Czy karta graficzna ze złączem 2.1 zadziała na płycie ze 1.0

(Neo Policy Nhc) #1

Mam taki jakby problem, a mianowicie karta http://www.morele.net/karta-graficzna-a ... d5-399724/ jest na złączu 2.1 a moja płyta ma 1.0. I teraz problem, bo karta wymaga 75W, bez dodatkowego zasilania, zaś złącze 1.0 dostarcza max. 75W. I też pytam, czy karta wystartuje (i będzie stabilna #-o ) i co gorsza czy nie sfajczy mi płyty (albo złącza) :lol: . Zasilacz jest odpowiedni, więc nie pytać "Podaj moc i markę zasilacza". Tak na uboczu, czy te złącza są kompatybilne wstecznie i czym się różni 2.0 od 2.1? Dzięki bardzo za pomoc :smiley: .

(deadinhollywood) #2

Ta płyta miała problemy z kartami graficznymi 2.1. Złącza 2.0 i 2.1 fizycznie są takie same. Różnice to swego rodzaju optymalizacje i to nawet nie w wydajności itd. Musisz poszukać na necie aktualizacje biosu płyty głównej bo wiem ,że gigabyte takowe wydawał dla swoich płyt z 1.0 dla kart z 2.1. Pewnie czy zadziała to odpowie Ci ktoś kto tę płytę posiadał. Napisz do gigabyte i może coś wymyślą.

(mozilla007) #3

Raczej ciężko określić, bo ta karta pobiera w podstawie ok 66W, czyli tak powinna działać, choć mogą być problemy ze stabilnością. Co do różnic w PCIE to są dwie: Napięcie to już wiesz i prędkość przesyłania danych.

x1 v1.0 500 MB/s

x2 v1.0 1000 MB/s

x4 v1.0 2000 MB/s

x8 v1.0 4000 MB/s

x16 v1.0 8000 MB/s (8 GB/s)

x16 v2.0 16000 MB/s (16 GB/s)

x16 v3.0 32000 MB/s (32 GB/s)

Raczej gwarancji nie daję, że karta zadziała. Trzeba się liczyć z tym, że po prostu PC włączy się bez obrazu lub się nie włączy. Co do PCIE 2.1, a 2.0 to różnica prawie żadna, powstało by wprowadzić jakoś PCIE3.0. Tak mi się zdaje. Podaj może model płyty jeszcze, chyba że to któraś z opisu ?

(Neo Policy Nhc) #4

Model w podpisie - Gigabyte GA-73PVM-S2 . Zaś bios mam najnowszy - http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … nload/bios , bios F9E czyli BETA, najnowszy :slight_smile: . A te złącza pci-e to 1.0 jest fizycznie inne od 2.0? (np. ta taka przerwa przy boku złącza jest gdzie indziej) . A karta pobiera 75w, chcę od ASUS’a który wydaję ją w OC, lepsze chłodzenie i lepsza wydajność, za czym idzie pobór energii, a 75 w to max. dla 1.0 #-o . Wracając do biosu, w opisie zmian w wersjach biosu nic nie wspomniano o kartach graficznych. Napiszę do Gigabyte, a tym czasem będę czekał na kolejne odpowiedzi.

(mozilla007) #5

No fizycznie nie widzę różnicy, jedynie różnica w transferze danych i napięciu jest. Dodatkowo tutaj masz po angielsku, ale masz ile przypuszczalnie karta pobiera. http://www.geeks3d.com/20110516/tested-asus-radeon-hd-6670-review/6/

(Neo Policy Nhc) #6

Kurde, przerąbane jak jest aż 194w na graniu i 90w na idle, chociaż to mało możliwe, bo 2.0 dostarcza 150w. Ciekawe, musiała być dodatkowo zasilana, ale teoretycznie nie jest (na wypadek mam 1 wtyczkę PEG w zasilaczu). Czekam na dalsze odpowiedzi.

(mozilla007) #7

Nawet mając jedną wtyczkę, to nowsze karty mają rozdzielone napięcie i pobiera ileś tam z PCIE, a resztę z zasilania zewnętrznego.

(deadinhollywood) #8

Tutaj masz odpowiedź na Twoje pytanie:

http://forum.giga-byte.co.uk/index.php?topic=6608.0

Prawdopodobnie nie zadziała. Gigabyte do tej płyty wydał jeszcze jeden bios w wersji F9F i na tym powinno działać. Link do biosu znajduje się w jednym z postów.

(Neo Policy Nhc) #9

Właśnie trafiłeś na temat, który sam też czytałem. Ten bios jest do płyty innej, końcówka nazwy inna :-x . Nie wiedząc o tym jeszcze pobrałem i program odmówił posłuszeństwa, nie pasowało :smiley: . Mam najnowszy, dostępny na stronie producenta. Czekam na kolejne odpowiedzi.

(sadaj72) #10

92W podczas obciążenia furmarkiem to raczej bajki, program obciąża także jeden rdzeń cpu stąd prawdopodobnie wynikło tak duże przekroczenie TDP.

(mozilla007) #11

sadaj72 mi się zdaje że wartości są podane dla całego zestawu, bo karta chyba sama od siebie tyle nie pobiera.

(deadinhollywood) #12

Tak ale konstrukcyjnie to są te same płyty. Ta druga dodatkowo ma firewire i lepszą kartę graficzną. Chipset i gniazda są identyczne stąd też mogą występować dokładnie te same problemy. Napisz do Gigabyte’a. Na pewno mieli już takie pytanie i będą wiedzieli czy będzie wszystko ok czy nie.

(Neo Policy Nhc) #13

Druga, tzn. ta z H czy bez H ? Przecież karty mają takue same, pisze na stronie producenta wyraźnie że jest 7100, czyli to samo. Jednak się muszą różnić czymś bardziej, skoro Q-Flash odmawia posłuszeństwa. Napisałem do Gigabyte i można było się spodziewać - brak odpowiedzi już długi czas… W tym czasie może ktoś mi powiedzieć, czy gdybym podłączył kartę 2.0 ale z dodatkowym zasilaniem, to by wtedy zadziało?

(mozilla007) #14

To wtedy zasilanie jest dzielone na kabel i na PCIE i tutaj się rodzi kwestia jak jest dzielone, na to pytanie nie odpowiem.

(deadinhollywood) #15

Zdecydowana większość kart 2.0 będzie działała w slocie 1.0 i 1.1.

(Neo Policy Nhc) #16

To wiem, tylko kwestia zasilania, aby “płyta nie zrobiła grilla ze złącza PCI-Express i karty” - mój kuzyn, kiedy umierała jego karta “GTX460” zabierając ze sobą złącze - a więc i całą płytę :smiley: . Upatrzyłem sobie http://www.morele.net/karta-graficzna-a … az-419077/ . Będę musiał sobie zmienić zasilacz na lepszy, karta wymaga dodatkowego zasilania, co idzie mi na rękę, bo nie będzie tak obciążony slot. Karta wymaga 150w na idle i ok. 250w w stresie. Jest to chyba najlepsza karta graficzna na Morele.net ze złączem 2.0. Jeszcze nie dostałem odpowiedzi od Gigabyte, w zamian za to dostaję miliony spamu w języku niemieckim…

(sadaj72) #17

Skąd bierzesz takie informacje, bo na pewno nie pokrywają się z prawdą?

(Neo Policy Nhc) #18

Czytałem jeden z benchmarków, wybrałem pierwszy lepszy z google.

Dodane 04.07.2013 (Cz) 18:37

Ok, wybór padł na Asus GTX550 Ti, ponieważ na youtube są filmiki, jak gość z moim mobo ma tego GTX’a, procesor minimalnie lepszy i 4 gb ramu zawija w FIFE 13 ultra stabilne 60 fps, BF2: BK ultra 30-40 fps, Bordenland 2 ultra stabline 60 fps i napisałem do niego i powiedział że zadziała spokojnie. Dzięki wam za pomoc.

(Jaro070) #19

Seria GTX4xx lubiła sobie pojeść prądu:

wykres4.jpg

źródło: http://blog.pclab.pl/opson/W.poszukiwan … %C5%84,153

(Neo Policy Nhc) #20

Pobór 210w na cały komputer to bardzo ładnie, tylko tyle zużywa większość komputerów ekonomicznych z zintegrowaną grafiką…

Fajny jest ten artykuł o GTX’ach :slight_smile: .