Czip m1

Szukałem sobie po stronkach informacji o wydajności czipu M1 i jestem ciekaw waszych spostrzeżeń w tej tematyce , do tej pory jestem ciekaw jego dużej wydajności i znalazłem dużo informacji o jego porównaniu z normalnymi kartami graficznymi i są to :Nvidia GTX 1050Ti oraz Radeon RX 560 ,myślę że robi dobrą robotę jak na procka :slight_smile: ,
Dobre też jest to , że na luzaku można korzystać również z windowsa :slight_smile:Ogólnie jestem zadowolony jak na razie czas pokaże.
Jakie są wasze refleksje z nim związane?

Wszystko zależy od tego co dokładnie chcesz się dowiedzieć mówiąc jakie macie refleksje z nim związane…
Dobra zacznijmy od początku. Komputery z M1 są pierwszymi z seri nowych procesorów ARM więc obecnie trwa migracja producentów oprogramowania. Także trzeba mieć to na uwadze. Jeśli chodzi o wydajność i szybkość działania i uruchamiania aplikacji przepisanych na nowo to jest lepiej niż dobrze. Natomiast aplikacje które działają w trybie Rosetta 2 to tutaj bywa różnie. Ale musze przyznać że na przykład takie Rhino 6 działając przez rosette działa szybciej niż ten sam program natywnie na moim starym Macbook Air z 2017. Także to już coś :slight_smile: Komputer ogólnie jest dobry ale miewa dziwne odpały czasami wysypie sie jakaś aplikacja tak bardzo, że komputer zawisa na amen nawet gładzik nieodpowiada. Tylko twardy reset. Próby wyłączenia komputera kończą się restartem maszyny i pokazaniem informacji “komputer uruchomiony ponownie z powodu błędu” i dopiero ponowne wyłączenie faktycznie go wyłączy. Bywają takie dziwne momenty, że aplikacje które dzialały przez 2-3 dni teraz nagle przestały się uruchamiać… O perypetiach wgrywania systemu na czysto nie będę pisał bo od tego jest osobny temat dosłownie pare tematów niżej… Ale msze przyznać, że dopiero wgranie czystego systemu zaradziło większości problemów…

Bardzo fajnym bajerem jest możliwość instalacji i użytkowania aplikacji z iOS/iPadOS na macOS… Coś wspaniałego :slight_smile: Parallels Desktop 16 jest jak zawsze fajny ale odnosze wrażenie, że momentami zabardzo obciąża komputer… czuć, że zarówno Windows jak i Mac zaczynają działać jakoś tak bardziej flegmatycznie… to się porostu czuje i widzi po tym jak imersyjne są aplikacje i komendy w nich wykonywane. Windows w wersji ARM jest taki… hm powiedzmy mocno-średni żeby nie mówić, że ch**owy… Pomimo, że potrafi już emulować x86 to jednak niewszystkie aplikacje działają (niestety)… A jakby tego było mało na windowsie nie da się dodać drukarki. Przynajmniej u mnie wyświetla sie informacja, że tego modułu nie ma więc sorry. A ponieważ nowy Air został moją podstawową maszyną pracy to bez drukarki trochę lipa… Odrazu mówię drukarki działają bezpośrednio na macu ale… no właśnie ale tak trochę jak upośledzone bo tylko drukują… Urządzenie obsługuje A4/A3 ja mam jedynie do dyspozycji A4 i tylko kolor czarny… brak możliwości druku w kolorze i dwustronnie itp… nie ma prawie żadnych opcji…

Ogólnie budowa komputer jest spoko zachowując 13,3" ekran przy mniejszej konstrukcji i braku wentylatora powoduje, że komputer jest idealnie cichy :slight_smile: co mnie osobiście cieszy… i nie ukrywam był to jeden z powodów dla których wybrałem właśnie ten komputer :smile:

Mimo to oceniam, że warto było…

W sumie to on dupy nie urywa w porównaniu z byłym moim (teraz żony)MBP 16 /2019 ,ale jeżeli o montaże czy obróbki w 4K to dosłownie masakra ,w dodatku dla porównania te same progsy testowałem na lapku MSI z GF1650 .
hmmm ten czip jest jakis poj…any ,albo tego nie ogarniam :stuck_out_tongue:

Możesz następnym razem bardziej po polsku, a nie gwarą z osiedla?? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: Bo ja nie bardzo rozumiem tej gwary.

Ja mogę się wypowiedzieć ogólnie o aplikacjach w kwestii odczucia. Aplikacje, które są nawet w wersji testowej jak np Adguard Nightly, natywnie skompilowane pod M1 działają lepiej, tzn. mniej muła system i komputer, oraz czuć, ze wszystko robią szybciej. To jest oczywiste, ze ta sama stabilna aplikacja na Rosette 2 działać może gorzej. szczególnie, ze działa non-stop w tle. Dalej tak proste z pozoru aplikacje jak Spotify, Tidal, Deezer, które nadal działają przez Rosette 2 tez potrafią zamulać komputer, mnie przez to np wiesza się aplikacja PeoPay od Pekao mimo, ze jest na iPAda i ma wsparcie natywne dla M1

Moim skromnym zdaniem Natywnosc dla M1 w macOS ruszy z kopyta jak Apple wyłączy Rosette no chyba, ze developerom zarówno aplikacji płatnych jak i darmowych będzie zwisać czy ktoś może korzystać z ich aplikacji, a jak wiadomo macOS 11/3 w niektórych regionach świata ze względu na prawa autorski ma wyłączać Rosette, zobaczymy jak będzie w Polsce. Chyba, ze bedą dwa buildy aktualizacji z Rosetta lub bez.

Ogólnie wszystkie apki z Natywnym wsparciem M1 działają lepiej i to czuć. Z dnia na dzień co raz więcej takich aplikacji.

Co do muzycznych, z streakingiem muzyki, to moim zdaniem powinni dać sobie spokój z wersjami Desktop i te mobilne zrobić tak, aby natywnie działały z M1 i obsługiwały duże ekrany bo po co dwie różne aplikacje, a na pewno tym co mają maci na Intelu nie bedą chcieli na razie wyłączyć tych desktopowych aplikacji.

Jest doskonały do internetu, natywnych aplikacji, które nie mają za wiele obliczeń. Czyli do komputerów z FB, allegro, dokumentami itp. i to tyle.
Wszystko co wymaga konkretnej mocy i jeszcze da się dopalić kartą GFX wyprzedza m1 o lata świetlne.

Jak przepiszą wszystko na ten chip, to będzie super zabawka, niewielkie wymiary, energoszczędność, fantastyczna wydajność. Ale jeśli ktoś myśli, że sobie wyrenderuje filmy czy animacje szybciej niż na stacjonarnym kompie z odpowiednią grafiką, albo obsłuży bazę danych szybciej niż na normalnym procesorze, to się bardzo myli.

Z tego co czytałem na zagranicznych forach przewidują, że cięzko bedzie Appleowi znacznie przyspieszać ten rodzaj architektury, ale kto wie, oby nie. Każda konkurencja dobra!

Wydaje się jednak, że szybkość tego procesora w zadaniach czysto obliczniowych nie różni się mocno od Ryzen 7 4800u 15W. Jest bardzo dobrze, ale dalej nie wydaje się to przełomem.

Jestem windowsiarzem wiec nie mam jak sprawdzić, czy na tym nowym Macu M1 dalej jest tak wybitnie energooszczednie na wstrzymaniu systemu? Kolega ma Air 2017, na wstrzymaniu potrafi on działać i miesiąc bez zauważalnego spadku baterii, co mnie zadziwia. Modern Standby w Windows połyka mniej wiecej 7-8% baterii na dobe. Mówimy tu oczywiscie o samym wstrzymaniu, bez hibernacji. Ekspresowym otwarciu laptopa i logowaniu w ciagu sekundy do systemu.

Szybkość jest niezła ale nie jest jakimś przełomem. To co wyróżnia M1 to energooszczędność przy tej niezłej szybkości.

Na pewno wydzielanie ciepla i pewnie odprowadzanie udalo im się dobrze ogarnąc, czekam na windowsowych producentow zeby wzieli sie za to :wink:

Porównanie poboru prądu przez całą platforme: Ryzen 7 w Acer Swift SF314 i Macbook air M1:

Macbook Air M1:

Przy czym M1 jest od np i5-L16G7 z tego porównania - sporo szybszy https://gadgetversus.com/processor/apple-m1-vs-intel-core-i7-1065g7/

2 pierwsze screeny są porównaniem Ryzen 7 4700u oraz M1 Appla. Inna sprawa że jakoś mocno nie ufam testom syntetycznym. Chętniej sprawdziłbym pakowanie danych bądź kompilacje w programowaniu. Benchmarki właściwie niewiadomo co robią pod swoim silnikiem, cholera ich wie czy ktoś nie sypnie kasą jak bywało wprzeszłości u Intela.

Apple M1 vs AMD Ryzen 7 4700U - GadgetVersus

Proszę bardzo, 7zip
https://openbenchmarking.org/test/pts/compress-7zip-1.7.0
M1 na 68 pozycji przed takimi procesorami jak już dosyć stary ale jednak pełnonapięciowy Intel Core i7-5960X

Tu też trochę ciekawych testów

Wydaje mi się, że juz sobie wyjaśniłem tabelą najniższą w moim ostatnim poscie, wydaję się, że procesory są mocno zbliżone, możliwe, że na minimalną korzyść dla M1; aktualnie wchodzi jeszcze nowszy ryzen. Prądowo także bardzo mocno podobne.

Ja nie rozumiem czemu ludzie porównują technologie ARM z x86. To dwie różne technologie i ARM różni w tym wszystkim energoszczednosc, a nie bicie rekordów Guinessa w wydajności i poborze energii. Zrobicie lub znajdzie analizę ile tak naprawdę ludzi na świecie używa komputera do tylko profesjonalnych i mega wydajnych zadań, a ile do internetu, muzyku, filmu i arkusza kalkulacyjnego. Możliwe, ze się zdziwimy i moim zdaniem na tych poza profesjonalistami Apple stawia. Małe, energooszczędne, chłodne i na swój sposób wydajne, ale porównywanie dwóch różnych technologi ze sobą jakimi są ARM i x86 moim zdaniem większego sensu nie ma bo do różnych celów zostały stworzone.

Panowie, też szukam o tym informacji, ale czy warto? Tak realnie kupować nowego MacBook pro np. do amatorskiego edytowania video i codziennej pracy?

Jeżeli aplikacja do tego obsługuje Natywnie M1 to myślę, ze warto, ale to sprawdź najpierw tutaj:

Jeżeli nie to powiem ci, ze Przez Rosette 2 aplikacje działają różnie nawet mniejsze.

1 polubienie

Do zastosowań półprofesjonalnych warto , wydajność robi swoje , a co do pełnego profesjonalnego używania to na razie wątpię.

1 polubienie

Warto jeżeli cenisz sobie najnowsze rozwiązania, bardzo dobry stosunek mobilności/wydajnoci/energooszczędności i Twoje programy są już w wersji na M1 zgodnie z tabelą podaną przez @anon76124836

Jeżeli potrzebujesz mocy do obróbki np filmów i nie masz problemu z tym, żeby mieć większego/grubszego laptopa, który krócej chodzi na baterii to każdy laptop z nowoczesną dedykowaną kartą graficzną, którą wspiera program do montażu, będzie szybszy.

ON1 Photo RAW + Adobe Premiere + mielenie baz danych Wordpressa :slight_smile:
I niestety, ale mój lenovo legion powoli zaczyna mnie irytować ponieważ nie ma żadnego rocket science w tym wszystkim, a edycja zdjęć i mielenie baz ostatnio idzie wolno.

Stąd moje zainteresowanie tym M1 jako, że pozostaje otwarty aspekt pójścia do klienta i pierwszego wrażenia :wink: Wielkie dzięki za odpowiedź, sprawdzę listę aplikacji.

https://helpx.adobe.com/ro/premiere-rush/user-guide.html/ro/premiere-rush/help/whats-new/2021-3.ug.html#m1-devices

1 polubienie