Czy Linux w wersji x86 obsługuje 4GB RAMu?


(Jacob) #1

Witam!

Zbliżam się do przesiadki na system Ubuntu - tylko zastanawia mnie czy mogę zainstalować ten system w wersji x86 na moim komputerze z 4GB pamięci operacyjnej i czy ten system będzie to w 100% wykorzystywać?

I czy dla mniej doświadczonego użytkownika lepiej będzie pracować na Linuxie 32 bitowym czy na 64 bitowym?


(Chillout) #2

System 64 bitowy jest powyżej 4GB.

Nie ma zauważalnej różnicy.

ubuntu-pytania-temat-sterownikow-ramu-instalacji-t366448.html


(Jacob) #3

Dobra, ale czy 32 bitowy obsłuży poprawnie 4GB RAMu czy tylko 3 z kawałkiem jak Windows, a pozostała pamięć nie będzie wykorzystywana...


(Chillout) #4

Odpowiedź masz w linku: http://www.ubucentrum.net/2008/09/uywan ... ram-w.html . Tak samo jak windows. Przejrzyj link, aby dowiedzieć, jak zrobić, żeby ubuntu obsługiwało 4GB. Jest to prosta robota. :slight_smile:


(mati75) #5

32 bitowe jądro z obsługą bigmem działa do 192 GB ramu.


(roobal) #6

Bigmem - literówka koledze się wkradła :wink: Bigmem to nazwa paczki w repozytorium Debiana a w Ubuntu jest to akurat linux-image-server, oprócz tego jest jeszcze linux-image-generic-pae.

Pozdrawiam!


(dragonn) #7

Dokładnie bigmem obsłuży 4 GB ramu, a to wszystko dzięki PAE http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension , występuje ono również w Widowsach ale tylko w wersji na serwery. Słyszałem ale kiedyś opinię kogoś (chyba nawet na tym forum) że PAE zwalnia trochę szybkość dostępu do ram-u, nie zważywszy na to czy to racja, moim zdaniem lepiej używać 64 bity, jeżeli ma się taką możliwość.