Czy może mi coś grozić? Co zrobić?

Chodzi o to, że chciałem sprzedać jedną rzecz na olx. Napisał do mnie jakiś typ a euforia szybko znalezionego kupca była duża. Następnego dnia dostałem wiadomość sms (dawno nie używałem z olx i myślałem, że dalej są jakieś wiadomości) przeczytałem i jakoś bezmyślnie jak idiota kliknąłem w link. Przeniosło mnie na stronę rosyjskiego banku o nazwie qiwi.com a link w sms był taki : https://informacja.me/?frsqg0Aif W momencie zobaczenia rosyjskich liter uznałem, że chyba coś jest nie tak. Kliknąłem jedynie w x na stornie aby wyłączyć baner ale automatycznie wyszedłem ze storny bo coś mi się nie podobało. Po wpisaniu mini express bo taką dostałem wiadomość złapałem się za głowę i dotarło do mnie jaki głupi byłem. Co gorsze zawsze jestem ostrożny a teraz jakoś tak bez myślnie otworzyłem ten link. Danych żadnych nie podałem i od razu zadzowniłem do olx oraz do mojego baku jak wyglądała sprawa. Podobno nic złego się nie dzieje dodam, że również sformatowałem telefon (model iphone 11). Boje się jedynie czy nie utraciłem jakiś danych albo czy może grozi mi jakieś niebezpieczeństwo. Na tel miałem aplikacje bankową ale trzeba się na nią zalogować aby działała. I teraz proszę bardzo was o wsparcie oraz co sądzicie na ten temat grozi mi coś czy nie ?

Nie

Grozi, mimo, że najprawdopodobniej nie Twoje bezmyślne działania nie podniosły ryzyka utraty konta.
(co grozi? np. wyrobienie przez kogoś kopii Twojej karty SIM)

W Twoim wariancie szwindlu chodziło najprawdopodobniej byś utworzył konto kiwi, to coś jak nasz revouilt, i podpiął do tego kartę. Wtedy z takim kontem Twój przyjaciel mógłby sobie zapłacić za nową za dacze w Swierdłowzku lub za czarną wołgę. :wink:

No, nie. To za mało. Wejście na spreparowany link bez podania danych nie pozwoli na zebranie wszystkich informacji o karcie SIM by stworzyć jej duplikat. Jakby to było takie proste wystarczyłoby znać wyłącznie czyiś numer telefonu by taki duplikat stworzyć. Do tego potrzebny jest jeszcze numer seryjny karty. Samo wejście na stronę z telefonu go nie wyciągnie.

To co mam w tej chwili zrobić ? Wiem głupie zachowanie ale nie było ono celowe chwila nie uwagi i przypadkowe kliknięcie :frowning: Na pewno teraz będę bacznie na wszystko uważać. A obecnie co powinienem zrobić ?

Spać spokojnie, skoro Sidkwa mówi, że nie namierzą, to raczej tak jest.
Nie stworzyłeś konta i nie podpiąłeś karty, czyli przekręt nie wypalił, bo przynajmniej te wschodnie bukwy Ci dały sygnał. :wink:

“bo przynajmniej te wschodnie bukwy Ci dały sygnał” Nie rozumiem ? haha

@vsliv akby miało dziać się coś złego to już by ci środki topniały na koncie. :wink:

A twoim zdaniem Sidkwa jest się czym stresować ? Trzeba się czegoś obawiać ?

Już któryś raz wymyślasz jakieś niestworzone historie. Przedtem, z tego co pamiętam, to sugerowałeś, że niebezpieczne jest odbieranie połączeń telefonicznych, bo rzekomo “haker” może nagrać głos, a później go manipulować.
W teorii wiele może się wydarzyć - łącznie z tym, że jutro wygram w totka, ale może pozostańmy przy realnych zagrożeniach.

A właśnie jak wychodzi się z takiej sytuacji bo zaczęło mnie to ciekawić ? Jak komuś zaczeła by uciekać kasa z konta to co robi się w takiej sytuacji dzwoni do banku i oni już to ogarniają ?

@vsliv
IMHO, na ten moment nie. Jak pisałem wyżej złodziej jak ma okazję to wykorzystuje ją natychmiast. Dlatego jakby przejął dane potrzebne do realizacji przelewów to już by ci środki z konta ubywały. Nie czekałby dzień, dwa czy nawet kilka godzin. Bo doskonale sobie zdaje sprawę, że ofiara może wyczuć w każdym momencie że coś złego się dzieje i zablokować wszystkie dostępy do konta. Dlatego złodziej działa natychmiastowo gdy przejmie kontrolę nad kontem. Skoro do tej pory nic się nie stało to już nic się nie wydarzy.

A ty format_c jak mógłbym cię zapytać co sądzisz ? Jest się czego obawiać trzeba się czegoś bać czy raczej mogę żyć spokojnie ?

Napisz jeszcze kiedy dokładnie wszedłeś na ten link? W weekend? Bo jeżeli był to weekend złodziej będzie czekał. Bo wie, że jeżeli z twojego konta wyprowadziłby środki w weekend to na jego koncie zaksięgują się dopiero w dzień roboczy. Czas potrzebny na zaksięgowanie mógłby zablokować kradzież.

Do póki nie zauważysz nieautoryzowanych przez Ciebie przelewów myślę, że możesz czuć się bezpiecznie. Dopiero po pojawieniu się takiego dzwonić do banku.
W moim przypadku każda zmiana w saldzie konta powoduje monit w apce na telefonie, więc w miarę na bieżąco monitoruję sytuację.

Nie jestem pewien, czy obecnie przepisy nie uległy zmianie, ale jestem przekonany, ze niektóre umowy można było zawrzeć tylko na telefon, dodajmy, ze my nie nagrywamy z zasady naszych rozmówców… wiec udowodnienie manipulacji może być trudniejsze. Jeżeli chodzi o pieniądze, to tak. Jestem paranoikiem i dobrze mi z tym. :slight_smile:

Sam napisałeś…

Chcesz być paranoikiem to sobie bądź - nie zarażaj tylko swoją chorobą innych

Moim zdaniem nie ma się czego obawiać, ponieważ oszustowi nie udało się doprowadzić oszustwa do końca, czyli nie przekonał Cię do tego o czym pisał @anon7248146 tj:

Oszustwa na Qiwi są w Rosji bardzo popularne i zawsze wymagają sporo działań, żeby doszły do skutku

https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=pl&u=https://topnovoje.mediasole.ru/top10_shem_moshennichestva_s_kivikoshelkami_i_sovety_kak_vernut_dengi

https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=pl&u=https://sitepapa.ru/qiwi/qiwi-moshennichestvo

Zlikwiduj konto i załóż nowe w innym banku…

Kompletnie nic.
No, ewentualnie możesz wleźć pod łóżko i się bać.