Czy może mi coś grozić? Co zrobić?

A jest się czego bać ?

Ty możesz się bać wysokości, samotności, Covida.
Ale link od ruskich krzywdy ci nie zrobi.

Czyli mogę sobie spokojnie żyć nie grozi mi nic przez to i mogę iść napić się piwka i pooglądać dobry serial na luzie ?

Nie, po piwku lub dwóch jesteś łatwiejszym targetem dla internetowych oszustów, to naraża Ciebie na utratę gotówki z konta. Oglądać film natomiast możesz, wtedy nic nie klikniesz na 100%. :slight_smile:

O matko xD

W link kliknąłem w piątek

Raczej cię nie zabiją Rosjanie.

Niby hacki na iOS są trudniejsze do wgrania, więc pewnie nawet nie podkradli co wpisywałeś od otwarcia strony do resetu fabrycznego iPhona.

A jedynie zastanawia mnie czemu on dał mi właśnie stronę z qiwi nie rozumiem tego przecież jest po rosyjsku a wiedział, że kontaktuje się z polakiem

Od pewnego czasu oszuści rosyjskojęzyczni działają na OLX. Wygląda na to, że idą na ilość. Liczą, że jedna osoba na 1000 nie skojarzy faktów i wykona wszystkie czynności, o które proszą.

Do mnie np po wystawieniu przedmiotu na OLX pisał oszust, który raz mówił do mnie Pan a raz Pani. Prawdopodobnie korzystają z gotowych szablonów i im się przy takiej ilości miesza.

W tym Próba oszustwa przypadku widzimy też propozycje charakterystyczne dla płatności w Rosji:

21.03.2021, 12:58 - +48 573 077 261: Zapłacę za pośrednictwem usług InPost. Tak będzie bezpieczniej. Przeleją pieniądze na Twoją kartę

W Polsce nie przelewa się pieniędzy na kartę tylko na konto bankowe (owszem technicznie można ale poza zwrotami nikt tak nie przelewa). W Rosji podobno przelewy na kartę są popularne.

Widzimy też błędy językowe

21.03.2021, 13:09 - +48 573 077 261: Mi jest potrzebny wasz adres elektronowej poczty, możecie tu jego napisać?

https://niebezpiecznik.pl/post/olx-scam-karta-platnicza/

Jeżeli chodzi o link, który dostałeś w SMS, tj h tt ps: / / informa cja .me / ?f r s qg0Aif to służył do ukrycia domeny docelowej oraz pewne również do śledzenia, czy w niego kliknąłeś i wylądowałeś na stronie banku.

Po wpisaniu mini express bo taką dostałem wiadomość

Tego nie rozumiem, możesz dokładniej powiedzieć o co chodziło z tym ‘mini express’?

Nie, teraz możesz tylko popłakać nad własną głupotą…

Proszę nie stresuj bardziej :frowning: Myślisz, że nie ma co się przejmować ?

A jeżeli kliknąłem i zobaczyli, że byłem tam to czy mogą wyciągnąć jakieś dane ? Mówię nic nie podawałem bo jest po rosyjsku (jak by było po polsku też bym nie podał) a kliknięcie było przypadkowe :frowning: I mówię największy stres powoduje to, że stronka rosyjska i boję się, że mogę mieć problem z danymi lub coś złego :confused: A to minexpres to tak się nazywała osoba wysyłająca tego sms

Sprawdziłem, co zgłasza się pod linkiem, który dostałeś w sms czyli informac ja . me
Może ktoś chętny do analizy? https://pastebin.com/t9W3Lqr6
wołam @wielkipiec

Dziękuje ci bardzo za pomoc. Ale zapytam się jeszcze mam się czego bać obawiać się utraty danych lub czegoś prywatnego ? Używam z ip11 i jak dzwoniłem do pomocy apple to mówili, że nie mam się czego obawiać

… i najprawdopodobniej nie masz. Kiwi podano Ci, bo wielu mieszkańców PL z tego tez korzysta… np. do zakupów gier na Steam w rosyjskojęzycznych sklepach lub tańszych produktów na innych portalach (chodzi o niepodawanie prawdziwej karty). Równie dobrze mogi podesłać Ci Revoulta, YanexMoney czy inny portfel elektroniczny.

Nie podałeś numeru karty, telefonu, loginu, hasła, nic nie zainstalowałeś, to daj spokój. Jakby mieli Twoje wszystkie dane, to już byś był bankrutem z kredytami. Raczej nie dali by Ci tygodnia lub dwóch na rozważanie zagrożeń. :wink:

Strasznie panikujesz. Upewniłbym się na twoim miejscu tylko jednej rzeczy: czy masz możliwość skontaktowania się z bankiem celem blokady cudzej aktywności na koncie. I tyle.

I zrobiłbym to nie dlatego, że nalezy to zrobić w tym scenariuszu, a dlatego że to dobra praktyka na przyszłość.

Fuj, JavaScript! Chcesz żebym dostał wysypki? :stuck_out_tongue:

Tak też zrobiłem oraz również pozmieniałem kilka rzeczy aby być bardziej bezpiecznym

btw.
A wiesz, ze grozi Ci też UJEMNE oprocentowanie na koncie? Podobno jeden bank juz takie coś rozważa, może to Twój. :slight_smile: ?

(nie mów jaki bank, ale czytaj ewentualne informacje o zmianach w tabelach i regulaminach)

Tak zapytam się bo widzę, że się orientujesz. Jest się czego bać mogłem utracić jakieś dane lub coś ? Czy jak nic nie podałem to mogę spokojnie żyć ? Z góry dziękuje ci za każdą pomoc <3

To nie Windows. O podatności systemu pozwalające na przejęcie kontroli po odwiedzeniu strony internetowej tutaj nie tak łatwo, a wręcz o takim przypadku nie słyszałem. Przestań już sobie tym zawracać głowę.