Czy można zabezpieczyć tekst w Word przed kopiowaniem?

(dzien.zmian) #1

Witam,

Piszę pracę i nie chcę aby można było ją kopiować. Jak ustawić worda 2013, żeby zapisać dokument bez możliwości późniejszego kopiowania zawartości poprzez przycisk kopiuj? Gdzie wejść, co kliknąć? Być może w jakimś innym formacie zapisać, jak tak, to jak? Dziękuję za pomoc.

PDF - co zrobić, aby nie można było kopiować tekstu?
(Bogdan_G) #2

W opcjach zapisu worda tego nie znajdziesz.
Widziałem taką opcję w Nuance PDF Converter Professional

Albo konwertuj na format obrazu jpg… - przykladowy pdf do jpg - wszyscy mogą czytać, ale … co dalej?

Do tego przecież można zmontować pdf z wielu plików obrazu tekstu. Screen tekstu i masz stronę i tak powiedzmy 200 razy. Z tego montujesz pdf i tyle…

(pocolog) #3

MS Word to procesor tekstu, a jego format nie służy do publikacji tylko do edycji więc takiego mechanizmu z tego co wiem nie posiada. Możesz jedynie zabezpieczyć tekst przed zmianami.
Jeśli oddajesz gotową pracę to najlepiej w uniwersalnym formacie PDF, jeśli Word nie ma dogodnych opcji eksportu z zabezpieczeniami, lub jako obraz to poszukaj wirtualnej drukarki która takie opcje będzie miała. Jest ich dużo i sam musisz potestować.
Ostatnią opcją jest ręczny eksport Worda do obrazu i użycie jakiegoś kreatora pdf aby je połączyć w jeden plik. Tyle, że w przeciwieństwie do @Bogdana_G proponuję format eksportu do obrazów png, ponieważ z doświadczenia wiem. że można uzyskać lepsze efekty przy mniejszym rozmiarze pliku jeśli chodzi o teksty (np. ustawiając rozdzielczość 200ppx i paletę 4 kolorów dla samego tekstu, ale to trzeba sobie potestować)

(ftalo) #4

jpg służy do zdjęć(ekran komputera to nie zdjęcie!).Do zrzutów ekranu używa się png albo gif,który to właśnie ma mniejszą paletę kolorów. Owszem,odczyta tekst,dowolny screen reader ,będący w zestawie z programem do obsługi skanera i drukarki. Nie ma 100 zabezpieczenia,ale można jedynie utrudnić powyższymi sposobami

(Kpc21) #5

Żeby w miarę skutecznie zabezpieczyć tekst przed kopiowaniem, musiałbyś go przepisać ręcznie i zeskanować.

Zapisane do jakiegoś formatu graficznego - ktoś z powrotem skonwertuje na tekst oprogramowaniem typu OCR.

Niektóre czytniki plików PDF robią to wręcz automatycznie. Przykład (fragment dziennika ustaw z… 1934 roku, oni to drukowali całkowicie bez użycia komputerów!):