Czy jest możliwość ukrycia folderu Windows i Program Files?

Witam,

Czy jest możliwość całkowitego ukrycia folderu Windows i Program Files w Windows 7?.

Myślę tu nie o ukryciu w/w folderów poprzez PPM > Właściwości > Ogólne (Karta) > Ukryty, a ukryciu w takowy sposób żeby nie było do tych folderów dostępu, a system był uruchamiany standardowo.

Ukryć niby się da (jako tako), ale żeby nie było dostępu do katalogu systemowego to zupełnie inna sprawa.

A po co Ci to?

Można coś zepsuć w systemie,to są główne katalogi z zainstalowanymi programami.Mogłbyś zmienić ikony,ale zmiana nazw zepsuje ścieżki w systemie.Zwłaszcza zmiany w katalogu Windows o ile ci system pozwoli mogą załatwić system.Bo system ma wszystko w katalogu C:\Windows.

Nie może nie być dostępu, ten katalog musi być do odczytu przez użytkownika, bo musi być dostępny przez jego procesy. Aplikacje korzystają z bibliotek Windows żeby działać.

Nawet zwykłe ukrycie katalogu będzie się utrzymywać aż do najbliższej aktualizacji/konserwacji

Plikiem desktop.ini można spolszczyć nazwę, przecież mamy „pliki programów (x86)”, no chyba że użytkownik ograniczony lubi sięgać po TotalCommander (wtedy ShellClassInfo może zostać zignorowane).

Można założyć nowe konto w systemie z ograniczeniami do tych katalogów.

nie zalogujesz się, odbierając prawa do tego katalogu :smiley:

Prawa do widoczności czy odczytu, to nie, to oczywiste, ale prawa do modyfikacji już tak.
Innymi słowy - foldery będą widoczne, ale użytkownik nic nie będzie mógł zmienić w tych folderach, czy cokolwiek zainstalować. To można zrobić.

Można, ale nie trzeba. Tak jest bowiem domyślnie.

Dla ukrycia folderu można użyć polecenia
attrib +S +H Windows
jak będziesz w cmd w katalogu C:\ odpalonym z uprawnieniami administratora

Wtedy będzie to jako ukryty element systemowy, więc jeżeli nie ma zaznaczonej opcji pokazywania ukrytych elementów systemowych to nie będzie widać

Dzięki wielkie za odpowiedzi.

Kolega @aesereht pytał po co mi to… przyznam że dla własnej wiedzy z racji że miałem okazję mieć laptopa, który właśnie miał ukryty folder Windows i Program Files. A rzuciło mi się to w oczy jak wszedłem na dysk C że nie ma tych że folderów, a system właśnie Windows 7 uruchamiał się bez problemu.

Ale jak piszecie że nie ma takowej możliwości żeby ukryć folder Windows i Program Files to musiało by być zastosowane inne rozwiązanie skoro te foldery muszą być widoczne do poprawnego funkcjonowania systemu.

W starych Windowach było możliwe ukrywanie plików systemowych,ale prosto wystarczyło to odznaczyć,więc to raczej takie proste zabezpieczenie.

W nowych też. Na tej samej zasadzie.

Wystarczy zaznaczyć, aby folder Windows był ukryty, a w opcjach eksploratora plików zaznaczyć, aby nie pokazywał ukrytych plików, folderów, ani dysków.

image

image

Ale niby łatki narzędzia Microsoft Safety Scanner cofają już to:

A tych raczej nie da się zablokować by się nie pojawiały za miesiąc.

@Radek68 owszem można ukryć folder poprzez Ukryj we właściwościach folderu Windows czy Program Files, ale pojawia się pytanie czy jak się ukryje tak foldery to czy po ponownym uruchomieniu / włączeniu system uruchomi się?.

Tak (bo tylko ukrywasz je a nie odmawiasz dostępu).
Są przecież domyślnie ukryte w systemie na przykład Programm Data, jak ustawisz „pokaż ukryte pliki i foldery” dopiero się pokazują.

Przyznam że mam nie co obawy żeby tak właśnie ukryć jak pokazał @Radek68 czy uruchomi się system… .

Po co ci ukrywać te foldery?

Tak,bo tylko je ukrywasz,a nie modufikujesz.

Wrócę do tematu… to mogę ukryć dowolny plik, folder (poprzez PPM > Właściwości > Ukryty) w folderze Windows czy Program Files i mimo że będzie plik czy folder ukryty system uruchomi się?.