego do 2,76GHz. Mimo to w viście wyświetlany jest jako 2,4GHz (CpuZ wyświetla poprawnie)

Jak można temu zaradzić, żeby vista wyświetlała poprawnie częstotliwość procka?

corew.th.jpg

Vista zawsze pokazuje wartość producenta a nie wartość rzeczywistą, ja bym się tym nie przejmował jeżeli CPU-z pokazuje dobrze.

a może istnieje jakaś możliwość (pogrzebanie w rejestrze itp) żeby pokazywała rzeczywistą?

Mi pokazuje wartość rzeczywistą:

15fhxj6.jpg

…standardowo ten procesor chodzi na 2.0

nic nie robiłem - samo się zmienia kiedy zmieniam częstotliwość taktowania.

Mój system to: VISTA Business 32bit z zainstalowanym SP1

…może to przez Twój SP2? a moze przez 64bit?

SP2 nie ma nic do rzeczy, zainstalowałem go dopiero dzisiaj. na SP1 też nie wyświetla poprawnie częstotliwości tak samo jak na wersji 32-bit. coraz bardziej mnie to zaczyna dziwić, może winna jest wersja Ultimate chociaż ona powinna być wyposarzona we wszystko co posiadają inne wersje, a nie okrojona, sam już nie wiem :frowning:

patrząc na twój zrzut ekranu z Cpu-Z dziwi mnie częstotliwość HT, którą masz 1000MHz przy szynie 250Mhz. ja przy tej samej częstotliwości szyny 250MHz, HT mam 1200MHz. Jaką standardową częstotliwość HT ma twój procesor przy standardowej szynie FSB?

core2.th.jpg

PS. teraz mam ustawioną szynę na 230MHz bo przy 250 procesor sie podkręcał do 3.00GHz i w strzesie temp dochodziła do 50C, a mam tylko boxowe chłodzenie więc obniżyłem do 230. :slight_smile:

Standardowo szyna ma 200MHz przy maksymalnym mnożniku x10 co daje 2.0GHz na taktowaniu pamięci 200MHz. HT Link ma wtedy 1000MHz.

Z FSB podejść mogę do 300MHz przy mnożniku x9 co daje 2,7GHz ale wtedy pamięci nie wyrabiają w 1:1 co odbija się znacznie na odczycie i zapisie do pamięci. Aby system był stabilny HT link muszę wtedy obniżyć, aby dawał 600MHz.

Max co moge wycisnąć z pamięci to 253MHz więc postanowiłem zejść z FSB do tej wartości aby całość chodziła 1:1 - to najbardziej wydajne ustawienie według moich spostrzeżeń. Chcąc mieć pewność stabilności systemu zszedłem o 3 MHz do równych 250MHz. HT Link przy standardowym mnożniku ma wtedy 1250MHz - jego też zmniejszyłem o jeden stopień i dlatego mam HT 1000 - nie zauważyłem żadnej różnicy w testach przy HT1250/1000 - nie ma sensu bić tu w górę.

i1e79l.jpg

…z leciwego sprzętu da się też małe co nieco wykrzesać

bfrv34.jpg

no ja narazie maksymalnie ustawiałem szyne na 250, cały system działał sprawnie, testowałem pod grami, tylko podczaj instalacji visty instalator się zawieszał więc zszedłem do 230. myślę że pamięci nie wyrabiały, które pracowały z częst. 750Mhz (stand. 667)

PS. ładne masz ocenki w viście, ja nie mam takich przy moim procku i pamięciach co mnie trochę dziwi, karta ma słabe wyniki bo to w końcu to już staruszek (GF 6600)

  1. spróbuj zejść z HT Link do 1000 bo to nie ma żadnego wpływu na osiągi, a może powodować niestabilność

  2. Podnieś FSB

Moje pamięci to DDR1-400 a wkręciłem im o 100 więcej przy całkiem żwawych timingach (2,5-3-3-8)

DDR2 - zwłaszcza te pierwsze 533 i 667 kłaniają się zwykle DDR1 stąd moje dobre wyniki w Indeksie wydajności VISTA

okey spróbuję, dzięki za rady.

pozdrawiam

Dodane 02.04.2009 (Cz) 20:33

ustawiłem w biosie szynę na 250MHz i ręcznie HT na 1000MHz, ale niestety nie działa, w cpu-z podaje, że HT wynosi 1250MHz :confused:

powinieneś mieć w biosie wybór: auto lub manual

gdy wybierzesz manual to pojawią się albo mnośniki, albo częstotliwości - ja musiałem ustawić 800MHz żeby pokazywało mi 1000 - też tak pewnie masz…

aha, czyli jak chce osiągnąć 1000 to musze ustawić 800? a ja w biosie wybrałem manual i wybrałem 1.0GHz

Okey już ustawiłem, teraz jest git :smiley:

core3.th.jpg

to dlatego masz 1200…

teraz moje pamięci prawie dorównują twoim :stuck_out_tongue: w viście mam ocene 5,8 :stuck_out_tongue:

i o to chodziło =D> bardzo ładnie to wygląda - a temperaturą się nie przejmuj 50stC to nie jest dużo w stresie - max temp pracy dla tego procka to do 71stC. Dla stabilności ustawiłbym jeszcze napięcie na chociaż 1.25 bo coś niskie masz - na stabilności może się odbić

Dodane 02.04.2009 (Cz) 21:00

spróbuj popracować jeszcze nad timingami - powinieneś się zrównać do mnie

żeby zmienić napięcie rdzenia musze wyłączyć AMD cool&quiet? a jak mogę zrobić coś z timingami bo nie mam bladego pojęcia?

a jakie optymalne napięcie ustawić?

ja mam cool&quiet wyłączone. O kręceniu pamięci jest masa w sieci - przechodzisz w biosie na manual i testujesz sprzet aby stabilnie chodził na jak najniższych timingach - to indywidualna sprawa w każdej konfiguracji

no niestety nie mam takiej możliwości w biosie, ale to nic mówi się trudno. jeszcze raz dzięki za wszystkie rady

a jaką masz płyte główną?