Czy PCI-E jest kompatybilne wstecz?

Witam. Zamierzam kupić nową kartę graficzna opartą o PCI-E 3.0 x16. Nie wiem dokładnie w jakiej wersji mam złącze PCI-E na swojej płycie głównej, ponieważ nie ma tego określonego w żadnej specyfikacji. Podejrzewam, że będzie to 2.0 lub 1.1. Czy karta ze złączem PCI-E 3.0 zostanie wykryta i będzie działać? Moja płyta:

Gigabyte GA-P41T-D3, przyszła karta GTX 660.

Teoretycznie jak najbardziej. Praktycznie? Testowałem niedawno świeżutką rewizję XFX HD7770 na poprzedniczce Twojej płyty, Gigabyte P31-DS3L (czipset P31 czyli PCIe w starutkiej wersji 1.1). Odpaliła z miejsca, problemów nie zauważyłem. Oczywiście kompletnie nie działają ficzery typu oszczędzanie energii magistrali PCIe itp. Jednak w użytkowaniu to nie przeszkadza.

Z drugiej strony niektórzy donoszą o problemach, w razie czego lepiej mieć możliwość zwrotu.

Czyli na tej podstawie mogę wywnioskować jaką mam wersję PCI-E? Mój chipset to P41.

Wg dokumentacji technicznej Intela G41 ma PCIe 1.1. P41 zapewne podobnie. W każdym razie nie starszy :wink:

A masz może jakiś link do tej dokumentacji? Swoją płytę kupiłem w 2011 r., zdaje się, że już wcześniej obowiązywało PCI-E 2.0.

Instrukcja obsługi - strona 10:

http://download.gigabyte.ru/manual/mb_m … t-d3_e.pdf .

1 polubienie

Nie ma czegoś takiego jak “obowiązująca” wersja PCIe. Inaczej nie ładowali by Ci w 2011 r do nowej płyty zabytku w stylu mostka ICH7. Zresztą seria 41 to refresh 31-ki, totalnej budżetówki jakby nie patrzeć. A Intel nigdy nie szastał nowinkami w segmecie low-end.

Pudło, przynajmniej na stronie którą podałeś.

cyt. "Nie tylko na tym forum pojawiają się pytania odnośnie kompatybilności kart graficznych oraz płyt głównych.

Przyczyną zamieszania jest fakt istnienia (na chwilę obecną) standardów PCIe: 1.0, 1.0a, 1.1, 2.0, 2.1 oraz 3.0."

http://overclock.pl/forum/threads/9279- … 0-oraz-3-0

problem-7770-czy-karta-bedzie-kompatybilna-pcie-t514340.html

Czyli nihili novi. Ogólnie kompatybilne wstecz, ale “…są wyjątki”.