Czy nitro i neony są legalne?

(ORZECHgda) #1

Czy nitro i neony są w Polsce legalne?

Przeszukując fora natknąłem się na podzielone opinie.

(Cedar) #2

Miłośnik “wiejskiego tuningu”? Każde oświetlenie samochodu musi posiadać homologację, neony prawdopodobnie jej nie mają. Za neony to powinni rozstrzeliwać, sam bym się zgłosił do wykonywania wyroków.

(ORZECHgda) #3

Dlaczego uważasz że za neony powinno się rozstrzeliwać? Bo tuningowane są tylko Maluchy i inne pojazdy z niższej kategorii cenowej? Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie w mieście można spotkać dobrej klasy samochody po tuningu, które wyglądają całkiem dobrze.

Poza tym nie jestem żadnym amatorem tuningu.

Po prostu pytam się z czystej ciekawości.

(Cedar) #4

Tuning - OK ale nie wiocha z neonami, które nie mają nic wspólnego z tuningiem - to tylko głupie przyozdabianie samochodu świecidełkami i z tuningiem nie mają nic wspólnego.

(sosen86) #5

tuning i piękno? to raczej nie idzie w parze. A już tym bardziej takie podświetlanie samochodu gdzie się tylko chce czy też świecenie po oczach pseudo ksenonami. Tylko niestety policja przyczepi się byle czego a tego typu osobników nie łapie którzy stwarzają bardzo często zagrożenie dla innych i to duże

(Tomi915) #6

Wiochę to robisz z siebie takimi wypowiedziami i brakiem zrozumienia, ze ktoś inny może mieć inne zdanie. Zobacz TOP 100 aut tuningowanych, wartych miliony, wygrywających wszystkie poważne imprezy i konkursy w świecie tuningowców. WSZYSTKIE auta tam mają “świecidełka” i neony. Nie trudź się z odpowiedzią do mnie, wyznaję motto, że nie dyskutuję z ******* JNJN, bo sprowadzi mnie do swojego poziomu, a tam pokona doświadczeniem.

ps. Właśnie przez TAKICH ludzi w PL jest jak jest…“jestem najmądrzejszy i tylko moje zdanie jest cacy”…no comment.

(muchozol) #7

Głupoty wypisujesz. Neony jak najbardziej wchodzą w skład tuningu wizualnego. A to, czy coś będzie ,wiochą", zależy od tego czy właściciel auta ma dobre wyczucie czy nie. Z neonami jest identycznie jak ze spoilerami, wszystko trzeba odpowiednio dobrać, przekombinowanym spoilerem zeszpecisz najpiękniejsze auto, ale czy to znaczy, że wszystkie spoilery są ,wieśniackie"?

(witek-pl) #8

Neony, niebieskie światła drogowe, folie są zabronione i policja może ci odebrać dowód rejestracyjny chyba że na miejscu zdemontujesz. Co do NITRO to wątpię żeby się doczepili…

(Kuczkowiak) #9

@Up , co wy się tak go czepiliście , chłopak nie może mieć swojego zdania , zachowujecie się jak starzy komuniści.

Co do tematu , to z tego co ja wiem to inne oświetlenia upiększające samochód z zewnątrz w naszym kraju są zabronione , a o otrzymaniu homologacji i w ogóle zezwoleniu na takie coś słyszę pierwszy raz,ktoś raczej to sobie z palca wyssał.

(Cedar) #10

Twórca wątku pytał się czy neony są legalne i jestem przekonany, że chodziło mu o użytkowanie takiego pojazdu w ruchu drogowym a na to przepisy nie zezwalają bo tego typu oświetlenie stwarza zagrożenie dla innych użytkowników ruchu z czym zgadzam się całkowicie. Natomiast to co właściciel pojazdu z niego zrobi dla jakiegoś konkursu to jest jego sprawa, może go całego neonami obwiesić. Na drogach publicznych to jest wielka wiocha niezgodna z przepisami i powinno się takim kierowcom zabierać dowody rejestracyjne.

(sosen86) #11

z samochodu każdy może zrobić choinkę ale niech mi nie świeci tę choinką po oczach innym kierowcom. Można sobie coś takiego pod domem trzymać ale nie wyjeżdżać na ulicę.

(dark__jedi) #12

Neon - źródło światła, służące do oświetlania - innych zastosowań nie znam,

Spojler - skrzydło, które ma dociskać pojazd w zakrętach - innych zastosowań nie znam,

pokażcie mi samochód który posiadacie w którym tylko te dwie rzeczy są potrzebne do jazdy.

Na szczęście świat sportu samochodowego jest hermetyczny i nie przyjmuje takich dziwolągów jako swoje wyposażenie. Jedni i drudzy uważają się za świetnych kierowców, tylko że ci pierwsi udowadniają to na zawodach samochodowych a ci drudzy na konkursach piękności.

Tak samo jak facet - samochód nie powinien być piękny tylko interesujący. Jeśli facet interesuje się świecidełkami …hmm to szacun :wink:

(Mrylec) #13

nie wiem jak podtlenek azotu, ale neony są na 100% nielegalne. Rozpraszają kierowców :slight_smile:

(Blady2012) #14

Neon w niczym nie zagraża innym kierowcom. Toż to głupota, To tylko zwykłe lampy neonowe (coś ala zimne katody lub neony do kompa) świecące na kolor.

Kierowca ma patrzeć na znaki i na to co się dzieje na drodze a nie na asfalt czy podwozia innych samochodów.

Tak samo głupotą jest brak zezwolenia przyciemniania wszystkich szyb (dzięki temu rozwiązaniu słońce nie razi kierowcy w oczy i powiększa jego bezpieczeństwo - z kolei policja twierdzi, że to ogranicza widoczność kierującemu pojazdem) - rządowcy jakoś łamią ten zakaz i nic z tego nie mają

Inny kolor osłony lampy jest zakazany co jest kolejną głupotą. Tak jak głupotą jest zakaz montowania kolorowych świateł przednich. Przecież i tak świecą tak by oświetlić drogę a, że są kolorowe to w niczym nie przeszkadza.

(JNJN) #15

Proszę nikogo nie obrażać na Forum, następnym razem będzie ostrzeżenie. Proszę na PW przeprosić usera.JNJN

(Cedar) #16

Mylisz się. W nocy a zwłaszcza w deszczu takie oświetlenie bardzo dezorientuje kierowcę. Jeśli do tego jest w kolorze niebieskim to powoduje wrażenie, że w pobliżu jest pojazd uprzywilejowany lub zbliżamy się do miejca gdzie wydarzył się np. wypadek.

Oświetlenie pojazdu ma oświetlać drogę oraz sygnalizować innym użytkownikom pozycję i kierunek jazdy danego pojazdu - oświetlenie w innym kolorze niż ustalone przepisami by tylko wprowadzało zamieszanie.

(Kuczkowiak) #17

Widzę same mądrości , a na pewno ci co sieją takie mądrości pewnie nawet prawka nie mają i w ogóle nie wiedzą co to zagrożenie w ruchu drogowym. Każdy kierowca to powie że neony są wielkim zagrożeniem i wprowadza kierowcę w błąd i dlatego są zabronione.

(dark__jedi) #18

Punisher2010 , wszystko jest dla ciebie głupotą.

Przepis mówi, że szyba przednia boczna może odcinać 30% światła. Tak więc nie ma zakazu naklejania folii na przednie boczne szyby. Jednak haczyk tkwi w tym, że fabryczna szyba ma przepuszczalność ok 70% światła więc naklejenie nawet przezroczystej folii powoduje stłumienie światła większe niż 30% - dlatego nie można.

Sama kwestia przepisów - dokładniej nie przepisów tylko homologacji.

Pewna część ma homologację - np. ciemny klosz tylnej lampy, ale po założeniu nie spełnia homologacji pojazdu.

Wydech sportowy ma homologację - czyli spełnia warunki techniczne dopuszczające go do obrotu, ale po założeniu do samochodu - nie spełnia homologacji pojazdu.

Super fajnie wyglądająca dioda niebieska w spryskiwaczach ma atest itd, ale homologacja pojazdu nie przewiduje tego typu oświetlenia w tym (jak i w żadnym innym miejscu).

Dobry przykład bycia lepszym niż inni to wstawianie diodowych świateł z przodu. “Bo Audi ma. To ja też takie będę miał, chociaż Audi nie mam.” Otóż Audi (VW) opracowało lampę diodową, na którą otrzymali homologację i mogą przez to wprowadzać element do seryjnej produkcji. Ale oni mogą a nie wy, dokładając paski diodowe kupione na allegro.

Przykładów można mnożyć, wszystko i tak dotyczy homologacji samochodu. Chcesz dodać element, którego nie ma w homologacji - żaden problem - zgłoś do producenta, że chcesz zmienić homologację - to kosztuje tylko około 30 tyś zł. Jeśli fabryka się zgodzi (a założę się, że nawet najmniejszych szans - bo was wyśmieją) to nie widzę problemu w obwieszaniu się światełkami.

Od patrzenia się jak sroka w gnat są kobiety a nie własne samochody. Samochód musi być dobry na trasie rajdu, lub torze a jeśli nie ma takiego przeznaczenia to lepiej kasę zainwestować w polepszenie trakcji, zmniejszenie spalania. Polepszanie trakcji nie polega na kupnie felg 17" i opon 225 i wymianie zawieszenia, tylko rozłożeniu go spasowaniu go, tak samo jak silnika. Samochód powinien po pchnięciu ręką się toczyć na równym terenie. Wymienić filtry (oczywiście nie na stożkowe lub nie stożkowe - sportowe, bo to badziewie równie pomocne jak magnetyzery powietrza i paliwa).

Zresztą temat rzeka, kończąc zadam jeszcze raz pytanie:

Po co wam spojler z tyłu? Czekam na odpowiedzi.

(Danielm86) #19

Samochód służy do przemieszczania. Drażni mnie wsiowy “tjunink”. Tona szpachli, naklejek, spojlerów, alusy i łyse opony na nich.

Neony są w Polsce zakazane, to samo różne dodatkowe wloty powietrza na masce i inne wymysły.

Panowie. Auto się tuninguje profesjonalnie, ale tylko wtedy, gdy tankujemy bezołowiową conajmniej 98. Polski pseudotunniong dopuszcza kuchenki gazowe na drogach.

(Kuczkowiak) #20

Zwiększa przyczepność przez większy nacisk pojazdu do nawierzchni.