Czy nitro i neony są legalne?

amorek273 , przy 100-150 km/h? Chyba żartujesz?

Już nawet przy 40Km/h wpływa to korzystnie na aerodynamikę pojazdu.

amorek273 , ok, ale każdy spojler trzeba dobrać odpowiednio do pojazdu i przetestować w tunelu aerodynamicznym. Takie doklejanie skrzydła może mieć skutki odwrotne do zamierzonych.

To wiem, ale przy jakiej prędkości zaczyna dociskać w twoim samochodzie?

Nie fabryczny spojler, nie przetestowany w tunelu zwiększa opór powietrza, zmniejszając pozorną moc auta, zwiększając zużycie paliwa.

Więc po co spojler?

Przy 40km/h - a skąd u ciebie takie informacje? W Porsche wysuwa się fabryczny przy 120 km/h - chyba że to oni nie mają racji :wink:

Racja, wystarczy nie profesjonalne założenie spojlera i nacisk na oś , nie będzie równomiernie rozłożona i może to katastrofalnie wpłynąć na zachowanie pojazdu , zawłaszcza na zakrętach.

Dodane 28.05.2010 (Pt) 17:52

Kolego dark__jedi , może do porównania napiszesz też o ferrari gdzie sama tych pojazdów budowa karoserii jest tak wyprofilowana żeby działała jak jeden wielki spojler , i nie ma konieczności obciążania tych aut dodatkowymi spojlerami i dlatego tak jak piszesz w porsche wysuwa się przy 120Km/h bo w mniejszej prędkości jest on zbędny , a my tu mówimy raczej o autach przeciętnych.

amorek273 , przygotuj się jak już coś piszesz. Mylisz skrzydło z ogólną aerodynamiką.

Ferrari jak każde inne ma spojlery, które dociskają go w zakrętach a przeszkadzają na prostych (ewentualnie stabilizują kierunek jazdy). Nacisk jest kładziony na zmniejszenie oporu powietrza czyli uspokojenie strugi powietrza.

Jako ciekawostkę podam, że Opel Calibra miał w chwili debiutu jeden z najmniejszych jak nie najmniejszy współczynnik oporu powietrza 0,26.

Jeśli mówimy tutaj o autach raczej przeciętnych to jakich? Z wyjątkiem BMW (pomijam Mercedesa) reszta to w zasadzie przednio-napędówki. Więcej niż połowa to hatchbacki. Któremu z nich potrzebny jest spoiler, zwłaszcza że żaden z nich nie jest w stanie wejść w zakręt tak szybko żeby spojler spełnił swoje zadanie.

W rajdach samochodowych w klasie-N nie widzę spojlerów ani tylnych ani dyfuzorów. Dlaczego? Dopiero w klasie S1600 zaczynają pojawiać się lotki na hatchbackach.

Więc pytam po co ci spojler?

@ Punisher2010 :

  1. Kolorowych światełek z przodu mieć nie możesz, bo będziesz wyglądał jak służby państwowe (policja, straż, BOR, ABW czy inne) - chodzi mianowicie o czerwone i niebieskie, białe stroboskopy też nie mogą być.

  2. Przyciemniona szyba ogranicza widoczność. A szczególnie, jak jest ciemniej. W prawdzie wtedy, to nawet zwykła szyba nie daje dużej widoczności, ale ciemna to już w ogóle widzisz ciemność :smiley:

  3. A jak byś tak widział po kolei 10-20 choinek na asfalcie, to co byś zrobił? Wpieniałbyś się na to zdrowo, uwierz :stuck_out_tongue: u nas jest taka mentalność, że jak nie jest dozwolone, to by wielu chciało, ale jak już pozwolą, to od razu każdemu nie pasuje :slight_smile:

wież co mówisz? bo chyba raczej nie. Spotkałeś kiedyś na drodze jadąc samochodem taką choinkę gdy nie wiadomo czy to policja, pogotowanie, straż czy może jakieś wesołe miasteczko się w okolicy ustawia. I nie mówiąc już o fakcie że nie masz pojęcia gdzie i w którą stronę taki wehikuł jedzie. Podobnie z pseudoksenonami które święcą po oczach jak szperacz w terenówce czy autach straży czy też pogotowia.

No i naprawde myslisz że takim golfie 3 zwiększy on przyczepność??? Ludzie pomyślcie…lepiej zainwestujcie w lepsze opony, lepsze amortyzatory, lepsze tarcze hamulcowe, klocki, zadbajcie o zawieszenie pojazdu TO zwiększy bezpieczeństwo i będzie powodować lepsze prowadzenie pojazdu a nie spojeler który na dodatek najczęściej jest z allegro wyszpachlowany u “wujka władka” w garażu. Pomyśl ile czasu i ile kosztów pochłania opracowanie dobrego spojlera w F1 a pomyśl ile kosztują te spojlery które mamy sklepach, które są wciskane bo "niby powodują lepszą przyczepność pojazdu…"Pierwsze co zrobiłem po zakupie to z wyraźnym obrzydzeniem przy właścicielu zdjełem te pseudo-naklejki oraz pozbyłem się ciemnych szyb…

To jak , Waszym zdaniem spojler montowany seryjnie w autach jest zbędnym elementem karoserii do niczego nie służący?

a później się dziwimy że jeden czy drugi tego typu samochód ląduje na drzewie zwłaszcza w weekendowe noce. Zamiast wymienić opony czy elementy zawieszenia to sobie kupi skrzydło i myśli że ma niesamowitą przyczepność a tu niespodzianka.

Dodane 28.05.2010 (Pt) 20:53

spojler seryjny to nie jest spojler kupiony na allegro. Co nie zmienia faktu że w większości przypadków służy on w celu ozdoby niż w innym bardziej praktycznym. Ale tak czy tak nie można go porównywać do tej samoróbki kupionej na allegro

Ze skrajności w skrajność…

Niektóre dają, niektóre nie, zależy od samochodu.

Pamiętajcie, że dobre nowe opony to podstawa. Nie ważne są alusy, ważne są opony i zawieszenie. Tymi bajerami pochwalicie się przed kolegami, ale prędzej czy później wylądujecie na drzewie, bo i spojler nie pomoże. Osobiście zainswestowałem w komplet opon i nowe zawieszenie. Różnice czuć i to bardzo. Auto nawet setką wchodząc w zakręty jest jak przyklejone. Nie łamie się wtedy zakrętów, a trzyma się swojego pasa. Niedawno rozbił się chłopaczek, fan tuningu. Bryka odpicowana z zewnątrz, alusy za 3 tys. Co z tego jak jeździł na starych struchlałych łysych trepach. Panowie. Liczy się wnętrze a nie te wszystkie błyskotki. Życie jest jedno.

Mocne światło skierowane na mokrą jezdnię powoduje oślepiające refleksy, oczywiście wieczorną lub nocną porą, dodatkowo taka choinka rozprasza uwagę… przy okazji kierowca za kierownicą ma przede wszystkim myśleć, od samego gapienia się nic nie wynika…

A w nocy to widać że nie jeździsz, a jak chcesz dostrzec np: nieoświetlonego rowerzystę jeśli nie dość że jest noc to jeszcze masz przymulone szyby? Inna sprawa że w mocno przyciemnionym aucie nie widać kierowcy i pasażerów. jak cię słońce razi to wystarczy ze na przedniej walniesz sobie przyciemniający pasek. Co do rządowych limuzyn, to sprawa jest jasna i nie trzeba tłumaczyć…

Naklejone gówniane niebieskie folie na lampy, oślepiają w nocy, dodatkowo rozpraszają wiązkę światła…

Czytam te twoje wypowiedzi i stwierdzam że pojęcia nie masz o problemie, pojeździłeś w niedzielę po parkingu i teraz się udzielasz. Pojeździj sobie trochę po nockach, i zobaczysz jak zaczną ci przeszkadzać debile jeżdżący na światłach przeciwmgłowych przednich (większość uważa że to przecież halogeny a nie przeciwmgłowe ROFL) lub z źle wyregulowanymi lampami, nie mówiąc już o debilach robiących z auta choinkę (głównie dotyczy to durnej mody panującej wśród truckerów).

@cedar, popieram Ciebie w 100% dla mnie to jest robienie pokazowej choinki z samochodu…

Nie wiem jak inni, ale ja nie lubię światełek.

No właśnie trzeba, bo dlaczego oni mogą łamać prawo??

Bo to są zasrańce z immunitetem. Widać prawo jest bardziej przychylne dla tych co mają władze…

z tego samego powodu co policjant zatrzymujący się na środku skrzyżowania tylko po to aby podejść do kiosku kupić papierosy albo jego syn który wie że jak będzie jechał samochodem taty to go nikt w jego mieście nie zatrzyma do kontroli.

Punisher2010 , michaelllo69 , sosen86 , przyciemniane szyby limuzyn rządowych (tak na chłopski rozum) służą bezpieczeństwu pasażerów przed potencjalnym zamachowcem np. snajperem.

To jak też sobie przyciemnię szyby i powiem policji, że to dla bezpieczeństwa przed potencjalnym zamachowcem. Bo nikt nie wiem czy jakiś snajper się na mnie nie uwziął albo jakiś fun boy counter-strike’a