Czy opłaca się robić lapping procesora?


(krejzol123) #1

Witam tak jak w temacie czy opłaca się zrobić lapping procka ? w celu zniższenia temperatur ? Procesor mam po oc temperatury 39 / 40 spoczynek a w stresie 53 stopnie 


(mrFreeze) #2

Osobiście nie widzę sensu ale Twój wybór. Może przy jakimś quadzie podkręconym na maxa miałoby to sens ale nie przy E5200.


(krejzol123) #3

ok dzięki :) 


(deadinhollywood) #4

Jeżeli dotychczas osiągasz takie temperatury jak podałeś to może się okazać, że i tak już więcej na podkręcaniu nie zyskasz. Mimo wszystko jeżeli mówimy o procku, który masz w podpisie to czemu nie. Gwarancji raczej już na niego nie masz. Może się okazać, że lapping Ci się przyda. Polecam się pobawić, żyje się raz a sam proces skomplikowany nie jest.


(krejzol123) #5

a do tego potrzebny tylko papier ścierny czy w coś jeszcze trzeba się zaopatrzyć ? 


(_tommy_) #6

Kolego, zadajesz pytanie a nie poczytałeś najważniejszych kwestii swojego tematu.

 

CPU Lapping czyli jak zrobić z procesora lustro


(krejzol123) #7

to już czytałem :slight_smile: tylko po prostu chciałem się upewnić jak znajdę czas to zrobię to i pokażę efekty na forum :) 


(deadinhollywood) #8

Ja jeszcze na sam koniec używałem pasty polerskiej. Tak dla bajeru właściwie, żeby sobie wmówić, że zrobiłem wszystko co mogłem.


(krejzol123) #9

http://allegro.pl/papier-scierny-wodny-indasa-red-line-super-cena-i3941302336.html Czy takie coś będzie dobre ? z każdego rodzaju 2 sztuki by wystarczyły ? 


(deadinhollywood) #10

Będzie ok. Tyle tylko, że po papier to sobie możesz podejść do pierwszego lepszego sklepu. Zamawianie przez neta będzie droższe pewnie. Nie masz w okolicy jakiegoś Leroy Merlin albo podobnego. Tam dostaniesz od ręki. Nie potrzeba z każdego rodzaju aż dwóch sztuk. Wystarczy po jednej. Ja używałem 600, 1000, 1500, 2500 i pata polerska, która konieczna nie jest.


(krejzol123) #11

po 1 sztuce starczy na pewno ?


(deadinhollywood) #12

Na pewno wystarczy. Zmierz dokładnie temperatury teraz. Najlepiej jakieś zrzuty ekranu zrób. Oraz oczywiście zrób też po wykonanych pracach to sobie porównamy ile to dało.


(krejzol123) #13

oki :))


(JNJN) #14

Tylko jak już chcesz się bawić, to rób na idealnie równej powierzchni np: kawałku szyby, bo efekt może być odwrotny.

 

Ale przy tym CPU szkoda roboty - u mnie na boxowym chłodzeniu i OC na 3.75 może w stresie miał z 65 - 70 stopni to max.


(krejzol123) #15

Wiem będę to robił na kawałku szyby wiem ale może jednak coś da i tak nie mam nic do stracenia a się nudzę :stuck_out_tongue:


(Jjoasz) #16

zamiast polerować, oskalpowałbyś... sama wymiana pasty pod IHS może przynieść wiekszy zysk jak przecieranie papierem ściernym... 8)


(krejzol123) #17

trochę za duże ryzyko :D 


(deadinhollywood) #18

Może niech najpierw pobawi się szlifowaniem a jak będzie to za małe wyzwanie to wtedy --- ściągnięcie ihs  8)


(Jjoasz) #19

moim zdaniem mniejsze aniżeli przy polerowaniu - raz, że moze byc nierówno, a dwa - godzina rzeżbienia na szybie a 10min. wycinania silikonu robią sporą różnice 8)


(krejzol123) #20

Siemka jeszcze chciałem się upewnić czy takie szlifowanie będzie ok powiem szczerze że podoba mi sie ta metoda