Czy można połączyć 2 dyski w jeden?

Czy można połączyć 2 dyski w jeden tak żeby tworzyły razem jedną partycję?
Bez tworzenia raida - tylko za pomocą menadżera dysków
Jeżeli tak to jak to zrobić, jeżeli dyski mają inne litery; np jeden ma D, a drugi K - są puste
oba dyski to sata 3 hdd, każdy po 250GB
Win 10 x64

Chyba w snach ;-| Wiesz w przybliżeniu jak sa zapisywane pliki? Przy Twoim pomyśle niektóre “dane” z pliku byłyby na jednym dysku fizycznym, a inne na drugim. Polecane zadanie domowe: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fragmentacja_(system_plików)

Poczytaj:

:confused:
dzięki za odpowiedź - tak też podejrzewałem ale chciałem się upewnić

Można, windows tworzy wtedy programową macierz RAID.

Poszukaj opcji w diskmgmt.msc.

1 polubienie

A jaki dokładnie jest cel takiego zabiegu? Takie łączenie nie jest zbyt rozsądne.

Pogubiłem się - a co ten cały temat ma do fragmentacji? W przypadku tego, co kolega chce zrobić (stripping) trochę inaczej się dane rozkładają, no ale kolego @anon7248146 teraz dla Ciebie zadanie domowe: poczytać o RAID0, RAID1, RAID5…

… ale Raidy były materiałem ponadprogramowym, autor posta nie chce ich, to nawet nie sugerowałem :wink:

Stripped volume to jest właśnie swego rodzaju programowym RAID0. No a dodatkowo mówiąc w tym przypadku o “fragmentacji danych” mylisz zbyt dużo pojęć - w przypadku RAID0 (czy takiego połączenia jak szuka kolega) jest nawet pożądane rozrzucenie na dwóch dyskach (pamiętając oczywiście o bagażu w postaci podatności na utratę danych przy uszkodzeniu jednego z dysków).
Na szybko na przykładzie dwóch dysków 40GB:



image
image
image
image
image

1 polubienie

Nie znam się za bardzo, dla tego założyłem ten wątek.
Nie chcę zapisywać jednego pliku na dwóch dyskach, tylko mieć jedną wspólną partycję powstałą z połączenia dwóch dysków - no ale już zostało to podważone, że tak się nie da.
Moje założenie było takie:
Kończy mi się miejsce na jednym dysku (1TB), a że mam w szafce jeszcze 2 mniejsze (starsze) to pomyślałem że wykorzystam je, w taki sposób:
zakładając iż posiadam na jednym z tych mniejszych dysków np 10GB wolnego, chcę zapisać plik który ma np 20GB - oczywiście się nie zmieści dla tego chciałem połączyć 2 dyski w jedną partycję, bez konieczności dzielenia pliku np winrar-em.

Uważam mój post/pytanie za rozwiązane, i nie ma sensu dalej tego wałkować.

@anon17266111 dać to się da, ale jak pisałem - uszkodzenie jednego z dysków powoduje utratę danych.

Po pierwsze RAID PROGRAMOWY to ciągle RAID, taki sami jaki tworzy się zarówno z poziomu BIOS jak i systemu. Do stworzenia sprzętowego RAID potrzebujesz osobnego kontrolera.

Po drugie działasz w zupełnie złą stronę. Kup sobie jakiś mały SSD zamiast kombinować z łączeniem dysków.

Mam ssd - na system i programy
a te 2 dyski po prostu znalazłem w szafce i postanowiłem je sprawdzić czy w ogóle działają, okazało się że są sprawne, to od razu pomyślałem żeby je wykorzystać zamiast wywalać.

Czyli ten raid o którym piszesz jest o łączeniu dwóch dysków tak by tworzyły wspólną jedną partycję?