Czy mogę wykonać downgrade z wykorzystaniem UEFI?

Mam Windows 10. Chcę zainstalować Windows 8.1 z pendrive z wykorzystaniem UEFI, ale słyszałem, że starszego systemu nie można zainstalować. Czy to prawda?

 

Moja konfiguracja BIOSu Lenovo

 

Boot Mode - Legacy Support

Boot Priority - UEFI First

USB Boot - Enabled

PXE Boot to LAN - Enabled

 

Boot Mode ustawić na UEFI

 

Instaluję system na czysto.

Mogę. Ale chyba mnie ktoś nie zrozumiał, bo nie powiedziałem, że skonwertuję partycję na GPT. To znajomy.

Źle słyszałeś, albo nie zrozumiałeś na czym polega kwestia downgrade.

Wiem co to downgrade. Odwrotność upgrade’u. Ja tak mówię skrótowo

 

https://winclub.pl/topic/8632-instalacja-systemu-na-laptopie-lenovo-g505s-przycisk-novo/

Win 8.1 zainstaluje ci bez problemu. Gdybyś chał zainstalować Win 7 to trzeba wyłączyć SecureBoot

Mam mały problem http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Co.to.jest.UEFI.czym.sie.rozni.od.BIOSu.i.jak.zainstalowac.Windows.w.komputerze.z.UEFI-poradnik,589/2

 

Piszą, cytuję “Mimo ograniczenia związanego z brakiem obsługi NTFS przez UEFI, problem da się rozwiązać bardzo szybko. Będziemy potrzebować na chwilę innego komputera oraz programu Rufus”. Czyli że mam zrobić bootowalnego pendrive na innym komputerze? Tyle że nie mam teraz dostępu do innego komputera.

 

Trochę pomieszałem. Wczytałem w Rufusie ten obraz i kliknąłem Zamknij bo w Start pisało ,że to formatowanie i wszystko zniknie. Obrazu w Pendrive nie widzę. Potem znów wszedłem w program i kliknąłem Start i jak zobaczyłem że mi na NTFS konwertuje musiałem to przerwać. Potem sformatowałem w Windowsie na domyślnie i już się dowiedziałem, że Start to tworzenie bootowalnego pendrive’a z ISO. Czy przez to wszystko może coś nie zadziałać? Będzie OK?

Potrzebuję pomocy. Nie mogę skonwertować dysku na GPT. Według tego http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/partycje-mbr-gpt-windows-8.html powinienem mieć Dysk 0 i Dysk 1 z czego Dysk 1 można skonwertować. Ale mam tylko dysk 0, który nie da się skonwertować. Mogłem z niego tylko usunąć wolumin (E:). Co mam robić? Zwiększyć wolumin C: do maksymalnego rozmiaru?

matidobryworms13 - może przestań kombinować, tylko czytaj dokładnie i ze zrozumieniem to co napisali w podanych poradnikach.

Albo opisz w prostych i zrozumiałych słowach, co chcesz osiągnąć, bo osobiście jak czytam takie “skrótowe” opisy, to mi przechodzi chęć na cokolwiek, nie mówiąc o naprowadzaniu na właściwe rozwiązanie…

Odnośnie tego co napisałeś w ostatnim poście: nie - nie potrzebujesz INNEGO komputera, o ile twój obecny nie ma zainstalowanego i działającego systemu operacyjnego.

Czytałem przecież! Wszystko! Jak mogę udostępnić obraz?! Czy wysyłając załącznik się wyświetli?

… masz oddać ten komputer do zrobienia komuś, kto nie spieprzy wszystkiego do końca …

Moje dyski

Zrzut ekranu (8).png

 

Dlaczego nie ma Dysk 1?

Czego nie ma ?

Ja niczego nie spieprzyłem. Czy mój dysk twardy nie nadaje się do konwersji na GPT? Czy to dlatego, że po wypadku z dyskiem dostarczonym w laptopie była wymagana wymiana dysku i fachowcy wgrali mi dysk 750 GB, który był ich w serwisie, bo nie chciałem płacić 200 zł za 1 TB? Czy to przestarzały dysk?

Próbowałem skonwertować Dysk 0, ale pisało, że operacja nie może nastąpić, ponieważ na tym dysku znajdują się pliki stronicowania i inne takie.  W poradniku w oknie Zarządzanie dyskami widać było dyski oznaczone numerami 0 i 1, tylko 1 dał się przekonwertować. Ja nie mam 1. Dlaczego?

W poradniku pisali, żeby przed konwersją usunąć wszystkie partycje. Ale nie wiem jak to zrobić, a to co widziałem w internecie dowodziło na to, że usunąć partycje można tylko w instalatorze. Czy będę zmuszony instalować system w trybie BIOS?

Dobrze - niczego nie spieprzyłeś. Dysk sam się podzielił na partycje, zamontował się w laptopie i zainstalował system tak sprytnie, żeby partycja odzyskiwania znalazła się pomiędzy partycją systemową, a dyskiem logicznym z nieprzypisanym identyfikatorem dysku.

W dodatku, coś mi mówi, że chcesz dysk GPT przekonwertować na GPT - co  z oczywistych względów nie może się udać …

dysk MBR przekonwertować na GPT. Ja mam MBR

Udowodnij.

Zrzut ekranu (32).png

Chwila moment. Skonwertowałem pendrive na GPT. A to z pendrive instaluje się system w trybie UEFI. Czy to znaczy, że będę mógł skonwertować dysk z MBR na GPT podczas instalacji systemu wciskając Shift+F10?

W oknie wyboru partycji

Czyli - wychodząc od tego miejsca: chcesz zainstalować starszą wersję systemu i jednocześnie zmienić partycje na GPT. W poradniku, na który się powoływałeś - masz opisane jak przygotować nośnik instalacyjny, więc następnym krokiem powinno być usunięcie wszystkich partycji (włącznie z partycją odzyskiwania).

Nie. Chcę zainstaować Windows 8.1 w trybie UEFI, a powiedziano mi, że żeby zainstalować system w trybie UEFI, tablica dysku twardego musi być ustawiona na GPT, a ja mam MBR. Nośnik instalacyjny wykonałem konwertując pendrive na GPT i wgrywając ISO, ale dysku twardego przekonwertować nie mogę, bo występuje błąd, który mówi, że nie mogę wykonać czyszczenia ani konwertowania w przypadku dysku zawierającego wolumin rozruchowy, systemowy, stronicowania, zrzutu awaryjnego lub hibernacji. A to jedyny dysk jaki mam.

Więc czego KONKRETNIE w tym zdaniu nie rozumiesz ?

 

Żeby zainstalować Windows 8.1 w trybie UEFI, partycja GPT nie jest wymagana. To raz. Dwa: żeby zainstalować Win 8.1 (i zmienić tryb partycji na GPT) - musisz USUNĄĆ WSZYSTKIE istniejące partycje. Narzędziami systemowymi nie da się zmienić stylu partycji bez utraty danych.

Po jaką cholerę konwertowałeś pendrive - nawet nie pytam …

Tak kazali w poradniku do instalacji Windows w trybie UEFI. http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Co.to.jest.UEFI.czym.sie.rozni.od.BIOSu.i.jak.zainstalowac.Windows.w.komputerze.z.UEFI-poradnik,589/2

 

Wiem, że trzeba usunąć wszystkie partycje. A jeśli chodzi o konwersję, zrobię to z poziomu instalacji klikając Shift+F10 co uruchamia wiersz polecenia.

 

Wiem czemu mam tylko dysk z numerem 0. Tak mi fachowcy zainstalowali. Gdbyby nie doszło do wypadku z dyskiem, nie musiałbym go wymieniać.

Zaczynając od końca: masz dysk z numerem 0 - bo masz tylko jeden dysk fizyczny, a nie dlatego że ci tak “fachowcy zainstalowali”.

Skoro wiesz - to czemu uparcie próbujesz skonwertować PARTYCJĘ zamiast DYSKU ?

Jak każą w poradniku włożyć laptopa do kuchenki mikrofalowej to … echh - nieważne.