Czy defragmentować dysk ssd?

witam zakupiłem nie dawno dysk ssd goodram 512 gb i pytanie czy musze go defragmentować???

Nigdy. Defragmentacja SSD skraca ich żywot.

1 polubienie

Może coś Ci pomoże: https://www.dobreprogramy.pl/Dyski-SSD-defragmentowac-czy-nie-defragmentowac-oto-jest-pytanie,News,60464.html
Poza tym, kiedyś byłem też na forum poinformowany, że dyski SSD w żadnym wypadku nie defragmentuje się, bo ponoć same w jakiś sposób “defragmentują” się.

Jedynie optymalizować. Jednak system W10 sam ma ustawione, że robi to automatycznie raz w miesiącu.

Ja zawsze ręcznie defragmentuje, ale dysk HDD jak przekroczy 15%. Jakoś nie ufam automatycznym ustawieniom.

HDD można ręcznie bo to mu nie zaszkodzi. Ja mówię tylko o optymalizacji. To nie jest defragmentacja. A to właśnie system robi raz w miesiącu i powinno wystarczyć. Podobno jak optymalizację SSD sie zablokuje albo w ogóle nie będzie się jej wykonywało ani automatycznie ani ręcznie to dysk SSD zwolni.

Nie wiem czym jest optymalizacja dysków. Czym to różni się od standardowej defragmentacji?

z tego co wiem ssd sie nie defragmentuje dlatego pytam

Już wiem: Optymalizacja polega na ponownym ułożeniu fragmentów w sąsiadujące lub ciągłe klastry. Pozwala to na szybsze wczytywanie plików do pamięci. Optymalizacja konsoliduje również wolne miejsce, aby zapobiec fragmentacji nowo dodawanych plików.

Dokładnie. Jak wejdziesz we właściwości dysku SSD to masz dwa przyciski. Analizuj i Optymalizuj.
Wybiera się ten drugi. Zwykle W10 sam dba o to by robić to prawidłowo. Jak tego nie robi to można wymusić to ręcznie lub ustawić harmonogram. Z tego co kiedyś wyczytałem - jedna optymalizacja na miesiąc powinna wystarczyć. I w odróżnieniu od defragmentacji optymalizacja na SSD trwa kilka/kilkanaście sekund.

Raz w miesiącu wystarczy pod warunkiem, że nie są wykonywane duże operacje co chwilę na dysku. Tak mi się po prostu wydaje.

to jaka jest prawda wkoncu? bo nie chce tez zniszyc dysku

Zajrzyj tu:

Optymalizacja - tak, defragmentacja - nie.

Otóż, nie bardzo sam dba! Mam ustawioną optymalizacje codziennie(!) tylko dla partycji systemowej i jak widać na zrzucie, od 35 dni system automatycznie ani razu nie przeprowadził optymalizacji. No, ale może to “wyjątki” potwierdzają regułę? :laughing: :thinking:!
Zrzut%20ekranu%202021-04-10%20144153

Z tego co czytałem to bardzo poważny błąd jeżeli optymalizujesz SSD codziennie. Po jednej z aktualizacji nawet był błąd i system robił to właśnie przy każdym uruchomieniu systemu. Wszyscy wtedy podnosili alarm, że “aktualizacja niszczy dyski” bo za każdym razem podczas uruchamiania systemu go optymalizuje.
Nie wiem dlaczego u ciebie jest tak a nie inaczej. U mnie w systemie (wersja 2004) jest ustawione co 30 dni i tak system to robi.

Mój zajechany już SSD dosyć wolno działał a komputer się długo włączał, po 7 latach zdecydowałem się zdefragmentować go myśląc, że może to coś da. I się udało, dysk odżył i to znacznie. Efekt był na tyle zadowalający, że celowo zapełniałem go do maksimum dużymi plikami, po czym defragmentowałem ponownie a pliki te skasowałem. Tą czynność powtórzyłem około 5 razy w jednym dniu. Po każdym razie sprawdzałem czas dostępu do sektorów, i za każdym razem było lepiej. W końcu zszedłem z czasem włączenia komputera z 3 minut do około 20 sekund czyli mniej więcej tyle ile było zaraz po zakupie komputera w 2013 roku. Od tego czasu, po około roku od serii defragmentacji dysk nadal pracuje szybko. Co więcej temperatura dysku jest średnio niższa o 15 stopni i bateria trzyma dłużej. Mam gdzieś screeny przed i po, jak znajdę mogę wrzucić.

Jak napisałem wyżej, widocznie “wyjątki potwierdzają regułę”.

To dotyczy HDD, takie działanie ułatwia i przyspiesza znalezienie i odczyt danych, SSD nie ma tego problemu, nie ma mechanicznej głowicy i bardzo długiego czasu dostępu do danych.
SSD potrzebuje optymalizacji tak bardzo jak jej nie potrzebuje ponieważ ona nic nie zmienia w przypadku dysku półprzewodnikowego.

To o czym piszesz to jest defragmentacja. Wciąż nie potrafisz rozróżnić różnicy między defragmentacją a optymalizacją. To drugie właśnie jest stworzone dla dysków SSD a to pierwsze dla HDD. I nie należy tych metod mylić ze sobą. Długa droga jeszcze przed tobą.