Czy PCI-E jest kompatybilne wstecz?

(XOR) #1

Witam. Zamierzam kupić nową kartę graficzna opartą o PCI-E 3.0 x16. Nie wiem dokładnie w jakiej wersji mam złącze PCI-E na swojej płycie głównej, ponieważ nie ma tego określonego w żadnej specyfikacji. Podejrzewam, że będzie to 2.0 lub 1.1. Czy karta ze złączem PCI-E 3.0 zostanie wykryta i będzie działać? Moja płyta:

Gigabyte GA-P41T-D3, przyszła karta GTX 660.

(Rovou5hou) #2

Teoretycznie jak najbardziej. Praktycznie? Testowałem niedawno świeżutką rewizję XFX HD7770 na poprzedniczce Twojej płyty, Gigabyte P31-DS3L (czipset P31 czyli PCIe w starutkiej wersji 1.1). Odpaliła z miejsca, problemów nie zauważyłem. Oczywiście kompletnie nie działają ficzery typu oszczędzanie energii magistrali PCIe itp. Jednak w użytkowaniu to nie przeszkadza.

Z drugiej strony niektórzy donoszą o problemach, w razie czego lepiej mieć możliwość zwrotu.

(XOR) #3

Czyli na tej podstawie mogę wywnioskować jaką mam wersję PCI-E? Mój chipset to P41.

(Rovou5hou) #4

Wg dokumentacji technicznej Intela G41 ma PCIe 1.1. P41 zapewne podobnie. W każdym razie nie starszy :wink:

(XOR) #5

A masz może jakiś link do tej dokumentacji? Swoją płytę kupiłem w 2011 r., zdaje się, że już wcześniej obowiązywało PCI-E 2.0.

(marcin82) #6

Instrukcja obsługi - strona 10:

http://download.gigabyte.ru/manual/mb_m … t-d3_e.pdf .

(Rovou5hou) #7

Nie ma czegoś takiego jak “obowiązująca” wersja PCIe. Inaczej nie ładowali by Ci w 2011 r do nowej płyty zabytku w stylu mostka ICH7. Zresztą seria 41 to refresh 31-ki, totalnej budżetówki jakby nie patrzeć. A Intel nigdy nie szastał nowinkami w segmecie low-end.

Pudło, przynajmniej na stronie którą podałeś.

(Ja$) #8

cyt. "Nie tylko na tym forum pojawiają się pytania odnośnie kompatybilności kart graficznych oraz płyt głównych.

Przyczyną zamieszania jest fakt istnienia (na chwilę obecną) standardów PCIe: 1.0, 1.0a, 1.1, 2.0, 2.1 oraz 3.0."

http://overclock.pl/forum/threads/9279- … 0-oraz-3-0

problem-7770-czy-karta-bedzie-kompatybilna-pcie-t514340.html

(Rovou5hou) #9

Czyli nihili novi. Ogólnie kompatybilne wstecz, ale “…są wyjątki”.