Czy opłaca się instalować Windows XP na Toshiba NB550D

Witam,

Ostatnio zakupiłem netbooka Toshiba NB550D z zainstalowanym Windows 7 Starter. Komputer nie grzeszy wydajnością pod kontrolą tego systemu stąd moje pytanie

Czy opłaca się zainstalować Windows XP, czy to zwiększy znacząco moją wydajność ?

Co mi doradzacie zrobić ?

Pozdrawiam

Xemidra

Nie. Nie opłaca się przynajmniej jeśli chodzi o baterię. Wyłącz tylko zbędne efekty i odinstaluj wszystkie śmieci zainstalowane domyślnie jak np. pakiet Nero. Nie wiem po co on komu skoro tam nie ma nawet CD. Mam identyczny, dołożyłem tylko 1 GB pamięci, tak że teraz mam 2 GB. Aha, miałem możliwość zamiany Startera na Windows 7 Pro co też zrobiłem. Chodzi przyzwoicie, nawet filmy w HD odtwarza bezproblemowo więc nie jest źle.

Warto też zamienić np Acrobat Reader na Foxit Reader. Robi to samo a lżejszy dużo.

Masz identyczny znaczy, że również masz Toshibę NB550D ?

Jeżeli tak to jakie dokładnie zmiany wprowadziłeś w systemie, co kasowałeś co zainstalowałeś, bo z moim coś jest nie chyba nie tak.

Czy tobie również np: gdy otwierasz folder, mój komputer albo jakikolwiek inny program to najpierw pojawia się ramka, obramowanie np: folderu a dopiero potem środek, czy wszystko wyświetla się płynnie od razu cały folder ?

A HD, to bezproblemowe odtwarzanie działa na youtube.com w filmach full HD np: ten:

u mnie lekko przycina.

Z jakiej jeszcze przeglądarki korzystasz ?

Ogólnie musisz mi pomóc bo nie wiem czy mam go na serwis odnosić czy to ja coś robię nie tak.

A może to ja sobie coś uroiłem i wszystko działa tak jak powinno.

Najbardziej mnie ciekawi to odtwarzanie filmów w full HD na youtube.com i to otwieranie folderów, mojego komputera.

Jeśli to coś ma tylko 1GB ramu jak to wyczytałem z opisów na necie to szczerze mówiąc dziwię się że win7 na tym działa w sposób pozwalający na normalną pracę (choć win7 starter jest mocno ograniczony więc może to możliwe).

Generalnie dla win7 rekomendowałbym przynajmniej 2GB (a dla wersji 64-bit 4GB), jeśli masz mniej to jednak lepiej XP.

Choć nie wiem co kolega miał na myśli pisząc:

Co do Foxit Readera czy innych zamienników Adobe Readera trzeba się liczyć z tym że nie zapewnią one 100% kompatybilności z wszystkimi plikami pdf…

Ano dokładnie, że nie opłaca się bo na XP trzyma krócej niż na Windows 7. Niby XP mniej wymagający ale zarządzanie energią Windows 7 ma lepsze.

Nie wiem co wyczytałeś w sieci ale mam taką Toshibę i da się na tym pracować dobrze, a mam zainstalowany Windows 7 Pro 32 bit.

Mimo wszystko czekam na odpowiedz od SalcefiX na temat działania jego netbooka.

Może to mnie pomoże z moim i z podjęciem decyzji.

Moment, już odpowiadam.

Dodane 29.05.2011 (N) 0:41

Chyba tak. Masz Toshibę na Intelu czy na NVIDIA? Łatwo poznać bo Intel to wyjście VGA a NVIDIA to HDMI. Ja mam kartę NVIDIA.

Wywaliłem wszystko jak leci i zainstalowałem tylko sterowniki do dźwięku, grafiki, Bluetooth, Wi-Fi i program Config Free (przydaje się bo w łatwy sposób można wyłączyć WI-FI). http://ce.computers.toshiba-europe.com/innovation/download_drivers_bios.jsp?LNG=20&service=CE tu masz link do strony ze sterownikami

U mnie działa wszystko płynnie. Wszystko otwiera się błyskawicznie.

U mnie działa dobrze, nie tnie nic. Trochę pochodziłem po Youtube i nic nie przycina mi. Może masz słabsze łącze. Sprawdzałeś na innym sprzęcie?

Co do przeglądarki to korzystam z Opery. Gdzieś tam Microsoft robił testy i wyszło, że jest najbardziej prądożerna, ale rodziłbym sprawdzić jak przeprowadzali testy a najlepiej samemu sprawdzić. http://ie.microsoft.com/testdrive/HTML5/PowerMeter/Default.html Na początku faktycznie bierze dużo ale zaraz potem przechodzi w mocno energooszczędny tryb. A gamonie z MS specjalnie podobierali testy, żeby wyszło na ich przeglądarkę. Poza tym masz zainstalowany domyślnie program do sprawdzania poboru prądu to też możesz sobie sprawdzić. U mnie przy włączonym Wi-Fi i przeglądarce lap bierze 7-9 wat :slight_smile:

Na lapie mam jeszcze zainstalowany Microsoft Office 2010 (chodzi nad wyraz dobrze na tym sprzęcie) i program antywirusowy AVAST.

Prawdę powiedziawszy to nie mogę Ci zbyt wiele powiedzieć o tym jak ten sprzęt chodził na Windows Starter bo zamieniłem go po 3 dniach na Windows 7 Pro. Ale podstawa to 1GB pamięci więcej. Różnica jest ogromna, a koszt wymiany to około 90 zł.

Dobrze jest też przyjrzeć się autostartowi. Zobaczysz ile tego startuje razem z systemem. Masakra.

Aha, a już tak normalnie żeby cię dobić na maksa to na XP nie ma sterowników do tego lapa, znalazłem tylko na Windows 7.

Wersja 32-bit to faktycznie może jeszcze działać wydajnie na takim sprzęcie, wersja 64-bit ma dwukrotnie większe zapotrzebowanie na ram niż wersja 32-bit.

Miałem możliwość bawić się win7 64-bit na laptopach z porównywalnym prockiem i 4GB ramu - nie szło na tym normalnie pracować.

Nikt na taki sprzęt nie instaluje 64-bit. Poza tym to sprzęt przede wszystkim mobilny i tu liczy się głównie wydajność baterii a nie moc. A bateria jest naprawdę dobra bo przy odpowiednim ustawieniu trzyma ■■■■■■■ ponad 10 godzin. Jak już wspomniałem mam Office 2010, kilka innych programów i nie narzekam. Mam innego lapa pełnowymiarowego ale prawie trzyletniego i nie widzę pomiędzy nimi wielkiej różnicy w pracy typowo biurowej czy oglądaniu filmów.

Mógłbyś mi podać konkretnie model twojego netbooka bo z tego co ja się orientuje to w tym modelu nie ma grafiki NVIDIA i złącza VGA tylko HDMI.

Sorry sprawdziłem, jest opcja ze złączem VGA w modelu NB520, ale tam zainstalowano procesor Intel N555 ze zintegrowaną grafiką Intel 3150

Możesz jakoś opisać czy coś, jak bardzo zmieniła się wydajność po zwiększeniu RAMu do 2GB ?

Mam Toshibę NB 550D, grafika NVIDIA, HDMI, 2 GB ram.

Niestety nie mogę opisać konkretnie wzrostu wydajności na tym modelu ponieważ 2 GB zainstalowałem od razu przy zakupie. W każdym bądź razie na tej Toshibie z 2 GB Windows 7 chodzi u mnie dużo lepiej niż na starszym firmowym Dellu z procesorem Dual Core 2 GHz ale właśnie z 1 GB ram. Tam wszystko ładuje się dużo wolniej, może szybciej działa rar itp. ale samo ładowanie katalogów i programów się strasznie ciągnie, wiadomo - szybszy procesor ale za mało pamięci.

U mnie przy włączonej przeglądarce Windows bierze 720 MB(bez przeglądarki niecałe 600), reszta jest do dyspozycji programów. Tobie zostaje 300 MB wolnego, to naprawdę za mało na komfortową pracę. Ale nie spodziewaj się jakiś cudów po dołożeniu 1 GB, przyśpieszy ładowanie systemu, filmów itp. ale demona prędkości z tego netbooka nie zrobisz.

tylko, że ten model nie występuje z grafiką nvidia

Chyba oślepłem przez ilość laptopów w domu :oops:

Tak to jest jak się pisze o 2 w nocy. Oczywiście Radeon. Mam jeszcze 2 Delle i Acera - na którym pisałem posta i dlatego powaliłem karty. Oczywiście ATI. Sorry.

Teraz już nie ATI ale AMD Radeon.

Na jaki RAM wymieniłeś swój oryginalny ? Chodzi mi o markę, model i prędkość 1066 czy 1333Mhz.

Oprócz sterowników nie masz żadnego oryginalnego oprogramowania (oprócz config free) dodanego przez producenta na swoim netbooku, dobrze zrosumiałem ?

Oprócz sterowników nie mam innego oprogramowania od toshiby. Nie pamiętam jaką mam pamięć, zrobię Ci potem screena dokładnie co mam ale to wieczorkiem bo w tej chwili nie mam tego sprzętu przy sobie, ma go moja lepsza połowa w pracy.

OK, dzięki będę czekał…

na PW wyśle Ci mój e-mail jak byś nie chciał na forum screena wystawiać.

Witam Panowie.

Mam ten sam model co i Wy ale… kupiłem w wysyłkowym sklepie niemieckim i rozkład klawiszy przeżyje ale szkopskiego w windowsie nie ogarnę …

Byla by mozliwosc z dysku D spakowany folder hdd recovery z win 7 zuploaudowac gdzieś na serwer - fileserve lub filesonic?

Pozdrawiam

Raczej nie bardzo ponieważ jeżeli się nie mylę to folder z kopią zapasową jest zabezpieczony.

Ewentualnie jeżeli by zgrać kopię zapasową za pomocą Recovery Media wbudowanego w system na płytki to można by obrazy tych płytek wrzucić na jakiś serwer.

Niestety ja tego zrobić nie mogę bo nie mam zewnętrznego napędu a nie wiem jak zgrać kopię z pendriva.

Właśnie może ktoś wie, jak już zapisaną kopię systemu na pendrive za pomoca Recovery Media zgrać z tego właśnie pendrive na jakiś dysk nie wiem w rarze czy iso tak, żeby się botowało ?

Język systemu możesz jeszcze zmienić jakimś zewnętrznym (nie od Microsoftu) spolszczeniem, lub rozszerzyć system do wersji Ultimate i wgrać pakiet językowy.

Raczej nie. Pobierz Windows 7 Enterprise 90-day Trial: http://technet.microsoft.com/en-us/evalcenter/cc442495

Windows 7 Enterprise też ma możliwość doinstalowania języka polskiego po instalacji.

Co mu z systemu na 90 dni ?

Co potem zrobi ? Wgra następny ?